Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član borivoj

Upisao:

borivoj

OBJAVLJENO:

PROČITANO

634

PUTA

OD 14.01.2018.

FIZIČKI RAZVOJ

FIZIČKI RAZVOJ
Bebama nisu potrebni sati tjelovježbe ili neki posebni stimulansi kako bi se dobro razvile.

FIZIČKI RAZVOJ

 

            Kao što smo vidjeli, sva djeca prolaze kroz normalni slijed razvojnih etapa koje podrazumijevaju proces ovladavanja tijelom. Razlike u razvojnim fazama pojedine djece više se odnose na vrijeme nego na redoslijed razvoja različitih sposobnosti. Sloboda pokretanja ruku i nogu ukazuje na jačanje mišića i na to da će se procesi poput razvoja jezika i kognitivnog razvoja, vezani uz fizičko kretanje, normalno početi razvijati. Imate li u vezi s ovim ozbiljnih dvojbi najbolje je posavjetovati se s obiteljskim liječnikom ili nekim specijalistom kako biste provjerili razvija li se vaša beba normalno. Ovo je osobito važno ako sumnjate na probleme sa sluhom ili su kod vaše bebe učestale upale uha. Toliko puno učenja ovisi o dobrom sluhu!

            Bebama nisu potrebni sati tjelovježbe ili neki posebni stimulansi kako bi se dobro razvile. Skupe sprave za vježbanje bacanje su novca i stvaraju lažnu predodžbu kako mi znamo bolje od djece koje mišiće oni trebaju pokretati. Možete uživati sa svojom bebom i valjati se s njom po podu i bez nepotrebnog trošenja novca. Radite li nešto u čemu oboje uživate (masirate li svoje dijete ili ga promatrate kako pokušava nešto dohvatiti) onda kvalitetno provodite vrijeme. Ali ako to radite u cilju postizanja određenog rezultata (kako bi dijete bilo smireno kad naraste ili kako bi prije prohodalo), tada niste više prisutni u sadašnjosti i postali ste žrtva medija koji nas nastoje uvjeriti kako moramo pomoći djeci u bržem napredovanju.

            Poznavanje djetetova razvoja može vam pomoći da zadržite realistična očekivanja i omogućite djetetu igračke i okolinu primjerenu njegovu razvoju.

            Samo se prisjetite kako je beba jedno sa okolinom. Tijekom prvih šest tjedana to znači omogućiti djetetovoj duši zaštićenu atmosferu. Oko šestog tjedna dešava se razvojna promjena i ustanovit ćete kako je beba prerasla svilu koju ste ovjesili nad kolijevkom i spremna je na više susreta sa svijetom. Ležanje na otvorenom i promatranje igre svjetla i sjene kroz lišće drveća u vrtu razveselit će je ukoliko joj je ugodno i nije na propuhu.

            Dok je beba još uglavnom u horizontalnom položaju možete je razonoditi mobilom u kojem su predmeti postavljeni horizontalno u njenom vidokrugu. Djetetu koje još ne sjedi primjerene su igračke koje vise preko krevetića kako bi ih ono moglo hvatati dok leži. Neki stručnjaci savjetuju vješanje igračaka na štapove umjesto na uže jer ih djeca na taj način lakše dosegnu.

            Igračke u dječjem krevetiću ne bi smjele stvarati buku ili blještavo svjetlo. Iz sigurnosnih razloga važno je otkloniti sve igračke koje vise nad krevetićem kad primijetite da će se beba uskoro moći podići u sjedeći položaj.

            Kako biste motivirali dijete između trećeg i šestog mjeseca na pokretanje nogu možete izraditi igračku lijepih boja, te je pričvrstiti na kraju krevetića kako bi je ono moglo udariti ispružanjem nogu.2

            Lijepo je poleći bebu na prostirku na podu pored vas prije nego što je počela sjediti. Maloj djeci ne smeta kad leže na leđima ili potrbuške. Naša kultura usmjerena je na vizualno, pa mislimo kako beba uvijek mora sjediti u ležaljci ukoliko je budna. Neki znanstvenici koji se bave poremećajima učenja i razvoja ne preporučuju postavljanje djece u sjedeći položaj pomoću posebnih ležaljki, nego savjetuju da im se omogući da se posve sami dovedu u sjedeći položaj.3 Radi se tome da nije dobro ubrzavati prirodni tijek razvoja. Preporučujemo i da bebu puno nosite kako bi uvijek bila u vašoj blizini i izložena vašem dodiru. U prethodnom poglavlju naveli smo mogućnosti povezivanja djeteta u maramu ili korištenja nosilice sve dok ne može sjediti. Pazite na položaj glave i vrata kad se dijete nalazi u kolicima. U Europi djecu vode u šetnju u kolicima u kojima leže sve dok ne mogu samostalno sjediti. Iako su kišobran kolica praktična za moderne pokretne majke u njima djetetov položaj nije dovoljno čvrst i djeca gledaju na krivu stranu! Malo dijete osjeća se puno ugodnije i sigurnije kad gleda majku umjesto izlaganja gužvi, psima, ispušnim plinovima iz automobila i senzornim stimulansima naših ulica. (Postoji nekoliko europskih i američkih tipova kolica koja se mogu okretati prema potrebi; vrijedi ih potražiti.)

            Kad počne sjediti primijetit ćete da se beba voli igrati s malim predmetima, što je važno za razvijanje koordinacije i inteligencije. Osobito su korisne igračke i mali predmeti koje vaše dijete može udarati, baciti ili ispustiti, pa razmislite o stvarima koje već imate a mogle bi mu se dopasti. (Imajte na umu kako kod male djece sve na kraju završava u ustima, pa su stoga predmeti koji se mogu raskomadati opasni. Sve manje od oko 2 cm može im zapeti u grlu.) Drvena kuhača, lijepa školjka, krpena lopta ili ukrasna buča mogu postati omiljene igračke. U kuhinji se nalazi puno divnih "igračaka" - zdjelice, posude s poklopcima, lončići i sl. Zvečka koju dijete do sada nije niti opažalo i koju bi s tri mjeseca malo držalo u ruci, a potom bacilo, postepeno postaje zanimljiva radi svoje površine i zvuka. Iako su krom i plastika u redu, mišljenja smo kako bi trebalo cijeniti prirodnu povezanost malog djeteta s prirodom.

            Vrtić za igranje još je jedan izum koji ne uzima u obzir stvarne djetetove potrebe. Dok beba ne počne puzati vrtić je posve beskoristan. Jednako će poslužiti prostirka na podu, a igračke možete pokupiti u jednu košaru dok beba spava. A kad počne puzati vrtići postaju prava prepreka za razvoj.

Kad dijete počne puzati

 

            Razvoj djeteta s roditeljskom stanovišta prolazi kroz određene faze tijekom kojih je najprije sve u redu, potom dolazi do teškoća i na kraju je opet sve u redu, i tako dalje. Joseph Chilton Pearce u knjizi The Magical Child navodi kako svakom razvojnom koraku prethodi povratak u kalup (struktura, sigurnost, majka) nakon kojeg slijedi putovanje u svijet na kojem dijete traži nova iskustva i sposobnosti.4 Ova ekspanzija i kontrakcija su poput disanja, a za razvoj su važna razdoblja regresije (povlačenje, ovisnost) koja se ne smiju promatrati kao nazadovanje nego kao priprema za sljedeću korak naprijed prema samostalnosti.

            Ovakva "regresija" često se dešava neposredno prije nego što beba počne puzati. Možda ćete se zateći kako neprekidno nosite svoju već teško dijete misleći: "Kad će već jednom doći do neke promjene?" To se odjednom i dogodi kad vaša beba ovlada prvim načinom samostalnog kretanja. Tada se mijenja uloga roditelja jer bebu sve počne zanimati. Dobro planiranje može vam uvelike pomoći u ovom uzbudljivom životnom razdoblju.

            Nešto prije nego beba počne puzati morat ćete svoj dom osigurati od bebe i učiniti sigurnim za nju. Počnite od kuhinje, gdje će ona vjerojatno provoditi većinu vremena: pospremite sve otrovne i opasne predmeta van njenog dohvata, te stavite jednostavne sigurnosne brave na ormariće koje ne želite da otvori. Provjerite i nestabilne predmete, kao što su daska za glačanje rublja ili tegla cvijeća. Lomljive predmete potrebno je premjestiti na visoke police ili za neko vrijeme pospremiti. Obavezno montirajte kukice za zatvaranje kupaonskih vratiju. Ako imate starije djece, pobrinite se da male predmete drže van bebinog dohvata.

            Stepenice predstavljaju opasnost, ali ih mala djeca jako vole. White savjetuje da sigurnosnu ogradicu postavite na treću stubu umjesto na sam početak što će omogućiti djetetu da vježba penjanje bez opasnosti od ozljeđivanja.

            Dom siguran za dijete jedan je od najboljih načina kojim mu možete pomoći u razvoju. Predmeti iz kuće predstavljaju sjajan stimulans, a vi nećete stalno trebati govoriti "ne". Puno je bolje dozvoliti mu kretanje po kući od ograničavanja na vrtić, jer djeca moraju puzati, biti izložena raznim vrstama podražaja i boraviti u vašoj blizini. Promatrajući obitelji u kojima su se djeca divno razvijala, White je opazio da su roditelji učinili svoj dom sigurnim i otvorenim za djecu umjesto stavljanja u vrtić gdje im ubrzo postane dosadno. Nadalje piše: "Držim kako je svakodnevno dosađivanje djece redovitim i dugotrajnim korištenjem vrtića vrlo loš način odgoja. Isto se odnosi na dječje krevetiće, ljuljačke, stolce za hranjenje i sve druge izume za ograničavanje kretanja ukoliko se puno koriste svaki dan. „

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba

DUHOVNOST U TRAVNJU...

TRAVANJ...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, lijep i radostan dan vam želim. Lp

    29.04.2024. 06:06h
  • Član bglavacbglavac

    Danas ujutro pogledam broj posjetitelja , a ono iznenađenje: 59.009.626 dakle pedesettevetmilijona pregleda. Impozantno. Lp

    26.04.2024. 07:13h
  • Član bglavacbglavac

    dragi ljudi, nemojte zaboraviti ići na izbore. Lp

    17.04.2024. 08:21h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, kako je prošla pomrčina sunca?

    09.04.2024. 06:53h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, želim vam sretan i blagoslovljen Uskrs. Lp

    31.03.2024. 07:20h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    "Tako mi smokve i masline, i Sinajske gore, i grada ovog sigurnog." Kur'an

    24.03.2024. 19:53h
  • Član bglavacbglavac

    Cvjetnica. Idemo posvetiti maslinovu grančicu. Lijep dan vam želim!

    24.03.2024. 06:34h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

POJAVLJIVANJE DJETETOVA "JA" RAZVOJ INTELIGENCIJE