
...
24
Upisao:
JEDNA LOKALNA AROGANCIJA - GAJO PETROVIC

Upisao:
DVIJE KRATKE PRICE O GOETHEU I HEISENBERGU

Upisao:
VLADIMIR FILIPOVIC-MISLILAC U SJENI HRASTA

Upisao:
SOKRAT

Upisao:
PROSTOR-VRIJEME-ZENON

Upisao:
JEDAN UVOD U KRIPTOFILOZOFIJSKO MISLJENJE - BRANISLAV PETRONIJEVIC

Upisao:
FILOZOFSKA DISKUSIJA NEWTONA I LEIBNIZA

Upisao:
UNIFIKACIJA EUROPE I ANOMIJA

Upisao:
MAX SCHELER

Upisao:
NOSTALGIJA

Upisao:
BOGATSTVO

Upisao:
KAJ STE PISALI BRE?!

Upisao:
LJUBAVNA ČEZNJA

Upisao:
PONESTO O MEDITERANSKOM BREVIJARU

Upisao:
NEKE NAPOMENE OKO MARULICA

Upisao:
TATARI

Upisao:
FILOZOFSKA PJESMA

Upisao:
VRIJEME - KAO TAKVO
ovo je komentar dr. Milana Kangrge na napise koji su se pojavljivali u Poletu 1985 godine. dakle proslo je od toga vremena punih 26 godina ali izgledada se malo toga promijenilo
Upisao:
OD JUGOSLAVIJE NEMA NISTA
O Britancima i Talijanima i njihovim zajednickim interesima u slucaju posljednjeg rata na Balkanu!
Upisao:
KAVKAZ II

Upisao:
KAVKAZ
da je nastao 2008 godine u adelaideu na osnovu radijskog izvjesca londonskog BBCja i australijskog ABCja o kratkotrajnom ratu u Gruziji. s obzirom da smo i mi u hrvatskoj takoder imali slicnu ratnu situaciju to je na temelju ovoga teksta moguce praviti korisne komparacije koje nam mogu pomoci u snalazenju. inace tekst bi se mogao nasloviti kao Kavkaz, ili Gruzija ili rat u ingusetiji ili vec ne znam kako,
Upisao:
MUDRE IZREKE

Upisao:
ZEC I PIJETAO
draga sretan trenutak ova slika kojom je opremljen ovaj moj tekst jest fotografija pinije iz dubrovnika. ja sam pomislio da ce vam biti drago vidjeti jednu dubrovacku piniju. s ljubavlju zlatan
Upisao:
NEKI SAVJETI

Upisao:
volim covjeka

Upisao:
volim svijet

Upisao:
volim magicus

Upisao:
RIJECI UPUTE

Upisao:
RAGUZA

Upisao:
IZ BRODSKOG DNEVNIKA

Upisao:
KAKO RIJESITI PROBLEM RADNOG STAZA

Upisao:
KASPAR HAUSER

Upisao:
LJUDI I OSAMA

Upisao:
GNIJEZDO PTICE
a ovo je jedan moj pokusaj da pisem poeziju u prozi
Upisao:
CEKA SAM TE
za razliku od cjelokupnoga moga rada ova poezija je napisana na srpskom jeziku. ja sam inace pisao i dijalektalnu poeziju, pisao sam na cakavskom podjednako kao i na kajkavskom. ova pak poezija je na srpskom jeziku i ako bi ne netko pitao zasto? ja bih odgovorio zato jer se meni srpski jezik svida. i jedan pokusaj da se oglednem i na tom jeziku predstavlja zapravo nastavljanje one tradicije koju je u hrvatsku knjizevnost uveo i krleza kao i ujevic
Upisao:
MOJA JEDINA LJUBAVI

Upisao:
O 50. OBLJETNICI DODJELE NOBELOVE NAGRADE
ovaj kratki esej pod naslovom Ivo Andric u svjetlosti bosanskih kontroverzi nastao je povodom 50 godisnje obljetnice dodjele Nobelove Nagrade nasemu knjizevniku ciji literarni opus vjerno svjedoci ljudsku dramu na Balkanu u vrijeme velikih nacionalnih stradanja . na zalost ova stradanja redovito su bila stvarnost na Balkanu tako da se stalo poimati kako su nase krize i nasi ratovi stvari historijske redovnosti kojima je uzrok u bezobzirnim kosmickim procesima. ja medutim mislim da su oni vise ljudskoga karaktera pa da prema tome i odgovornost za tragicne posljedice na Balkanu snose takoder ljudi bez obzira sto mi u nasim razmisljanjima cesto vidimo rat kao nas Usud ili kao prst Bozji, kao nasu Sudbinu prema kojoj je sudeno nasim ljudima. ali ako i gospoduje covjekom Udes a ono opeta nije covjek puka maroneta, bez vlastite snage i volje. prema tome nase prokletstvo jest orude Sudbine koje poput more mori nas dom ali dobro i zlo mora se odbiti i na covjeka kao i na Boga kako bi nasa povjesnica bila dovedena do svrhe i punog priznanja da nasi narodi mogu zivjeti svoj nezavisan, samostalan zivot tek kao priznati i afirmirani subjekat koji pripada svjetskom narodu prinoseci i svoj duhovni izazetak.
zgk
Upisao:
NIKOLA TESLA
ovaj tekst o nikoli tesli objavljen je u splitu 1976 godine u casopisu splitskih srednjih skola "srednjoskolac". Ja sam tada imao 16 i pol godina i ovo je moj prvi tekst kojeg sam ikada objavio i tako zapoceo sa spisateljskom karijerom koja traje vec punih 35 godina
Upisao:
BOG, LJUDI I RAT
ovaj tekst pod naslovom Bog , ljudi i rat nastao je 1994 godine u Zagrebu i iste godine je i stampan u Zagrebu a onda je dva puta ponovljen na radijskim postajama u Australiji. Nema nikakove sumnje da je autor bio duboko iza nastojanja hrvatskoga naroda oko njegove nezavisnosti, nacionalne slobode i nacionalnoga dostojanstva. problem koji mi se tada nametao a takoder i danas jeste taj dali je ratno rjesnje bilo jedina preostala opcija da se do toga cilja dode. ja niti dan danas ne znam odgovoriti na ta pitanja. za mene kao pisca bilo je tada sasvim za ocekivati svako negiranje rata kao rijesenja u medunacionalnim sporovima. dali sam bio u pravu ili ne to neka vrijeme odluci.
Upisao:
VIDIK 14/1979 Split
ovih sest malih pjesama prvi puta je objavljeno u splitskom casopisu Vidik u broju 14 iz 1979 godine. Istina ove moje pjesme su nastale mozda kojih godinu i pol ranije dakle kad sam imao nekih 18tak godina. danas one predstavljaju moju najraniju poeziju koju pokusavam oteti od zagrljaja zaborava i ponuditi citateljstvu kao najraniji dokument autorovih opredjeljenja.
Upisao:
BIJEDA LJUDSKA

Upisao:
PROROCANSTVO

Upisao:
SUDBINA JEDNE BAR MICVE
u ovom govoru prilikom bar micve mome djetetu koje je tada imalo svega 13 godina najbolje se vidi tretman nasih hrvata koji su i u australiji shvaceni nacistima iako smo mi godinama bili clanovi jevrejske opcine u palmoticevoj koji sa tom ideologijom nemaju nikakove veze kao sto najbolje svjedoci slucaj obitelji stark i obitelji singer sa kojima sam ja vodio ideolosku i politicku borbu u hrvatskoj i to godinama. kao sto citaoc primjecuje u govoru moga djeteta nigdje se ne spominje otac a njegova je pozicija definirana kao dynamovac
Upisao:
SRAMOTA

Upisao:
MAIN KAMPF BIVSEG FEMINIZMA

Upisao:
PRIJATELJU MOJ
hvala wenditanji i sretnom trenutku na nekim idejama. od wendy je naslov poezije i ideja prijatelja a od sretnog trenutka Dijana
Upisao:
CUVAM TE

Upisao:
KRITIKA INTEGRALNOG JUGOSLAVENSTVA
posljednji nastavak predstavlja kritiku integralizma. interesantno je spomenuti da je cijeli amandman nastao prije vise od 25 godina ali da i danas ima politicko vazenje pa iako nas dijeli vise od cetvrt stoljeca izgleda da se malo toga duhovno i politicki dogodilo na nasim prostorima
Upisao:
LITERARNA FORMA I SADRZAJ
moze danas nekako zacudno izgledati da su pitanja literarne forme i sadrzaja postavljena kao tema jednog ustavnog odnosno drzavnog dokumenta. Medutim i nije cudno ukoliko imamo na umu da je sredina 80tih godina predstavljala u nas jedno vrijeme kada se literatura nije mogla razlikovati od politickih uvodnika i politickih pamfleta pa je kao takva postajala vremenom, na zalost, predmetom politike a ne estetike. odgovornost za ovaj realni proces u dobroj mjeri snosi i sfera politike kao i sfera literature o cemu najbolje svjedoce primjeri Draskovica, Beckovica ili Karadzica.
Upisao:
PROBLEM RADA I STVARALASTVA
pitanje odnosa i razgranicenja rada i stvaralastva u praxis filozofiji bilo je od akcidentalnog znacenja buduci da je stvaralastvo bilo shvaceno alfa i omegom sluzbene socijalisticke ideologije. odatle je problematika rada bila razumijevana kao robovanje nacistickoj ideologiji koje se toboze nekolicina nas nikada nije oslobodila nego je kao svoje nacelo istakla devizu "Rad nas oslobada" na isti nacin na koji su to nacisti radili u koncentracionim logorima.da je tu bilo rijeci o totalnim nebulozama najbolje pokazuje ovaj treci nastavak koji ima u vidu odnos o kojem je rijec
...
24























