Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član JosipJankovic

Upisao:

JosipJankovic

OBJAVLJENO:

PROČITANO

891

PUTA

OD 14.01.2018.

Temeljni recepti

Ovdje ću navesti samo recepte osnovnih jela bez kojih bismo se teško nahranili i bez kojih ne možete dugo ustrajati u sirovojelstvu.

Prilog 3.

Temeljni recepti

Stiže mi mnogo pisama u kojima tražite da ponudim više recepata30 na bazi prirodne kuhinje i da općenito progovorim o tome što jesti. Prilikom prijelaza na prehranu živom biljnom hranom morate se pridržavati triju pravila. Prvo: prijelaz mora biti postupan, žurba nije poželjna, mrtva se hrana u prehrani zamjenjuje živom korak po korak. Ne smijete se ni na što prisiljavati,  nemojte  se  odricati,  te  svakako  zamjenjujte  jednu  vrstu  hrane drugom. Drugo: potrebno je poštovati načela razdvajanja namirnica, ne smiju se miješati nespojive namirnice. Reći ću vam u povjerenju - praktički sve namirnice su nespojive osim istovrsnih namirnica koje se nalaze, primjerice, u jednostavnim salatama. Treće pravilo: posljedica je drugog pravila, recepti moraju biti što jednostavniji i od istovrsnih namirnica.

Ovdje ću navesti samo recepte osnovnih jela bez kojih bismo se teško nahranili i bez kojih ne možete dugo ustrajati u sirovojelstvu. Ova jela nazivam temeljnim zato što opskrbljuju naš organizam svime što mu je svakoga dana i prije svega neophodno potrebno. U ostalim stavkama svog jelovnika možete se prepustiti mašti i improvizaciji. Nijedan od ovih recepata, osim posljednja dva, nećete naći nigdje drugdje (zasad) zato što se zasnivaju na mojoj jedinstvenoj autorskoj metodi.


Živi kruh

400 g pšenice u zrnu

100 g sušene alge laminarije (vrsta smeđe alge, prodaje se

specijaliziranim trgovinama)

2 čaše lanenih sjemenki 3 rajčice

1 paprika


1 glavica češnjaka

1 žličica sjemenki kima

1 žličica mljevenog korijandra

1 žličica začina za mrkvu na korejski način31 4-5 žlica umaka od soje (japanskog)


Pšenicu uspite u posudu, prelijte običnom vodom, promiješajte, izbacite sve što je isplivalo na površinu i izlijte vodu. Zrna pšenice namačite preko noći u glinenoj posudi u šungitnoj vodi (tako prelijte da bude 5 centimetara vode iznad pšenice). Šungitna voda mora se upotrijebiti radi uništavanja mikroorganizama. Bolje je koristiti pšenicu sjevernih sorti (na primjer sibirsku) koja sadrži manje glutena. Južno zrno obično izgleda veće, svjetlije i "punije". Sjeverno je manje, tamnije i nekako "naborano". Poželjno je u specijaliziranim trgovinama nabaviti pšenicu koja je namijenjena klijanju.32

Ujutro izlijte vodu, posudu poklopite poklopcem i do večeri ostavite na sobnoj temperaturi. Ako se navečer već vidi da su zrnu proklijala, posudu spremite u hladnjak. Ako ne, zrna ponovno zalijte šungitnom vodom, promiješajte, vodu izlijte i posudu do jutra ostavite na sobnoj temperaturi. Ujutro bi pšenica već trebala proklijati. Veličina klica ne mora biti veća od 1-2 mm. Prije upotrebe potrebno ih je isprati pitkom vodom kako bi se uklonili nusprodukti koji se izlučuju prilikom klijanja.

Algu laminariju prelijte hladnom vodom, promiješajte kako bi pijesak pao na dno i procijedite. Ovaj postupak ponovite još dvaput. Posljednja voda mora biti čista voda za piće. (Ako iz slavine teče klorirana voda, onda i prve dvije vode za ispiranje moraju odstajati, najbolje sa šungitom kako bi bile čiste). Alge morate brzo ispirati kako ne bi previše nabubrile.

Na električni aparat za mljevenje mesa stavite rezač za fino mljevenje i sameljite alge. Onda dvaput sameljite proklijalu pšenicu. Papriku, rajčice i češnjak narežite, dodajte začine i sve usitnite u mikseru na maloj brzini. Ako nemate rajčice i papriku, može ih zamijeniti istom količinom mrkve s vodom. Kim se mora usitniti u prah u mlincu za kavu. Najbolje je upotrijebiti japanski umak od soje koji sadrži malo soli i ne sadrži natrijev glutamat, na primjer Yamasa. Sušene alge mogu se kupiti u specijaliziranim trgovinama. Mješavinu začina za mrkvu na korejski način bolje je načiniti kod kuće ili kupiti na tržnici zato što se u tvornički proizvedenu smjesu dodaje sol i toksičan natrijev glutamat. Ta mješavina ne smije biti ljuta. Tko voli ljuće, može dodati jedan feferon ili u mlincu usitnjeno zrno papra (crnog, bijelog, crvenog ili zelenog). Sve zajedno izmiješajte žlicom u velikoj zdjeli.

U mlincu za kavu (bolje je kupiti što jači i što veći mlinac za kavu) sameljite sjemenke lana u četiri navrata. Ako nemate sjemenke, možete upotrijebiti istu količinu lanenog brašna.33  Brašno sipajte u posudu i temeljito izmiješajte s ostalim sastojcima.

Dobiveno tijesto podijelite na tri dijela. Standardni emajlirani lim za pečenje iz pećnice premažite lanenim uljem. Na njega stavite jedan dio tijesta i rukama ga ravnomjerno rasporedite po cijeloj površini. Povremeno navlažite dlanove kako se tijesto ne bi lijepilo. Onda uzmite metalnu lopaticu i podijelite tijesto na kvadrate veličine 7x7 cm. Namažite uljem drugi lim i položite na njega tijesto kao na prvi. Na kraju ćete imati tri puna lima. Sušite u pećnici 6-8 sati na najslabijoj temperaturi i uz otvorena vrata pećnice.

Za sušenje je umjesto pećnice puno bolje koristiti dehidrator (sušilicu) koji omogućuje režim livingfoods i gdje temperatura ne prelazi 41 °C. Dehidrator se može naručiti preko interneta.34

Nakon sušenja kruščiće ostavite da se ohlade, spremite ih u košaru i prekrijte papirnatim ubrusom. Živi kruh ukusniji je od običnog kruha. A o

tome koliko je koristan za zdravlje suvišno je i govoriti.


Živi zobeni kiselj

800 g neljuštenih zrna zobi (u ljusci)

200 g pšenice u zrnu

1 žlica sjemenki kima 1 žlica sjemenki kopra


1 žlica začina za mrkvu na korejski način 1/2 žličice mljevene kajenske paprike (čilija) 3,5 l vode za piće


Zob sipajte u cjedilo i isplahnite pod mlazom vode. Onda je stavite u veliki lonac i zalijte šungitnom vodom, te ostavite da odstoji preko noći. Ujutro je prebacite u cjedilo i pokrijte s dva sloja mokre gaze. Uvečer isplahnite pod mlazom vode bez skidanja gaze. Iste večeri namočite pšenicu u posudi. Sljedeće jutro opet isperite zob. Sa pšenicom postupite kao u prethodnome receptu. Navečer ponovno isperite zob. Sljedeće jutro isperite pšenicu i zob, klice su gotove. Na ovaj se način klijanje zobi protegne na dva dana - dvaput duže nego kod pšenice. Zobene klice ne moraju biti

30    Mnogo   recepata   možete   pronaći   na   Internetu:   na   stranicama   sirovojelstva   http://www.syroedenie.com/   (ne   radi   link);   dnevnik   sirovojelke   na   Live   Journal http://rawinrussian.livejournal.com/197349.html#cutidl; stranica Lidije Seryogine http://www.seryogina.ru/

31 Suha mješavina začina koji se koriste za pripremu mrkve na korejski način, a koja podrazumijeva sljedeće začine: papar, slatku papriku, sušeni korijandar u zrnu, sušeni češnjak i luk.

Može se samostalno pripremiti tako što se pomiješaju svi sastojci; op.prev.

32 Na primjer, možete je pronaći na http://www.syroeshka.com, http://www.taiga.etnoshop.net/ ili na http://diamart.su/shop/index.html.

33 Može se naručiti na http://www.seryegina.ru/ ili http://diamart.su/shop/index.html.

34 http://dry.naturfood.net/ 


veće od 1 cm. Zob obično klija neravnomjerno, ali to vas ne treba uznemiravati, u zrnu su se odigrali svi potrebni procesi. Važno je da namakanje preko noći ne traje manje od 12 sati.

Zobene klice sameljite dvaput električnim strojem za mljevenje mesa, grubljim rezačem. Pšenicu možete samljeti finijim rezačem. Stroj za mljevenje mesa mora biti snažan, ne slabiji od 1,5 kW.

Zatim u mlincu za kavu sameljite sjemenke kima i kopra. Izmiješajte samljevene klice i sve začine u velikoj posudi, dodajte 2,5 1 Vode, promiješajte  i ostavite da odstoji jedan sat, a povremeno promiješajte. Ako će kiselj konzumirati i djeca, kajenska paprika mora se koristiti umjereno.

Sljedeći korak - potrebno je iscijediti cijelu pripremljenu smjesu. Za ovo je potrebno položiti fino metalno sito na zdjelu. Najpraktičnija je jednostavna posuda za kuhanje na pari koja se sastoji od lonca i zdjele s rešetkom. Sito (odaberite odgovarajuću dimenziju) se stavi na posudu, na

njega se izlije smjesa i najprije se malo gnječi drvenom lopaticom, a onda se iscijedi rukama. Gotov kiselj teče u lonac. Trop se odlaže u veliku zdjelu. Kad je sva smjesa iscijeđena, trop se zalije litrom vode, promiješa se i ponovno se cijedi preko istog sita.

Na kraju dobijete 4 litre kiselja koji ima gustoću dobrog slatkog vrhnja. Možete ga preliti u dvije plastične boce od dvije litre i spremiti u hladnjak. Ne čuvajte ga duže od dva tjedna. Treći dan u hladnjaku kiselj se malo zakiseli i poprimi ugodan kiselkast okus. Prije upotrebe boca se mora dobro protresti.

Potpuno je suvišno ostaviti kiselj da fermentira na sobnoj temperaturi kao što je navedeno u klasičnom receptu. Prevelika količina samo jedne vrste bakterija u proizvodu nije poželjna ako potiskuje simbioznu mikrofloru crijeva i uzrokuje neravnotežu.

Za razliku od staroruskog recepta za kiselj koji je obnovio doktor Izotov, živi kiselj od proklijalih zrna napravljen prema navedenom postupku višestruko je bogatiji što se tiče sadržaja koncentriranih korisnih tvari i ljekovitih svojstava. Naravno, može se i kuhati, kao što su radili naši preci i onda se stvarno pretvori u gusti kiselj koji možete rezati nožem. Ali, ima li to ikakva smisla? Ubiti sav život i dobiti mrtvu biomasu koja sadrži

samo odjeke svih tih ljekovitih svojstava koja mogu postojati samo u živoj namirnici?

Ako uzmemo u obzir da čak i kuhani zobeni kiselj ima pozitivno djelovanje na puno različitih bolesti i pomaže mnogim funkcijama organizma,

onda možete zamisliti kakva se snaga krije u živom kiselju. U biti, ovo je najidealnija hrana za naš organizam odmah poslije majčinog mlijeka. Koliko

je samo vrijedan redoks potencijal - kod živog kiselja on iznosi čak -800! I ovaj pokazatelj ne smanju je se tako brzo kao kod žive vode i ostaje

dugotrajno sačuvan. Živi kiselj je biološki aktivan proizvod i zato se u početku mora oprezno koristiti, potrebno je polako privikavati organizam i

ne miješati kiselj s drugom hranom. Ako izaziva poremećaj probave, znači da su crijeva jako začepljena. Što napraviti? Što drugo, nego očistiti

crijeva. Ili nastaviti jesti mrtvu hranu, a živu zaboraviti. Onda će sve biti kao prije - "u redu".

A sada, pravi recept za jelo sa zobenim kiseljom. Za jednu porciju potrebno je 200 do 300 grama kiselja: dodaju se tri vrhom pune žlice pšeničnih

posija, jedna žlica čička u prahu, mala ili velika žlica ulja od čička (prodaje se u ljekarnama) ili od cedra i sok od četvrtine limuna (ili jedna do dvije

žlice prirodnog jabučnog octa) te se sve promiješa. Nije potrebno više ništa dodavati. Ako se konzumira uz češnjak, luk i papriku, ovo je jelo za

organizam veličanstven balzam za ozdravljenje i pomlađivanje koji uništava parazite. Ne mogu obećati da će vam se ovo jelo odmah svidjeti. Zato

kasnije, kad organizam iskusi kakvo je to čudo i privikne se, nećete se moći nasititi ovog jela - to vam jamčim. Općenito, živa hrana djeluje na organizam tako da kad on otkrije nešto što je za njega korisno, više se neće htjeti vratiti nečemu što mu šteti. Stara navika da pojedete nešto "takvo" dugo vas neće puštati na miru. Ali iskustvo će pokazati da iz toga ne može proizići ništa dobro - jedino težina u želucu i veliko razočaranje.

Živa zobena kaša


100 g integralne zobi bez ljuske (golozrna)35 1/2 žličice začina za mrkvu na korejski način 1 žličica ulja od čička ili cedra


1 žličica ulja od čička ili cedra 1 žličica čička u prahu

200 g vode za piće


Ostavite da zob proklija na isti način kao pšenica. Klice stavite u mikser, dodajte vodu, sameljite u finu smjesu. Stavite na tanjur, dodajte začine, čičak, ulje, sok od limuna ili veliku žlicu jabučnog octa.

Živa heljda

Heljdu36, koja nije toplinski obrađena, prosijte kako bi se odvojile zdrobljene čestice. Namačite je u šungitnoj vodi 2,5-3 sata. Prebacite u sito ili

cjedilo, prekrijte s dva sloja mokre gaze i ostavite dok se ne pojave male klice. Sve je ostalo kao i u prethodnome receptu.

Kiseli kupus bez soli


2 manje glavice kupusa (bijeli ili zeleni) 800-900 g mrkve


1/2 žličice kajenske paprike (čilija)

70 g krupno usitnjene sušene paprike


Recepti za kiseli kupus bez soli dobro su poznati. No kad sam ih se pokušavao pridržavati, nikada mi nije ispalo dobro. Zato sam bio prisiljen razviti vlastitu metodu koju ću ovdje iznijeti i od koje je bolje ne odstupati. Dodavati u recept još neke sastojke nema smisla zato što se time samo pokvari okus.

Narežite kupus na krupno (trake širine 4 cm), a mrkvu na kolutiće. Stabljike kupusa uz kocen obrežite i bacite, a sam kocen narežite. Zajedno sa začinima sve izmiješajte  u velikoj posudi. Ne trebate gnječiti.  Na dno dviju staklenki od po tri litre stavite jedan list  kupusa. Obje staklenke kompaktno  napunite  tako  da  do  grla  staklenke  ostane  barem  10  cm.  S  gornje  strane  također  pokrijte  listovima  kupusa.  U  staklenke  nalijte

destiliranu ili običnu vodu za piće tako da lišće bude prekriveno. U staklenke stavite uske plastični boce od pola litre napunjene vodom, kao uteg. Odozgo prekrijte pamučnim ubrusom. Voda mora prekrivati lišće kako bi bio onemogućen pristup zraku. Stavite na toplo mjesto, na temperaturu od 25-27°C. Nakon nekog će se vremena dignuti voda u staklenkama. Ako se počne prelijevati preko ruba, potrebno je smanjiti uteg ili ga potpuno maknuti (mogu se staviti dva manja šungit kamena).

Vrijeme pohrane je oko dva dana. Ono ovisi o svim sastojcima i uvjetima i mora se odrediti intuitivno. Ako odstoji prekratko, kupus neće dozreti.

Ako stoji predugo, bit će mek i prekiseo. U svu kom slučaju može se staviti u hladnjak da sazrije do kraja. Prije nego što ga spremite u hladnjak, u svaku staklenku morate staviti jedan kamen šungita. I naravno, voda mora prekrivati lišće. Može se koristiti nakon tjedan dana čuvanja u hladnjaku. Zašto se koriste baš dvije staklenke od tri litre, a ne kaca, na primjer? I zašto je potrebno sve promiješati, a ne slagati po slojevima kao u klasičnom receptu? Mogu reći samo jedno: ne znam. Iskustvo je pokazalo da treba raditi upravo ovako, a ne nekako drugačije. Ispada ukusnije.

Kiseli kupus bez soli vjerojatno je jedini izuzetak od strogih pravila sirove prehrane u kojoj se ne preporučuje sustavno korištenje "kiselih"

proizvoda. U svakom slučaju, stanovnici Balkana stalno ga jedu i odlikuju se vrhunskim zdravljem i dobro izgledaju. U Njemačkoj ljubitelji masnih kobasica i piva žive radosno i zdravo prije svega zahvaljujući upravo ovakvom kupusu koji svakodnevno jedu. Ali smatram da se ljeti treba hraniti

35 Golozrna zob može se kupiti na http://www.syroeshka.com

36 Zelenu heljdu možete kupiti na http://www.syroeskha.com


svježim povrćem, dok zimi nastaje pravo vrijeme za kiseli kupus i morske trave. Usput, još uvijek ne mogu shvatiti zašto se u Rusiji u kupus stavlja sol.


Alga laminarija

100 g osušene alge laminarije

1 žličica začina za mrkvu na korejski način (ne ljutih)

1-2 žlice umaka od soje (japanskog)


1 žličica prirodnog jabučnog octa 1 žličica cedrova ulja


Alge narežite škarama (nije praktično ako su dugačke), isperite ih u tri vode kako bi se pijesak slegnuo na dno. Svaki put stavite ih u cjedilo. Posljednja, treća voda mora biti čista voda za piće. (Ako iz slavine teče klorirana voda, onda i prve dvije vode moraju odstajati, poželjno sa šungitom, da budu čiste.) U posljednjoj vodi ostavite alge jednu do dvije minute, ne dulje, kako bi dovoljno nabubrile, ali ne previše. Ako ih ostavite predugo, postat će bljutave. Ostavite ih da se ocijede u cjedilu. Onda dodajte začine, ulje (ako nemate cedrovo, može i sezamovo ili laneno

-   hladno prešano) i promiješajte. Alga laminarija je gotova. Očito je da je njezino kuhanje ne samo besmisleno i loše, već i jednostavno glupo zato

što izgubi bilo kakav okus.


Živa zelena juha 

2 rajčice

pola paprike

2-3 češnja češnjaka

4-5 rotkvica (ili jedna mala repa)

velik stručak kopra

velik stručak peršina


stabljika i lišće cikle, rotkvice, mrkve, luka, špinata - mah stručak 1 žličica začina za mrkvu na korejski način

1 vrhom puna žlica mljevene osušene alge laminarije

sok od trećine limuna (ili 2 žlice prirodnog jabučnog octa)

1 žlica amarantova ulja (cedrova, lanena ili sezamova)

1  čaša vode


Nasjeckajte rajčice,  papriku, češnjak, rotkvicu, kopar, peršin, luk i  stavite u mikser. Dodajte i mljevenu  osušenu  algu  laminariju,  začine,  ulje, limunov sok i čašu vode. Radi ljutine i arome može li dodati i samljeveno zrno papra (crnog, bijelog, crvenog ili zelenog). Uključite mikser na jednu minutu na srednjoj brzini. Onda nasjeckajte sve ostale stabljike i lišće (možete još dodati stabljiku i lišće češnjaka, lobode i dr.). Pazite da ne pretrpate mikser te ga ispočetka uključite na srednju brzinu, a onda na veliku. Kako bi biljke što brže ušle u lijevak, možete mikser ljuljati ili se poslužiti i drškom široke drvene žlice. Ne smije se koristiti metalna žlica jer bi mogli pasti u mikser i oštetiti ga. Dobit ćete malo više od litre kašaste juhe - dovoljno za dvije-tri porcije.

U travnju i svibnju kada stabljike i lišće kultiviranih biljaka još nisu dovoljno veliki, treba upotrijebiti samonikle biljke:  lišće  koprive,  trpuca, maslačka. Koprive se beru u rukavicama, režu se gornji izdanci, operu se, u hranu se stavlja samo lišće, a stabljika se baca. Kopriva po svojim hranjivim i pročišćavajućim svojstvima nadmašuje sve ostale biljke.

Stabljike i lišće povrća sadrže desetke i stotine puta više bjelančevina, vitamina i elemenata u tragovima od samog povrća. Osobito je koristan špinat. Juha od špinata ima vrlo visoku hranjivu vrijednost i odlično čisti organizam. Ako, nakon što ste pojeli juhu od špinata, osjetite grčeve u području

jetre, znači da će iz vas izaći kamenci.


Kašasta juha od brokule 

1 manja brokula

2 rajčice

1 paprika

2-3 češnja češnjaka stručak kopra i peršina mali stručak mladog luka

1 žličica začina za mrkvu na korejski način


2  žlice krupno usitnjene sušene paprike 1 žlica mljevene osušene alge laminarije

sok od trećine limuna (ili 2 žlice prirodnog jabučnog octa)

2 žlice amarantova ulja (cedrova, lanena ili sezamova) 1 žlica umaka od soje

1,5 čaša vode


Priprema je jednaka kao u prethodnome receptu. Nije nužno koristiti sve sastojke.


Živa ruska salata

1 manja cvjetača ili brokula 1 cikla

2-3   mrkve

1 crveni luk

2-4   češnja češnjaka


3-4 rajčice

1  žlica začina za mrkvu na korejski način (ne ljutih)

2  žlice umaka od soje (japanskog)

2 žlice prirodnog jabučnog octa (ili sok od trećine limuna)

2 žlice amarantova ulja (cedrova, lanena ili sezamova)


Cvjetaču razdijelite na cvjetiće. Mrkvu i ciklu naribajte na rezance. Crveni luk isjeckajte na kolutove, a rajčicu na kockice. Češnjak protisnite. Možete još dodati svjež ili smrznut zeleni grašak. Zimi se može narezati i malo kiselog kupusa. Sve stavite u veliku zdjelu i promiješajte, dodajte začine. Radi ljutine može se dodati malo kajenske paprike (čilija). Zatim ulijte umak od soje i ocat te promiješajte. Na kraju dodajte ulje i ponovno promiješajte.


Živi popečci

200 g zelene heljde (ih žutog prosa u ljusci)

200 g bundevinih sjemenki, očišćenih 200 g suncokretovih sjemenki, očišćenih 1 čaša lanenih sjemenki

2 mrkve

1 glavica češnjaka


1 rajčica

1 paprika

kopar, peršin, mladi luk - mali stručci

1 vrhom puna žlica začina za mrkvu na korejski način

3-4  žlice umaka od soje (japanskog) 2 žlice lanena ulja


Heljdu koja nije toplinski obrađena treba prosijati kroz sito kako bi se odstranili zdrobljeni dijelovi. Namačite je u šungitnoj vodi 2,5-3 sata, iscijedite u cjedilu ili situ, pokrijte s dva sloja mokre gaze i ostavite da odstoji 12 sati.

Ako umjesto heljde upotrebljavate proso (to je prosena kaša, samo u ljusci), namačite ga u šungitnoj vodi 12 sati, onda stavite u plitko sito u obliku zdjele i pokrijte s dva sloja mokre gaze.

Sjemenke namačite u šungitnoj vodi. Nakon 12 sati možete početi s pripremom. Proso i heljda moraju proklijati, sjemenke ne moraju.


Na električni stroj za mljevenje mesa stavite fini rezač i najprije sameljite sjemenke, onda brzo sipajući (kako ne bi izletjelo kroz rezač) proso - sameljite ga dvaput. S heljdom ne bi trebalo biti problema. Nakon toga sameljite mrkvu, rajčicu, papriku i češnjak. Povrće narežite jako sitno. Dodajte začin, umak od soje, ulje i sve izmiješajte u velikoj posudi. Radi ljutine i arome možete dodati samljeveno zrno papra (crnog, bijelog, crvenog ili zelenog).

Sjemenke lana sameljite u mlincu za kavu. Pola količine lanenog brašna dodajte u smjesu i ponovno promiješajte. Nakon toga možete oblikovati popečke, uvaljati ih u laneno brašno, staviti u posudu i spremiti u hladnjak. Servirajte s umakom od rajčice.


Bakin umak od rajčica 

2,8 kg rajčica

70 g krupno usitnjene sušene paprike


1 žličica kajenske paprike (čilija)


Mesnate rajčice narežite, sameljite  u mikseru i stavite u staklenku od tri litre. Dodajte krupno usitnjenu sušenu papriku i žlicu  mljevene  ljute paprike, promiješajte, prekrijte krpom i ostavite da odstoji na temperaturi od 25-26 °C. Ujutro i navečer  promiješajte. Za dva dana, kad umak poprimi ljut okus, prelijte ga u manje staklenke i spremite u hladnjak. Prije upotrebe dodajte u staklenku zdrobljeni češnjak, prema želji. Bit ćete ugodno iznenađeni izvrsnom aromom ovog živog proizvoda. Za razliku od sintetičkih i mrtvih kečapa, bakin umak od rajčice ima u sebi svježinu ljeta i pruža upravo onaj doživljaj okusa koji očekujete od poštena umaka.

Univerzalni začin

2 žličice slatke paprike

2 žličice sušena češnjaka

1/2 žličice muškatnog oraščića

1 žličica kurkume

1 žličica currjja


1 žličica korijandra

1 žličica piskavice

1  žličice crnog kima

2  žlice krupno usitnjene sušene paprike

7 jezgri koštica marelica


Izmiješajte sve začine koji su već samljeveni. Cijele sjemenki i krupno usitnjenu sušenu papriku sameljite u stupi ili mlincu za kavu. Usitnjene začine ne spremajte na duže vrijeme. Karakteristična osobitost ovog začina je njegova univerzalnost - može se dodati u gotovo sva jela. Ovaj je začin i dobra zamjena za začine koji se koriste za pripremu mrkve na korejski način. Druga karakteristična osobina ovog začina je ljekovito djelovanje dvaju sastojaka - piskavice i crnog kima. Piskavica stimulira rad srca i probavu. Crni kim ubrzava protjecanje tekućina u organizmu, izoštrava um i opažanje okolnog svijeta, ulijeva optimizam.


Živa halva 

200 g oraha

200 g lješnjaka

200 g badema


100 g pinjola

200-300 g meda

700-800 g nektara u saću ili 150-200 g nektara s medom38


Lješnjake i bademe namačite 12 sati u šungitnoj vodi. Orahe nije potrebno namakati. Sameljite orašaste plodove (osim pinjola) i nektar dva puta u stroju za mljevenje mesa. Dodajte med, cijele pinjole, sve promiješajte rukama kao tijesto i spremite u hladnjak.

Cvjetni prah

Cvjetni prah mora se ljeti spremiti za zimu u dovoljnim količinama. Na zraku brzo gubi svoja svojstva, zato ga konzerviramo pomoću meda. Stavlja se 1 dio peludi i 1,5 dio meda, miješaju se i stavljaju u staklenke. Hermetički zatvorene staklenke čuvajte na prohladnome mjestu.

Ako se med jako zgusne (dobar med ostaje tekuć maksimalno tri tjedna), možete ga lako dekristalizirati tako  da  ga  stavite  u  toplu  vodu  - temperatura ne smije biti viša od 41 °C.

Svaki dan moraju se pojesti 3-4 velike žlice. Pelud opskrbljuje organizam svim potrebnim vitaminima i elementima u tragovima, a krvne žile čini

elastičnima tako da sigurno nećete umrijeti od moždanog udara. Osim toga, vrlo je bogat bjelančevinama. Od cvjetnog praha debeli će smršavjeti, a mršavi se popuniti.

Nektar

Nektar se također konzervira pomoću meda. Nemojte kupovati čisti nektar, bez saća ili meda - on vrlo brzo gubi svoja svojstva. Nektar u saću melje se strojem za mljevenje mesa i miješa s medom. Na jedan dio nektara uzimaju se dva dijela meda. Ovo je pčelinji kruh. Idealna hrana. Sadrži sve što organizmu treba.

37 Puno različitih začina možete pronaći na http://diamart.su/shop/index.html

38 Vidi Nektar str. 80; op. ur.

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba

DUHOVNOST U TRAVNJU...

TRAVANJ...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Danas ujutro pogledam broj posjetitelja , a ono iznenađenje: 59.009.626 dakle pedesettevetmilijona pregleda. Impozantno. Lp

    26.04.2024. 07:13h
  • Član bglavacbglavac

    dragi ljudi, nemojte zaboraviti ići na izbore. Lp

    17.04.2024. 08:21h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, kako je prošla pomrčina sunca?

    09.04.2024. 06:53h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, želim vam sretan i blagoslovljen Uskrs. Lp

    31.03.2024. 07:20h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    "Tako mi smokve i masline, i Sinajske gore, i grada ovog sigurnog." Kur'an

    24.03.2024. 19:53h
  • Član bglavacbglavac

    Cvjetnica. Idemo posvetiti maslinovu grančicu. Lijep dan vam želim!

    24.03.2024. 06:34h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Lp

    21.03.2024. 06:56h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Korekcija i zaštita aure Malo poznate činjenice