Bog ne voli aroganciju i razmetljivost. Hodaj skromno i govori tiho... Ne hodaj ponosito ovom zemljom. Zemlju ne možeš rastvoriti niti se mjeriti
s planinom. — Kuran
Poniznost dovodi do molitve, kao i do napretka, i usklađuje vas s beskonačnim — John M. Templeton
KADA SE VIZIJAMA i radom primičemo smislenijem i plodonosnijem načinu života, može nam zatrebati način na koji ćemo provjeriti kako napredujemo, a i kako bismo utvrdili dvije stvari: kako se služimo životnim zakonima koje poznajemo, te poboljšavamo li se ili ne. U tu je svrhu korisno mentalno stati u stranu i promatrati samog sebe! Drugim riječima, zastati i osvrnuti se na sve ono što ste govorili, radili i razmišljali. Kakav je bio vaš posljednji kontakt s nekom osobom? Imate li osjećaj da ste s tom osobom »usklađeni «? Što ste osjećali u vezi s time što ste rekli ili učinili? Jeste li bili pošteni i iskreni, ili se u odnos umiješao vaš ego/karakter?
Biste li ponovno postupili jednako kada bi vam se pružila prilika? Takva analiza vlastitih postupaka nudi vam korisnu procjenu za uvođenje promjena i poboljšanja. A sposobnost učenja jedna je od najvećih čovjekovih prednosti.
Poniznost je čudesan ključ napretka. Poniznost nam pomaže da na druge obraćamo više pozornosti i otvara čudesna vrata novim područjima duha i istraživanju i napretku na svim područjima.
Poniznost je put kojim čovjek stječe dublje razumijevanje i znanje. Bez vrline poniznosti možemo postati odviše samozadovoljni prošlim uspjesima da bismo se odvažno pozabavili novim izazovima. Bez poniznosti možda nećemo imati dovoljno gorljivosti da otkrijemo nova područja istraživanja. Ako nismo ponizni, možda nećemo moći priznati pogreške, tražiti savjete ili izbjegavati ponos, netolerantnost i vjerske sukobe.
Bez poniznosti nema svetosti. — Thomas Fuller
U poniznom pristupu svi oni koji nisu zadovoljni životu jednostavno omogućuju da teče svojim tijekom. U poniznom pristupu svi koji žele, usmjerit će onaj unutarnji kreativni nemir prema izgradnji raja na zemlji. Riječ »poniznost« pritom se koristi u smislu shvaćanja da Stvoritelj beskrajno nadilazi sve što je itko ikada pomislio ili rekao o božanstvu. Nadilazi li taj kreativni izvor svega beskrajno čovjekove mogućnosti shvaćanja i poimanja?
Poniznost nečim ushićuje srce. — Sv. Augustin
Tko u srcu ima makar i rižino zrno ponosa neće ući u raj. — Muhamed
Kojeg volim i koji nije sposoban za zlo, koji je uvijek naklonjen i suosjećajan. Živjeti izvan domašaja »ja« i »moje« i užitka i boli,
strpljivo, zadovoljno, pod nadzorom, u čvrstoj vjeri, svim srcem i umom posvećenima meni — eto u to sam zamljubljen. — Bhagavadgita
Kada to uvidimo i postanemo poniznijima, hoćemo li smanjiti broj prepreka koje pred nas postavlja vlastiti zastranjeli ego?
Budući da je tako samoživ i neproduktivan, egoizam je velik izvor pogrešnih predožbi i postupaka. Pogled nam se nemjerljivo širi kada životu pristupamo na temelju svijesti o tome koliko malo znamo. Poniznost nas dovodi do radosti i užitka marljivog i nepopustljivog traženja ubrzanog napretka i korisnosti. A napredak može ubrzavati bez vremenskog ograničenja. Riješene zagonetke dovode do novih tajni. Sile o kojima još i ne sanjamo vjerojatno djeluju u nama i oko nas. Sto više učimo o svojem svijetu, to možemo biti ponizniji, uviđajući koliko smo u prošlosti bili neuki i koliko toga još treba otkriti.
Od lekcija još svakako valja naučiti da izgradnja raja ovisi o svakome od nas. Emanuel Swedenborg napisao je: »U raju nećemo biti dok raj ne bude u nama«. Kako onda početi graditi raj iznutra? Istinska poniznost može nas voditi do stava molitve, dok zahvaljujući molitvi lakše dolazimo u sklad s beskrajnim. Molitva posjeduje stvarnu mističnu moć koja daje željene rezultate!
Kroz molitve i svjesno usklađivanje s duhovnom energijom pojačavamo vlastito duhovno svjetlo. Svakodnevni osvrt na vlastiti život može ukazati na razvoj izražavanja života u svim aspektima.
Privlačimo energiju i prednosti onoga što izgrađujemo! Dolazimo li u dodir s nekom višom i većom silom? Gradimo li produktivniji i plodonosniji život?
Na trenutak promislite o jednoj usporedbi. Kao što se u peći pročišćava zlato, tako i život može pročišćavati duše. Kada se netko rodi, možemo ga usporediti s komadom grafita. Grafit je mekan i amorfan, pa se sunčeve zrake s njega ne odražavaju. S vremenom se u životnoj peći izlaže takvoj intenzivnoj toplini i pritisku da se pretvara u »grubi dijamant«. Tako se određuje i obilježava unutarnji prirodni oblik kamena. Dijamant se potom pomno reže i brusi, dobiva mnogobrojne plohe i pretvara u blistavi
i skupi dragi kamen. Sunce se u njemu odražava u duginim bojama, stvarajući veličanstvenu simfoniju ljepote i blještavila.
Tako je i sa svakom osobom koja dolazi u materijalni svijet.
Često imamo osjećaj da nas životna iskustva i odluke »pritiskaju i obrađuju«. Zahvaljujući tome, međutim, dolazimo do više razine razumijevanja: poniznost koju je postigla naša duša počinje odražavati božansko svjetlo. Možda je upravo i zbog toga, među ostalim razlozima, Bog Neograničene Ljubavi stvorio peć za taljenje koju nazivamo Zemljom!
Graditi ne možemo prije nego što položimo temelje.— Charles B. Newcomb
Čini mi se da se povećava potreba za spremnošću. Pripremite se. — Abraham Lincoln
Na svijetu se do veličine dolazi isključivo koncentriranošću. — Upanišadi