Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član cyberbaka

Upisao:

cyberbaka

OBJAVLJENO:

PROČITANO

1042

PUTA

OD 14.01.2018.

BOBICE, BOBOLJ ili ŽUTA TRAVA, BOGATSTVO, BOROVA ŠIŠKA, BOROVNICA, BOSILJAK

BOBICE, BOBOLJ ili ŽUTA TRAVA, BOGATSTVO, BOROVA ŠIŠKA, BOROVNICA, BOSILJAK
Eto, ponekad trebamo zagrebati dublje ispod tzv. praznovjerica...

BOBICE

Onaj tko bi prije sakupljanja šumskih bobica prve tri ubrane stavio na panj ili kamen, ili ih bacio preko lijevog ramena, našao bi naročito mnogo bobica. Tako »žrtvovane« bobice bile su određene za »jadne duše« ili za šumske duhove.

Sve o Praznovjerju - Helmut Hiller

Naslov izvornika

Helmut Hiller Lexikon des Aberglaubens 
© 1986 Süddeutscher Verlag GmbH, 
München 
Digitalizacija knjige: Equilibrium ® 2007

* * *

Nadohvat ruke

Otkrivena brojna ljekovita svojstva šumskih bobica

Otkriveno je da ekstrakt šumskih bobica (ali samo vrsta aronia) koje sjevernoamerički Indijanci stoljećima koriste kao hranu i lijek, regulira težinu, količinu glukoze u krvi i upale kod štakora.

U našim krajevima plodovi aronije poznati su i kao sibirske borovnice zahvaljujući velikoj otpornosti na mraz. Zreli plodovi aronije odličan su izvor vitamina, naročito vitamina C, vitamina A, vitamina B-kompleksa, betakarotena. Također i visoki sadržaj minerala – kalija, kalcija, željeza, mangana, joda, fosfora odlični su za održavanje zdravlja i poboljšanje općeg stanja organizma. Osim tamnoljubičastih plodova grmova, aronije su često izrazito crvene i omiljena hrana šumskih ptica.

Novo istraživanje pokazuje da je riječ o snažnom antioksidantu. Znanstvenike posebno fascinira iznimno visoka razina antocijanina (grč. anthos + kyanos – tamnoplavo). U bobicama se nalaze različite vrste antocijanina, no svi djeluju kao antioksidanti. Jedemo li ih štite naše tijelo od niza štetnih utjecaja.

Zaštitno djelovanje je vjerojatno posljedica snažnog protuupalnog djelovanja antocijanina budući da su nekontrolirani upalni procesi općenito priznati kao zajednička nit kod mnogih raširenih i smrtonosnih bolesti modernog doba. Pokazalo se i da određene vrste antocijanina popravljaju razinu šećera u krvi i funkciju inzulina.

Kako bi bolje razumjeli utjecaj ovih bobica na zdravlje, dr. Bolin Qin i dr. Richard Anderson iz američkog ministarstva za poljoprivredu u Beltsvilleu proučavali su utjecaj ekstrakta na štakorima koji su bili na samom rubu dijabetesa. Nakon što su šest tjedana pili vodu s ekstraktom aronije, ustanovili su da ova grupa štakora teži manje nego kontrolna grupa, ima manje sala, manju razinu glukoze u krvi i manju količinu plasma triglicerida, kolesterola i(LDL) kolesterola nego životinje iz kontrolne grupe.

Ove promjene teoretski bi trebale smanjiti rizik od dijabetesa i krvožilnih bolesti i kod ljudi. Uza sve to tim je ustanovio da je došlo i do bolje funkcije gena, što bi vjerojatno dovelo do manjeg broja kroničnih upalnih procesa, a možda i manjeg broja tumora.

No, uputa mudrima: sirove bobice su izuzetno gorke, zato ne berite šumske bobice iz svoje blizine, posebno ako niste sigurni o kojoj je vrsti riječ. Konzultirajte se sa stručnjakom, pa bobice s grmova aronije miksajte i dozirajte u voćnim napicima.

T.T.   http://magazin.net.hr/zdravlje/otkrivena-brojna-ljekovita-svojstva-sumskih-bobica

  * * *

Ljekovite šumske bobice

Od Ado u November 28, 2011

Jesen je vrijeme kada sazrijevaju drijen, kleka, trnjine i glog. Oni koji su češće u prirodi sigurno će naletjeti na neku od od ovih biljaka, a oni koji nisu - ne bi im bilo loše da organizuju neki porodični izlet koji će ujedno biti potraga za ovim zdravim bobicama. Sigurno ćete pronaći bar neku od njih te prikupiti dosta zdravih plodova i cvjetova za svoju porodicu. Ipak, prije branja, upoznajte se malo bolje sa ovim čudesnim bobicama.
Pripremio: Adnan Učambarlić

Zdrav kao drijen

Grm ili stablo drijena (Cornus mas L.) jako je česta biljka u našim šumama. Njegov nakiseli plod veoma je atraktivan i obiluje vitaminom C, a sazrijeva u augustu i septembru. Drijen je, uz hrast i tisu, jedno od tri magična drveta koje su naši preci uvijek držali u blizini kuće. Štaviše, obično su podizali kuće na mjestu gdje raste stablo drijena. Samim tim, izreku „Zdrav kao drijen” nije potrebno ni objašnjavati.
Stablo drijena može dostići i visinu do osam metara, sa krošnjom zaobljenom na vrhu. Listovi su naspramni, jajasti sa dugačko izvučenim vrhovima. Cvjetovi su hermafroditni, sitni i žuti, po 10 do 20 u štitastoj cvasti. Plod je crven i elipsoidan.

Drijen obično raste u regionima listopadnih hrastovih šuma, a nalazi se u šumama zajedno sa crnim grabom, sladunom i cerom. Može se pronaći do 1.300 m nadmorske visine, a dobro uspijeva na krečnjačkim, toplim i suhim staništima. Cvjeta jako rano, često još u februaru. Za vrijeme cvjetanja se vrlo lako otkriva u šumi.
Od drenjina (ploda drijena) prave se sokovi, likeri te odličan džem (koji se ne kuha već muti).
Pekmez od drenjina

Sastojci: zrele drenjine, šećer, voda

Priprema: Zrele drenjine očistite i operite, a onda ih prelijte ključalom vodom i ostavite da stoje 10 minuta. Izvadite ih iz vode, propasirajte, odvojite košpice, sipajte u veću šerpu i prelijte šećerom. Na 1 kg šećera ide 1 kg propasiranih drenjina. Ovu smjesu kuhajte 2 do 3 sata ovisno kakvu gustinu pekmeza želite. Kuhajte na umjerenoj temperaturi uz neprestano miješanje kako ne bi zagorilo. Vruć pekmez sipajte u vruće tegle i stavite u rernu na 20 minuta da se uhvati korica, a onda povežite celofanom pa stavite poklopce. Čuvajte na suhom i hladnom mjestu.
Sok od drenjina

Sastojci: 4,5 l vode, 2 kg zrelih drenjina, 1 kg šećera

Priprema: U lonac sipajte 3 litra vode i ostavite da provri. Drenjine operite, isjeckajte i dodajte u provrelu vodi. Kuhajte 20 minuta, pa maknite sa vatre i ostavite da se ohlade, onda ih ispasirajte (tečnost sačuvajte). Drenjine, tj. masu koja preostane nalijte s ostatkom vode, vratite na vatru i kuhajte još 15 minuta. Ostavite da se ohlade i ponovo ispasirajte. Pomiješajte obje tečnosti, dodajte šećer i na smanjenoj temperaturi, uz miješanje, sačekajte da se šećer rastopi. Pojačajte temperaturu i kuhajte još 10 minuta. Sipajte sok u flaše i hermetički zatvorite. Prije konzumiranja sok se razblaži kiselom ili običnom vodom.

Gusto savjet: Kada se flaša otvori, držati je u frižideru, a rok trajanja otvorenog soka je oko dvije sedmice.


Kleka - jedan od najstarijih začina na svijetu

Kleka se upotrebljavala još u kamenom dobu za poboljšanje okusa ubijene divljači. Rimljani su je veoma cijenili, a osim kao začin i ljekovita biljka koristila se i za pročišćavanje zraka. U umjerenim područjima Evrope, Sjeverne Amerike i Azije raste više vrsta kleke, a ona je ujedno i jedini začin koji potiče od crnogoričnog drveta.

Raste na kamenitim i kraškim terenima od primorskih do planinskih i brdskih područja. Kod nas se uglavnom može pronaći po brdskim i planinskim suhim krčevinama, pašnjacima, zapuštenim i neobrađenim zemljištima.

Kleka je zapravo zimzeleni grm visine od pola do sedam metara, sa vrlo uskim, zašiljenim, bodljikavim listićima. Cvjetovi su sitni i nalaze se u pazuhu listova, odvojeni na pojedinim biljkama. Plod je jajasta bobica, koja je u prvoj godini zelena, a sazrijeva tek u drugoj kada je crno-smeđa i okrugla. Nekada se dešava da proteknu i tri godine između cvjetanja i sazrijevanja.

Sadrži od 0,5 do 2% etarskog ulja, 4% šećera, zatim gorke materije, 8% tanina, pentozan, pektin, taninski glikozid, groždani šećer, mravlju i sirćetnu kiselinu, inozit, invertni šećer, kalcij, kalij, mangan, a mladi izdanci i iglice i vitamin C (do 260 mg).

Korištenje i branje

U narodu se kleka od davnina koristi kao lijek, ali i za proizvodnju rakije klekovače. Njena svojstva su dobra protiv zastoja mokraće, za denzifekciju organa mokrenja, poboljšanje varenja, iskašljavanje, regulisanje menstruacije, protiv bolesti želuca, bubrega, bešike, bronhijalnog katara, astme, gihta, išijasa, reumatizma, šećerne bolesti, tuberkuloze, glavobolje, zadaha iz usta, žgaravice, za čišćenje krvi i sl.

U kuhinji se kleka koristi za spremanje marinada za divljač, uz jela od govedine, janjetine i svinjetine, uz iznutrice (posebno teleće bubrege), za pripravljanje pašteta, uz kiseli kupus, juhe i umake, kao začin za dimljenu ribu i šunku te pravljenje rakije, džina, likera i gorkih biljnih likera.

Plodovi kleke beru se krajem ljeta i početkom jeseni, ovisno od nadmorske visine na kojoj se nalazi. Branje je veoma sporo ukoliko se bere rukom te se preporučuje da se pod drvo prostre odgovarajuća prostirka i klekinje stresu motkom. Suše se na tavanu poput žita, uz češće prevrtanje drvenom lopatom, ili u hladu na prozračnom mjestu i razastrte u tankom sloju. Nakon sušenja je potrebno odstraniti svu nečistoću (iglice, grančice i sl.) i zelene plodove.

Čaj protiv crijevnih grčeva

Sastojci: kleka, pelin, hajdučka trava, kamilica
Priprema: Dobro izmiješajte jednake dijelove kleke, pelina, hajdučke trave i cvijeta kamilice, pa 2-3 kašičice te mješavine odvojite, prelijte sa 2-3 šoljice ključale vode, ostavite poklopljeno 5-10 minuta, a zatim procijedite i pijte nezaslađeno.
Čaj protiv šećerne bolesti

Sastojci: plodovi kleke, virak, laneno sjeme, ždraljevina, list borovnice

Priprema: Dobro promiješajte po 10 g plodova kleke, virka (gospinog plašta), lanenog sjemena, ždraljevine i lista borovnice pa 3 kašike te smjese prelijte sa pola litra hladne vode, ostavite da prenoći i sutradan zagrijte i kuhajte 5 minuta (nakon što voda proključa). Prohladite, procijedite i pijte prije svakog obroka po jednu čašu (nezaslađenu).


Trnjina - divlje voće iz neolita

Trnjina (Prunus spinosa L.) na našim je prostorima poznata pod više naziva: trnula, trnavka, trn, crni trn, divlja šljiva, grmulja i kukinja. Raste u gotovo cijeloj Evropi (prema sjeveru je rjeđa) te u dijelu sjeverne Afrike. Koristi se u prehrani, kao lijek te zamjena za duhan, crni čaj i brašno.

Trnjina raste kao gusto razgranat grm sa trnovitim ograncima, visok od jednog do pet metara. Dosta je rasprostranjena u našim krajevima i može se naći na zapuštenim, neobrađenim površinama, a često i kraj puteva. Listovi su razmjerno maleni, a mnogobrojni sitni bijeli cvjetovi stoje pojedinačno ili po dva-tri zajedno i prekrivaju čitave grančice - prije nego što trnjina prolista. Plod je plavkastocrna, sivkasto zamagljena, okrugla koštunica, iznutra mesnata i zelena.

Plodovi počinju dozrijevati u augustu, ali ostaju na stablu i zimi jer se čvrsto drže na granama. Najčešće se beru prezreli - u decembru, jer su tada najukusniji. Prezreli plodovi trnjine sadrže manje kiseline, a više šećera. Dokazano je da plodovi trnjine imaju lagano laksativno, a pripravci od cvjetova blago diuretičko djelovanje. Cvjetove i plodove možemo naći u sastavu raznih čajeva za mršanje i čišćenje krvi te u čajevima koji se preporučuju kod oboljenja bubrega i mokraćnog mjehura.

Nalazi historijskih istraživanja pokazali su kako su trnjine, kao voće, jeli i stari Rimljani. Tokom Drugog svjetskog rata u ovdašnjim primorskim krajevima osušene trnjine služile su za dobivanje brašna. Od osušenih trnjina dobiva se i ukusan čaj, a kompot od jabuka, krušaka ili šljiva poboljša se ako mu se doda kašika osušenih plodova trnine. Takvi voćni kompoti nisu samo ukusno jelo, već su i ljekoviti.

U Rusiji se od plodova trnjine proizvodi poznato i cijenjeno alkoholno piće - rakija ternovka, dok u Francuskoj trnjine ukiseljene u octu koriste umjesto maslina. U svijetu su posebno poznati francuski likeri pripravljeni od sjemenki trnjina (prunelle). U francuskim i njemačkim priručnicima ima bezbroj uputstava za preradu plodova trnine u voćne sokove, vino, rakiju, ocat i liker te kompote, žele, miješane marmelade i konzerviranje zrelih plodova sušenjem.

Gusto zanimljivost: Listove trnjine u nekim krajevima koriste kao zamjenu za duhan i ruski čaj.
Marmelada od trnjina

Sastojci: 2 kg trnjina, 50 g šećera, vino, voda
Priprema: Operite plodove trnjine i prelijte ih hladnom vodom pa ostavite da odstoje preko noći. Ujutru trnjine ocijedite i prelijte mješavinom vina i vode (da se natope), pa kuhajte da omekšaju.
Zatim plodove propasirajte i umiješajte 50 grama šećera. Nastavite sa kuhanjem na tihoj vatri još oko 25 minuta, dok se masa ne zgusne. Vruću marmeladu sipajte u zagrijane sterilisane tegle i zatvorite.

Čaj za jačanje želuca

Sastojci: 1 l vode, 2 kašičice cvjetova trnjine, med
Priprema: Dvije kašičice svježih cvjetova trnjine prelijte ključalom vodom i zasladite medom. Pijte dvije do tri šolje mlakog čaja dnevno.


Glog - prirodni lijek za srce i tjerač vampira

Glog je grmovita biljka koja se od davnina koristi za liječenje srca i regulaciju krvnog pritiska. Također, dio je mnogih narodnih predanja i legendi, magijskih obreda, a uz bijeli luk je jedan od najdjelotvornijih narodnih „lijekova” protiv vampira.

Glog je biljka koja najčešće ima oblik grmova srednje veličine ili manjeg drveća. Uglavnom se relativno veliki broj cvjetova ove biljke nalazi na vrhovima grančica. Za glog je specifično i trnje koje pokriva cijelu biljku. Cvjetovi se beru za vrijeme punog cvata (maj i juni). Zatim se ubrzano suše na toplom i prozračnom mjestu te se obično pakuju u staklenke koje se mogu dobro zatvoriti. Ljekovite tvari se s vremenom gube, tako da se osušeni cvjetovi ne čuvaju duže od godinu. Plodovi se beru zreli, odnosno kada dobiju jasnu crvenu boju. Suše se na isti način kao i cvjetovi, a također i oni s vremenom gube količinu ljekovitih tvari. Glog se može naći posvuda - po šikarama i ogradama, u listopadnim, ali i crnogoričnim šumama.

Za dobro srce

Glog je na glasu kao odlično sredstvo za srce, pri čemu je koristan za čitav niz tegoba vezanih za srce i krvotok. Kod starijih ljudi jača srce, njeguje ga i stimulira, a odlično je sredstvo za ublažavanje posljedica degenerativnih pojava na srčanom mišiću, slabije prokrvljenosti, udaranja srca te preniskog ili previsokog krvnog pritiska (u oba slučaja ga, u određenoj mjeri, normalizira). Često se preporučuje nakon srčanog udara, budući da povećava prokrvljenost koronarnih žila te pospješuje povećanu aktivnost i bolju prehranu ćelija srčanog mišića.

Prvi zapisi o ljekovitosti glogovog cvijeta potiču s početka XIV stoljeća, ali tek nekoliko stotina godina kasnije istražen je sastav ove biljke i otkriveno njeno blagotvorno dejstvo na srce, što su potvrdili francuski i engleski ljekari u XIX stoljeću. Homeopatija je vršila vrijedne predradnje, ali je tek 1924. godine tinktura od svježih plodova gloga uvrštena u homeopatsku knjigu lijekova W. Schwabea. Nakon toga je slijedio čitav niz sistematskih istraživanja, a rezultat je potvrdio da je glog zaista jedna od najvrednijih ljekovitih biljaka za srce.

Gusto zanimljivost: U legendama naroda sa naših prostora jedini djelotvoran način za ubijanje vampira je da mu se protjera glogov kolac kroz srce.

Čaj od glogovog cvijeta za bolji pritisak

Sastojci: osušeni glogov cvijet, voda

Priprema: Dvije pune čajne kašičice osušenog glogovog cvijeta prelijte sa ¼ litra vrele vode te ostavite da odstoji 20-30 minuta. Dnevno se mogu piti dvije do tri šoljice ovog čaja.
Čaj od suhih gloginja za srce i pritisak

Sastojci: suhe gloginje, 2,5 dl vode
Priprema: Gloginje izgnječite pa kašičicu smjese prelijte hladnom vodom i poklopite. Nakon 4 sata prokuhajte (kada provri kuhajte najduže 2 minute na tihoj vatri), poklopite i procijedite kada se ohladi. Pijte dvije šolje čaja dnevno.

Liker od gloga

Sastojci: gloginje, rakija, 20-30 listića metvice, šećer

Priprema: Gloginje sameljite i stavite u staklenu bocu sa širokim otvorom pa zalijte rakijom. Na dva litra ove smjese doda se 20-30 listića metvice koji daju likeru posebnu aromu. Boca se zatvori i ostavi najmanje osam nedjelja na suncu. Sadržaj se zatim procijedi, zasladi po ukusu prirodnim medom i razrijedi crnim vinom.

http://gusto.ba/?p=4431

* * *

Na nekoliko mjesta sam već napisala da zarađujem od svoje šeste godine života...

Između svega ostaloga su i šumske bobice bile jedan od izvora zarade za mene...

Moji ujaci su od takvih bobica radili specijalna vina ili rakije, mama je pravila ukusne džemove i pekmeze, a često i slasne kolače, no ja sam i sve te bobice i prodavala, ili na mjesnoj tržnici ili u radničkoj koloniji od vrata do vrata...

U tom svom svakodnevnom "hodočašću" od praga do praga imala sam jednu staricu koja je stvarno bijedno živjela i za nju sam uvijek sačuvala mjericu nečega kao dar...

Istina, nisam razmišljala na taj način da će mi ta mjerica donijeti obilnu slijedeću berbu, bila sam dijete, ali je isto tako istina da s berbom nikada nisam imala problema...

Moje strine su zavidno korile svoju djecu, tvrdeći usput da ja imam čarobne prste i čarobne oči...

Moderni ljudi svoje drevne pretke optužuju za praznovjerje jer su svemu i na svemu zahvaljivali...

Prirodni ljudi, tako ih volim zvati su se u lovu ispričavali duhu životinje što je moraju ubiti i istovremeno zahvaljivali što pristaje postati hrana ljudskoj zajednici...

Isto je bilo i s biljkama, ostavljao se dio za ostala subića, kao žrtva i zahvala za hranu...

Mislim  da su samo bolje od modernih ljudi razumjeli zakon davanja i primanja, zakon privlačenja obilja...

U modernom društvu postoji običaj da se prvi zarađeni novac potroši na proslavu s bliskim osobama, da bi dalje zarađivanje bilo blagoslovljeno...

Eto, ponekad trebamo zagrebati dublje ispod tzv. praznovjerica...

   

BOBOLJ ili ŽUTA TRAVA 

smatrao se, zbog svojih žutih cvjetova, a prije svega zbog žutog mliječnog soka, sredstvom protiv žutice. —> Jakost, —>

Nesretni slučajevi.

Sve o Praznovjerju - Helmut Hiller

Naslov izvornika

Helmut Hiller Lexikon des Aberglaubens 
© 1986 Süddeutscher Verlag GmbH, 
München 
Digitalizacija knjige: Equilibrium ® 2007

* * *

Ranunculus ficaria L. (Zlatica)




ETIMOLOGIJA: lat. rana = žaba ( rodovi ove vrste često rastu na                                                   vlažnim staništima)                           

lat. ficus = hemoroid (rabi se kao sredstvo za liječenje hemoroida)
PORODICA: Ranunculaceae (žabnjaci)

SINONIMI:

·          Ficaria nudicaulis A.Kern.  

·         Ficaria verna Huds.,

·         Ranunculus ficaria agg.,

·         Ranunculus ficaria L. ssp. nudicaulis (Kern.) Hegi
Bilo je rasprava o rodnoj pripadnosti ove vrste, pa su je neki smatrali zasebnim rodom (Ficaria)
NARODNI NAZIVI:  bobolj, bobovnik, ladnjak, ledinjak, macja mudašica, zlatica, živorodna zlatica.  Lesser celandine  lopatičasta zlatica, navadna lopatica  Scharbockskraut (Scharbock = skorbut)
OPIS: Zlatica je nisko-rastuća zeljasta trajnica koja može doseći visinu od 30 cm . Raste u humkastoj bazalnoj rozeti, pojedine biljke mogu narasti do promjera 30 cm. listovi su na peteljkama i gusto raspoređeni na mesnatim stabljikama 10-30 cm visine.  

 Mesnati, goli, tamno-zeleni listovi mogu varirati od srcolikih, bubrežastih do duguljastih s cjelovitim ili ovalno-narovašenim rubom. Veliki su  40-80 mm širine i 40-90 mm dužine. Biljka ima tri (rijetko 4) zelena lapa duga  5-8 mm . Cvjetovi su žuti, oko 2 do 6 cm široki, rastu pojedinačno iznad lišća na cvjetnim stapkama dugim 10-30 cm. Cvjetovi imaju uske obrnuto jajolike latice koje blijede s vremenom. Broj latica na pojedinom cvijetu varira u rasponu od 6 do 26 . Roščići su dlakavi, bez kljuna,  3-4 mm dugi. Gusta korjenova masa usidruje biljku i sastoji se od kijačastog gomolju sličnog glavnog korijenja  5 do 100 mm dužine i vlaknastog postranog korijenja. Nakon cvjetanja, neke podvrste proizvode blijede rasplodne pupove (bulbile) u lisnim pazušcima.
Agregatna je biljka, što znači da dolazi u većem broju različitih podvrsta koje je teško razlikovati. U Europi se pojavljuje u 5 podvrsta, od kojih je u Hrvatskoj zabilježeno 3: 
Lisna plojka do 8 cm široka i 9 cm duga; peteljke do 28 cm duge; promjer cvjetova  60 mm ; ahene (roščići) veličine 5.0 mm x 3.5 mm
1.       Peteljke robusne, ali razgranjena, bulbili prisutni u lisnim pazušcima nakon cvatnje. . . . . . . subsp. ficariiformis 2.       Stabljike robusne i uspravne; bez bulbila u lisnim pazušcima nakon cvatnje. . . ... . . subsp. Chrysocephalus Lisna plojka do 4 cm u promjeru; peteljke do 15cm duge; cvjetovi do 40mm promjera; roščići veličine  do 3,5 x 2.2 mm 3.       Listovi zbijeni pri osnovi i nekoliko njih na kratkoj peteljci. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . subsp. calthifolius Listovi manje zbijeni pri osnovi i veći broj na produženoj peteljci 4.       Bulbili nisu prisutni u lisnim pazušcima nakon cvatnje, ahene dobro razvijene. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . subsp. ficaria 5.       Bulbili prisutni u lisnim pazušcima nakon cvatnje; ahene slabo razvijene. . . . . . . . . . . . . subsp. bulbilifer
Najraširenija podvrsta je subsp. bulbifer Lambinon
STANIŠTE: Zlatica često raste u velikim skupinama, nekad pokriva tlo poput tepiha. Raste na vlažnim         mjestima – uz potoke, jarke, u šumama, vrtovima, šikarama, voćnjacima, parkovima na hranjivim, umjereno kiselim, rastresitim, humoznim, pjeskovitim ili ilovastim tlima, pretežno na toplijim staništima.   


    VRIJEME CVATNJE: Cvate do veljače do svibnja.       

Cvjetovi su otvoreni samo za sunčana vremena, u sumrak i kad kiši se zatvaraju.       

Jedan je od vjesnika proljeća

RAZMNOŽAVANJE:

Razmnožava se najčešće vegetativnim putem  - rasplodnim                                   pupovima Oprašuju je kukci, ali dolazi i do samooplodnje kada izostaje posjet kukaca - Coleoptera (uglavnom Meligethes sp.), Diptera, Hymenoptera (uglavnom Apis mellifera L.) i Lepidoptera. 




RASPROSTRANJENOST: Prirodno je rasprostranjena je u Europi,  srednjoj Aziji i sjevernoj Africi, udomaćila se u Sjevernoj Americi, Australiji i Novom Zelandu.  U  Ameriku uvezena kao uresnica, nekontrolirano se razmnožava i jak je kompetitor autohtonim svojtama, pa je proglašena invazivnom.  

UPORABA: cvjetni pupovi - kao zamjena za kapare, mlado lišće (prije cvatnje) termički obrađeno služi kao divlje povrće. Korijenje – škrobom bogato ( kao  povrće) – tek kad biljka ocvate Ljekovita svojstva  -protiv hemoroida, protiv skorbuta (mlado lišće ima nešto veći postotak askorbinske kiseline) Također se koristi kao uresnica (postoje i hibridi sa dvostrukim ocvijećem) Dobra je za ranu peludnu pčelinju pašu
KURIOZITET:  iako je dvosupnica R. ficaria razvija samo jednu supku.

 

  

Mario Nežmah  

http://floroteka.blogspot.com/2013/01/ranunculus-ficaria-l-zlatica_19.html  

 

* * *

Slađana Micić, boje lekovitih biljaka otkrivaju koje organe leče

ŽUTE TRAVE ZA JETRU A CRVENE ZA KRV

Za proteklih deset godina od kako je bila prinuđena da u biljkama pronađe lek za svoje zdravstvene tegobe, Slađana Micić (51) iz sela Brestovac kod Bora, potpuno je obuzeta fitoterapijom.
Po struci ste ekonomista. Kako vas je to sudbina okrenula da postanete travar?
- Tokom 2001. godine imala sam strašne probleme sa kamenom u bubregu. Posle nekoliko operacija oslabila sam 23 kilograma i doživela potpuni pad imuniteta. Život mi je visio o koncu tri puta, sve dok na Institutu za alergologiju u Beogradu nisu konstatovali da sam alergična na skoro sve lekove među analgeticima, anesteticima i antibioticima. Ukratko – zdravlje mi je i dalje bilo ugroženo, a lekari nisu znali čime da me leče. Poslali su me kući. U tom bezumlju prisetila sam se priča svoje bake Vukosove Budić, koja je još živa i bere bilje iz okoline sela Brestovca kod Bora. Od nje sam dobila prvu knjigu o bilju i prionula sam na učenje. Istog proleća krenula sam u berbu, isključivo po padinama Tupižnice, Stola, Stare planine, Deli Jovana, Miroča, Rtnja, Malinika i Dubašnice, oko Svrljiga i Soko Banje.


Bez kojih biljki je po vašem osećaju skoro nemoguće pripremiti melem?


- Lekovi iz prirode, odnosno ono bogatstvo koje nose biljke, po mom dubokom uverenju, mogu pomoći svakom živom stvoru. Znači, ono što pomaže životinjama, pomaže i ljudima. Jedna od biljaka kojoj prilaze sve životinje kad se osećaju slabo jeste neven.

Za neven kažu da najefikasnije čisti jetru, inače zaduženu da izbacuje otrove iz organizma. Da li je blagodet i moć nevena u detoksikacji?


- Po mom iskustvu, neven je još univerzalniji. Sem pomoći unutrašnjim bolestima on je osnov za svaku biljnu mešavinu kojima se leče i bolesti kože. Retke su biljke koje deluju tako brzo i efikasno kao neven. Zato je on, uz anđeliku i žalfiju, uvek prisutan u kremama i tinkturama za pomoć kod ekcema, herpesa, psorijaze, ćelavosti… Inače, za čišćenje organizma, odmašćivanje jetre, kao i za sva oboljenja tog tipa, poput hepatitisa, delotvorne su i druge žute biljke – rusa trava koja ima žuti cvet i list, petrovac, žuto smilje, trava iva… Ona u narodnoj medicini važi za tako blagodetnu biljku da se odvajkada govori: “Trava iva diže iz mrtvih”.
Mislite da mu lekovitost pridodaju posebne veštine koje treba naučiti?
- Energija osobe koja pravi melem jeste važna. Zato ćete čuti mnoge kako kažu da im, primera radi, kantarionovo ulje ili mast od nevena iz apoteke nikada ne pomognu onako kako im pomažu ulje i mast koji se spreme kod kuće. Postoji, međutim, još jedan važan faktor. Kod travara koji pripremaju male količine lekova ne može se desiti da se sa strukovima lekovitog bilja provuče i neka nepotrebna travka ili korov, kako se to često dešava u fabrikama koje pakuju lekovito bilje. Po mom mišljenju, svaki melem je daleko delotvorniji kada se priprema ručno, na tradicionalan način.

J. Jojić

Pročitajte više u 70. -om broju časopisa Magično Bilje

 

http://www.magicnobilje.com/broj_70/sladjana-micic.html

 

* * *

 

Neću ponovo prozivati autora i praznovjerice, ali se sjećam da sam u djetinjstvu mazala bradavice sokovima svih mlječika i tako ih uspješno otklanjala.

Isto tako se sjećam (s velikom tugom) da smo mama i ja,  kad mi je umrla mala sestrica od ovog i sličnog cvijeća isplele vijenac za moju malu sestricu (maloj djeci i bebama se nije stavljalo uzgajano cvijeće…vijenci su se pleli od poljskog i šumskog cvijeća), no ne vjerujem da je to zbog nesreće koju navodi g. Hiller, prije će biti da u to doba godine ništa drugo nije još procvjetalo…

 

BOGATSTVO

Vjerovalo se da će se moći osigurati bogatstvo ako se nokti režu uvijek petkom. Navodno je bogat onaj čiji nokti imaju na dnu bijele segmente, »zlatne lukove«, a obogatit će se ljudi kovrčave kose i dlakavi na donjem dijelu vrata. Bilo je niz preporuka pomoću kojih bi čovjek sebi mogao osigurati željeno blagostanje. Tako se, na primjer, vjerovalo da osoba koja u božićno veče jede mak, može doći do mnogo novaca, a osobi koja na Silvestrovo ili na Novu godinu pojede mrkvu, cijele godine neće ponestati novaca. Općenito se vjerovalo da se na —>Silvestrovo ili na —> Novu godinu može razabrati kako će se u novoj godini razvijati novčani poslovi. Ali,za to važno područje života bilo je idrugih termina: tko bi, primjerice, na pokladni utorak, prije izlaska sunca, jeo ječmenu kašu s krvavicom ili na Veliki četvrtak varivo od koprive ili leću ili ječam, bio je siguran u to da se pobrinuo za svoje blagostanje u toku te godine. I u tom je pogledu, naravno, bilo vrlo značajno proljeće. Ako se na početku proljeća vidjelo bijelog ili žutog leptira, to se smatralo garancijom za sreću u novčanim stvarima. Kad se ugleda prvu lastavicu ili čuje prvi zov kukavice, treba dobro promiješati novac u novčaniku, pa će se on u narednim mjesecima znatno množiti.

Isto su se tako i —> paprat i uhvaćeni bumbar smatrali sredstvima pomoću kojih se može doći do novaca. U drugim je opet krajevima vladao običaj da se, čim se ugleda prvu lastavicu, podigne kamen i spremi u džep, ne gubeći lastavicu iz vida. Kamen je trebalo uvijek nositi sa sobom da bi se osiguralo bogatstvo. Daljnjom garancijom blagostanja smatralo se izlaganje novčanika neposrednom svjetlu mladog mjeseca; ali ako je mjesečeva svjetlost prodirala samo kroz prozor ili kroz vrata, trebalo je računati s velikim izdacima. Vjerovalo se da će se novac, položen uz korijen mandragore, slijedećeg jutra udvostručiti. Tko je uza se nosio korijen kaćuna, također se nadao da će riješiti sve svoje financijske probleme. Nasuprot tome, uživanje mesa divlje svinje poništava sva nastojanja da se dođe do novaca, budući da onaj tko jede meso divlje svinje nikada uživotu neće ništa postići.

Sve o Praznovjerju - Helmut Hiller

Naslov izvornika

Helmut Hiller Lexikon des Aberglaubens 
© 1986 Süddeutscher Verlag GmbH, 
München 
Digitalizacija knjige: Equilibrium ® 2007

* * *

Feng Shui savjeti za privlačenje novca

Jeste li znali da uz pomoć feng shuija možete privući više novaca u svoj život, te poboljšati svoje poslovne šanse. Novac se povezuje s bližim lijevim kutom bilo kojeg prostora. Glavno područje je u najjužnijem kutu stana, ali postoji područje financija u svakoj prostoriji, radnoj sobi, spavaćoj, kuhinji itd. Da biste ta područja ispunili pozitivnom energijom, slijede jednostavni i brzi savjeti.

-1- Očistite nered u ovim područjima. Ako se riješite nepotrebnih stvari privući ćete pozitivnu financijsku energiju.

-2- Popravite sve stvari koje su slomljene ili nefunkcionalne. Sve što ne radi ne biste trebali držati u ovom prostoru, ali ni općenito u domu.

-3-Ispunite ova područja simbolima bogatstva. To su zdjela s novčićima, sretni bambus ili bilo kojim drugim predmetom koji simbolizira bogatstvo. To mogu biti i osobni simboli poput slike luksuzne kuće koju želite, modela jahte ili luksuznog automobila koji želite…

-4- Financijsko područje doma ispunite zelenom i ljubičastom. Zelena boja simbolizira vitalnost i rast, a ljubičasta je boja bogatstva.

-5- Obratite pažnju na to kako se prema novcu odnosite svakodnevno. Držite li novac nesortirano i neuredno po džepovima?! Iz novčanika izbacite sve nepotrebno, novčanice uredno složite, a prema svakoj novčanici se odnosite kao da je cijenite i da ima veliku vrijednost.

-6- Ako odbijate baviti se novcem, novac će se odbijati od vas. Zbog toga bilježite troškove, račune plaćajte na vrijeme i sl…

-7- Živite darežljivo. Novac formira zasebnu energiju i treba se kretati kroz vaš život, stoga novac morate davati da bi vam pristizao. Ako zaista nemate nimalo novca koji biste dijelili s drugima darujte svoju ljubaznost, vrijeme, energiju, vještinu ili cijenjenje.

-8- Budite zahvalni na onome što imate. Što više cijenite stvari koje imate, nevažno koliko male bile, to ćete privlačiti više novih stvari u svoj život.

http://covermagazin.com/?p=890

 

* * *

Zakon privlačenja – najbolji način za privlačenje novca

Piše: Alan Cheng

Zakon privlačenja ljudi najčešće koriste za privlačenje novca. U svijetu u kojem živimo, novac je vrlo važan. Dovoljno važan da uzrokuje svađe čak i između prijatelja i rodbine.

Ljudi su uvijek zainteresirani za nove načine zarade novca. Žele znati kako da udvostruče ono što imaju u banci ili kako da “rastegnu” svoj proračun. Više novca znači manje stresan život jer se ne morate više brinuti o plačanju računa za struju, vodu i stanarinu.

Ovaj članak govori o najboljim načinima privlačenja novca uz korištenje ovog univerzalnog zakona.

Postoje mnogi razlozi zašto ljudi pate od financijskih poteškoća. Neki misle da su jednostavno nesretni kad je u pitanju privlačenje novca. To je negativno razmišljanje koje vam i donosi negativni rezultat.

Zapamtite da zakon privlačenja radi pozitivno ili negativno, ovisno o tome kako ga koristite. Ovaj zakon se može koristiti za privlačenje novca. Samo morate naučiti kako ga koristiti da bi ostvarili priljev novca u svoj život.

Evo nekih od najboljih savjeta za privlačenje novca u svoj život korištenjem zakona privlačenja:

Imajte želju da ostvarite svoj cilj brzo.

To je vaša motivacija koja će vas usmjeravati prema vašem cilju. Ovakav mentalitet će vas učiniti tražiteljem prilika i može vam uvelike pomoći u manifestiranju vaših želja. To će vam pomoći da brže ostvarite svoje želje.

Nedostatak želje će odgoditi postizanje vaših ciljeva od ostvarenja. Oni bi se mogli manifestirati ali će im trebati duže nego što je očekivano.

Nema bolje vremena od ovog sadašnjeg.

Budite uzbuđeni oko djelovanja prema svom cilju kako bi ga mogli ostvariti upravo sada. Uvijek zapamtite da će vam zakon privlačenja dati mogućnost za ostvarenje želje koju imate.

Iskoristite sve prilike koje vam se nude. Biti ležeran i previše opušten može dovesti do propuštanja takvih prilika. Sjetite se djelovati jednom kad vidite priliku ili će ju ugrabiti netko drugi.

Imajte samopouzdanja.

Zakon privlačenja zahtjeva da budete uvjereni u svoje sposobnosti i da vjerujete da možete ostvariti financijski uspjeh. Nema prostora sumnji. Vjerujte i osjećajte da imate ono što je potrebno da uspijete.

Sumnja je razlog broj jedan zbog kojeg zakon privlačenja ne radi za neke. Mnogi bogati, imućni ljudi nisu rođeni sa srebrnom žlicom u ustima. Marljivo su radili da bi došli do onoga što imaju.

Jednom su rođeni baš poput vas, u poteškoćama i boreći se da nađu način da si poboljšaju financijsku situaciju. Oni nisu sumnjali u svoje sposobnosti i vjerovali su da će se izdići iz trenutne situacije. Sada su oni sretni ljudi s mnogo novca.

Ovo su najbolji načini za privlačenje novca koristeći zakon privlačenja. Ako vam je dosta toga da ste stalno “dekintirani”, onda je sad najbolje vrijeme da izađete iz svojih financijskih okova i uživate u bogatstvu i prosperitetu kojeg zaslužujete. Pokušajte koristiti ovaj univerzalni zakon i pogledajte što vam on može ponuditi.

http://www.ifeelgoodportal.com/2010/12/zakon-privlacenja-najbolji-nacin-za-privlacenje-novca/

 

* * *

Zašto djeluje zakon privlačenja


Mi smo stalno okruženi nevidljivim pratiocima, odnosno svjetlosnim bićima ali i određenim entitetima tame koji predstavljaju destruktivnu silu koja nas uvlači u negativna stanja. Svaka boja, oblik, misao ili riječ ima svoje elementarno biće kao univerzalnu inteligenciju koja se veže isključivo za određeni simbol, pa tako anđeo riječi "ljubav" ne može istovremeno biti anđeo riječi "mržnja", već isključivo se odaziva na riječ "ljubav", anđeo bijele boje je isključivo vezan za bijelu boju i nijednu drugu i sl. Nevidljivi pratioci koji nas okružuju predstavljaju najbliže polje, srodno onome što osjećamo, mislimo, govorimo ili radimo.
Sve što možemo ikada zamisliti već je stvoreno i postoji zabilježeno u akaši (memoriji univerzuma). Inspiracija je stvar duhovnih sfera. Knjiga koju neko napiše jeste misao iscrpljena iz već postojeće arhive, melodija koju je Mozart komponovao jeste nešto što oduvijek postoji i što će uvijek postojati.  Postojanje, dakle, nije sfera fizičkog svijeta. Fizički svijet je simbolička manifestacija.
Sve što priželjkujemo, o čemu maštamo i razmišljamo, nije naša misao. To je sve "posuđeno" iz baze kreacije. Ako želimo novac, to nije naša ideja, jer novac već postoji, neko je nametnuo ideju da nam je novac neophodan za život i mi je instinktivno slijedimo. Međutim, svaki trenutak je savršen i oslikava tačno ono što nam je u određenom trenutku potrebno, pa i sam nedostatak novca ne znači da novca nema za nas već da nismo podstakli sve moguće izvore da poteku, zato što se možda u afirmacijama ili u mislima ograničavamo na određeni izvor prihoda. Mnogo je učinkovitija afirmacija "meni novac dolazi sa svih strana, iz poznatih i nepoznatih izvora", nego "moj lični dohodak je sve veći". Um je ograničavajući faktor, pa nama može biti nezamislivo da imamo na računu veću svotu novca, a univerzum neće prekršiti naša uvjerenja.  Mi, uglavnom nesvjesno živimo i zato živimo život žrtve, jer nesvjesno pripada tamnim sferama. Tama nas guta i sakriva, u njoj smo nevidljivi, da bismo bili jasni treba nam svjetlost, treba nam svjesno življenje života. Treba nam da svaki udah i izdah vršimo svjesno, jer su to najvažnije funkcije koje nas održavaju u životu. Prestanemo li disati na par minuta, više nećemo biti živi. Mi smo, dakle, tako važnu životnu funkciju prepustili nesvjesnom. Prepustiti se nečemu znači: nemati volju, ne biti zainteresovan za ishod ili ne voljeti život, što u pozadini povlači nedostatak ljubavi prema sebi. Univerzumu je veoma teško dešifrovati šta da nam isporuči, i u takvoj situaciji ostavlja nas u mraku. 
Isto kao što nesvjesno dišemo, mi nesvjesno preuzimamo iz baze negativne misli, zapravo dopuštamo im da se usele i kreiraju naše polje. S obzirom da svaka misao predstavlja tačno određenu arhetipsku sliku, kakve su nam misli takvi će nam biti i pratioci, odnosno njihovi kosmički predstavnici. Zašto smo, prepušteni nesvjesnom, više skloni da preuzimamo negativne psihičke sadržaje? Zato što ćemo, po inerciji, prije pasti u rupu nego popeti se uzbrdo. Nesvjesno radi po zakonima fizike i ne zahtijeva nikakav napor, mi smo nesvjesna "kamenčina" koja se kotrlja dok je nešto ne zaustavi. Svjesno djelovanje zahtijeva "napor" koncentracije na sadašnji trenutak, a to je za inertne osobe veoma težak zadatak.
Koncentracija na ovdje i sada počinje svjesnim disanjem. Zatim, svjesnim prizivom odgovarajućih planetarnih inteligencija. Prvi hermetički aksiom glasi: "kako gore, tako dole", mi smo mikrokosmos i imamo u sebi svo znanje i sve što je ikada stvoreno. Bog nije bezvrijedan da bi se bavio stvaranjem bezvrijednog čovjeka, jer mi smo njegova slika. Zašto bismo sebi nametnuli etiketu da smo bezvrijedni. On nas je stvorio i neće da se miješa u naš izbor, pustio nas je da izaberemo ljubav ili strah, i tu leži snaga slobodne volje, ali i najveća zamka materijalnog svijeta, jer strah je uvijek na strani pretjerane vezanosti za materiju, a kada smo vezani onda nemamo moć otpuštanja, sve smo vezali unutar sebe i ne znamo da pustimo. Tako smo  prizvali nevidljiva bića koja se odnose na vezanost i ona razumiju da trebaju da nas drže u stanju vezanosti i to je sve što čine. Na taj način negativan događaj ostaje trajno vezan i potopljen u podsvijest, gdje će kao duh stalno podsjećati na svoje prisustvo i izazivati strah da se ne ponovi isto. Isto tako, prijatne uspomene ostaju vezane i podstiču želju da se isto ponovi. 
Mi tako ostajemo zarobljeni u domenu svojih iskustava i spriječeni da doživimo nešto bolje i više. Otuda dolazi naša želja da privučemo tačno određenog partnera i svu energiju ulažemo u razmišljanje i maštanje o njemu, dok nas biće vezanosti  opsesivno veže za ideju o toj osobi. Još kada ispunimo želju i dobijemo "biranog" partnera, mi postajemo euforični, međutim, ubrzo se ispostavi da nismo ispunjeni, da to nije ono što smo očekivali i sl. Univerzum neće nikoga natjerati da nas voli, jer poštuje slobodnu volju. On će dopustiti da osoba uđe u naš život  i reći će "evo ti osoba koju tako tvrdoglavo želiš, ali dobijaš je onakvu kakva jeste i nisam siguran da ti u potpunosti odgovara". Biranjem  tačno određene osobe ili stvari mi ograničavamo univerzum da nam isporuči ono što nam bolje odgovara, jer poriv dolazi iz vezanosti za okvir iskustava koja su nam poznata. Univerzum uvijek želi za nas bolje i ljepše, ako mu se prepustimo bez sumnje i umjesto da tražimo imenom tog i tog partnera, bolje je da koristimo afirmaciju "sada imam savršenog partnera, koji mi u potpunosti odgovara" i da pri tome osjećamo da smo voljeni i bliski, dakle, bez vizualiziranja lika, čisto osjetiti energiju prisustva savršenog partnera koji nas voli bez uslova i ograničenja, kada ležimo u krevetu da osjećamo svakog trenutka da će nam se pridružiti, kada se budimo da osjećamo da je on tu. Još ako smo okruženi simbolima ljubavi, ako naše jutro počinje zahvalnošću i mislima o ljubavi, mi otvaramo svoje kapije bićima ljubavi i naš zakon privlačenja će reagovati na svjetlost kojom smo okruženi, jer to predstavlja naš lični magnetizam. Ako za nekoga kažemo da je "magnet za novac" ili "magnet za žene", jasno  da u njegovom polju postoji svjetlo na koje idu "leptiri", odnosno elementarna bića koja šalju svemiru svjetlosnu poruku "sada imam to i to", jer osjećaj da nešto imamo u svom iskustvu stvara silu privlačnosti, dakle, osoba koja je magnet za nešto uvijek je svjesna svog magnetizma.  Ako ja kažem da sam magnet za budale, to je znak da potvrđujem prisustvo takve energije koja privlači neželjene osobe, a  potvrđivanje označava i saglasnost da nam univerzum upravo to i pošalje. Zato je veoma važno šta govorimo i na koji način,  posebno jer nevidljivi pratioci predstavljaju slijepu inteligenciju koja ne razlikuje šalu od zbilje, zato bar, kad su ozbiljniji segmenti života u pitanju ne trebamo da se sebi izrugujemo, koristimo ironiju ili kuknjavu, poput: "ma ko će mene ovakvu, nikad se ja neću udati...uvijek izaberem najgoreg od svih udvarača...ja nikad nemam novca...boli me briga i da sad umrem, svakako mi je život dosadio...samo da mi je završiti kuću, pa neka odmah umrem...uvijek nađem slabo plaćen posao...čim ja dođem u neku firmu, ona propadne" ili pak biti u stavu "ja pa ja, niko mi nije ravan, poslije mene potop" jer takvom egu zaista ne može niko parirati i  jedino mu preostaje da cijeli život ostane sam. Jedan od težih karmičkih prekršaja je izrugivanje i imitiranje tuđih mana i nedostataka i trebamo se strogo čuvati da ne padnemo u takvo iskušenje. Osobe sa invalidnošću su iskušenje i kada se sretnemo sa takvom osobom, trebamo znati da nije slučajno i da nešto trebamo naučiti u tom trenutku, ali nikako ne smijemo pomisliti da smo u nečemu bolji i povlašteniji, sve što trebamo učiniti je da u tom trenutku osjetimo da smo jednaki. Možda je neko hendikepiran spolja koliko smo mi iznutra i  upravo se pojavio pred nama da nam ukaže na to. Možda smo mi iznutra bespomoćni, gluhi ili slijepi ali uporno to ignorišemo, praveći pogrešne izbore. 
Biblija kaže "u početku biješe riječ". Riječ (misao) je zaista moćno sredstvo kreiranja. Pogledajmo jedan cvijet u saksiji, kako mirno i spokojno raste, svaki je okružen elementarnim bićima koja su zadužena za rast, cvjetanje i sl. Zato cvijeće reaguje na našu ljubav ili dok mu pričamo, bolje raste, izgleda veselije, življe, jer elementarna bića osjećaju pozitivnu vibraciju, raduju se što im se obraćamo i uzvraćaju prelijepim cvijećem. Ljubav i lijepa riječ su ključ uspjeha, rasta i sretnog života i nikada neće ostati neuzvraćeni!
Zakon privlačenja nije u uzimanju i  ne trebamo mu pristupati s tog aspekta. Zakon privlačenja je baziran na uzvraćanju na datu vibraciju, mi smo glavni inicijator akcije i početni impuls polazi od nas. Širom svijeta postoje razni  bunari želja, mostovi ljubavi, drvo gdje se kače ispisane želje, poruke i sl. Samo bacanje novčića i zamišljanje želje predstavlja inicijativu, a na univerzumu je dalje da nam uzvrati u odgovarajuće vrijeme, čak i drevni feng-shui sistem veoma uvažava ovu tehniku privlačenja željenog.    

http://duhovni-razvoj.blogspot.com/2013/05/zasto-djeluje-zakon-privlacenja.html

* * *

Eto i novac voli da ga vole...drugim riječima, novac prilično zaobilazi one koji o njemu loše misle, npr. da je prljav, da više ima veze s nepoštenjem nego s poštenjem...itd.itd...    

BOROVA ŠIŠKA 

Mnoštvo borovih šiški navodno je nagovještavalo bogatu žetvu. Ali mnogo borovih šiški ukazuje i na dolazak vrlo hladne zime. Šiške se stavljaju i pod uzglavlje maloj djeci da bi lakše zaspala.

 

Borove šiške pod jastukom donose san maloj djeci.

Na slici pod br. 1: Bor, stablo, grančica, šiška I iglica.

 

BOROVNICE

su se smatrale zaštitom od želučane boli i —> vrućice, ako ih se bralo u određene dane. Majka koja često bere borovnice mora, prema tom vjerovanju, računati s time da joj djeca dobiju brojne crne madeže. Tko za Božić jede borovnice, predstoji mu žalost. Isto vrijedi i kad se sanja o borovnicama, što se, osim toga, tumačilo i kao nagovještaj bolesti.

BOSILJAK 

—> Čednost

 

Sve o Praznovjerju - Helmut Hiller

Naslov izvornika

Helmut Hiller Lexikon des Aberglaubens 
© 1986 Süddeutscher Verlag GmbH, 
München 
Digitalizacija knjige: Equilibrium ® 2007

* * *

Ljekovito bilje: Bor Danka Vujičić - 05.05.2009 16:29   

Borovi se sade svuda gdje čovjek živi jer njegovi isparljivi sastojci ne samo da prijatno mirišu, nego i osvježavaju i povoljno djeluju na čovjekovu psihu, a imaju i antimikrobna, antiseptična svojstva.

Ovo drvo je pored jela najrasprostranjeniji četinar na našim prostorima. Bijeli bor (Pinus silvestris) ima stablo koje može narasti više od 10 metara. Dok je mlad, njegove grane i deblo pokriveni su smeđecrvenom korom koja poslije postaje sivosmeđa. Grane se šire u obliku kišobrana. Iglice bijelog bora sastavljene su u čupercima po dvije zajedno, duge su pet do šest cm, a boja im je sivozelena. Iz ženskih cvjetova oblikuju se mali češeri, koji u početku imaju crvenu, a poslije smeđu boju i postaju drvenasti.

Često se koristi u narodnoj medicini jer gotovo svi njegovi dijelovi imaju ljekovita svojstva. Iglice bora obiluju vitaminom C i karotenom. Napici od njih preporučuju se za jačanje imuniteta, za prehlade i u liječenju skorbuta. Koriste se svježe, po mogućnosti odmah po branju, jer se dužim čuvanjem gube njihova ljekovita svojstva. Iglice koje se čuvaju više od godinu dana potpuno izgube svoja ljekovita svojstva.

Pupoljci bora su u stvari njegove šišarke, ali potpuno sazrele i "drvenaste", one nemaju fitoterapeutsku vrijednost, pa se koriste samo svježi, mladi, tek iznikli pupoljci. Oni sadrže gorke i aromatične materije. Pupoljci se koriste za liječenje upale grla, kašlja, bronhitisa i katara ždrijela. Kupke od mladih borovih pupoljaka preporučuju se oboljelima od reumatizma i artritisa. Smola borova, koja se nalazi po kori, obiluje gorkim materijama i eteričnim uljem koje sadrži ljekovitu materiju terpentin. U narodnoj medicini preparati od borove smole upotrebljavaju se za liječenje kožnih bolesti. Pri njenoj upotrebi neophodan je oprez i tačno pridržavanje propisanih doza.

Kora bora, zbog ljekovitih taninskih i flavonskih materija, koristi se u saniranju otvorenih rana jer brzo zaustavlja krvarenje, a ima i antiseptično dejstvo. Treba koristiti koru zrelog bora, po mogućnosti sa gornjeg dijela stabla.

Eterično ulje se tradicionalno koristi u Skandinaviji, za tople kupke i inhalaciju. Dobija se destilacijom iglica bora ili iz unutrašnjeg dijela stabla. Djeluje antiseptično, stimulativno i povećava prokrvljenost kože. Koristi se kod prehlade, bronhitisa, artritisa, loše cirkulacije, reume, upale sinusa i kašlja, otežanog disanja zbog astme ili gripa, kod peludne groznice, te za ublažavanje bolova u mišićima. Razbistruje um i popravlja raspoloženje. Dosta se koristi u farmaceutskoj, kozmetičkoj i industriji kućne hemije.

Recepti

Čaj za jačanje organizma: Vrh grančice sa dvadesetak iglica prokuvati u pola litre vode. Ostaviti pola sata da odstoji i procijediti. Piti toplo i zaslađeno.

Inhalacija za čišćenje disajnih puteva: U dvije litre vode staviti dvije do tri šake borovih iglica i kuvati pet minuta. Otvoriti poklopac suda, držati na tihoj vatri i inhalirati se oko 15 minuta. Ponavljati što češće.

Sirup protiv kašlja i bronhitisa: Preliti 100 g borovih pupoljaka sa pola litre ključale vode i držati na toploj ringli oko dva sata. Za to vrijeme razmutiti 200 gr šećera u pola litre vode i kuvati dok se ne dobije gust sirup. Procijediti borove pupoljke i dodati ih sirupu.

Kupka za reumatizam i kožna oboljenja: Dvije šake borove smole sipati u litar vode, ostaviti pola sata, a nakon toga prokuvati pet minuta, procijediti i dodati u kadu sa toplom vodom. Izaći iz kupke kada voda postane mlaka.

Tonik za zarastanje rana: Skinuti koru sa stabla bora, samljeti je što sitnije. Dodati toplu, ali neključanu vodu i miješati dok se ne rastvori. Dobijena tečnost treba da bude samo malo gušća od obične vode. Nakapati na zavoj i staviti na ranu.

Losion protiv upalnih oboljenja kože: Šest kašika svježih iglica bora sitno narezati, preliti sa dl 70-odstotnog alkohola i dl destilovane vode, te dobro protresti. Nakon što zatvoreno odstoji sedam do 10 dana, uz svakodnevno protresanje, tekućinu procijediti. U tekućinu umiješati dvije kašike neslanog maslaca ili svinjske masti, te snažno miješati kako bi se dobio losion. Dva-tri puta na dan losion nanijeti na oboljeli dio tijela, a naveče isprati toplom vodom ili čajem od kamilice.

Mast od borovih iglica: Jednu kašiku usitnjenih suvih iglica ili dvije kašike svježih treba preliti sa 50 ml alkohola, te ostaviti sedam dana da odstoji u zatvorenoj bočici. Nakon toga alkohol se procijedi i umiješamo dvije kašike svinjske masti.

http://www.nezavisne.com/zivot-stil/nekretnine-vrt/Ljekovito-bilje-Bor-40341.html

* * *

Čudesna borovnica

Ova biljka poznata kao narodni lijek protiv dijabetesa, toliko je djelotvorna, da je neki nazivaju i biljni inzulin.

Istraživanja su pokazala da borovnica usporava proces starenja, prekida početnu fazu razvoja raka i pomaže u kontroli dijabetesa.

Borovnice rastu kao žbun, cvijetaju od maja do juna, a ukusni plodovi u vidu bobica sazrijevaju od jula do septembra. Ljekoviti su i plodovi i listovi. Listovi se beru pred sazrijevanje plodova i suše se na suvom mjestu i promaji. Zreli plodovi se beru u ljeto i suše na suncu. Plod je tamnoplavo-crna  okrugla, sočna bobica prijatnog kiselkasto-slatkog ukusa, pomalo i gorkog. Kao lijek se koriste svježe i sušene bobice, sok od zrelih bobica, sirup i vino.

Od borovnice se prave čajevi za liječenje čira, proliva, nedostatka apetita, dijabetesa i drugog... Obzirom da su borovnice mnogo zdrave, treba što više da se koriste u ishrani.

Listovi

Listovi borovnice pomažu u suzbijanju mučnine i stomačne kiseline, povraćanja, proliva, grčeva u stomaku i kašlja. Mnogo je važna u narodnoj medicini kao lijek proti šećerne bolesti, a toliko je djelotvorna da je zovu i biljni inzulin. Važno je da se zna da su listovi djelotvorni samo ako se uberu pred sazrijevanje bobica i da kasnije nemaju ljekovito svojstvo.

Čaj od listova borovnice ne smije da se pije bez nadzora. Listovi se suše u tankim slojevima u hladu ili u rerni na 40 stepeni. Preliveni vrelom vodom, ublažiće upalu bešike i mokraćnih kanala. Gnojne afte kod male djece efikasno se liječe cijedjenim sokom od svježih mladih listova borovnice.

Bobice

Bobice se jedu svježe, sušene ili natopljene u rakiji. Suše se na 45 stepeni. Od njih se cijedi sok ili se kuva marmelada. Za ispiranje grla koristi se neobradjen sok od borovnice, dok marmelada od ovog šumskog voća rashladjuje bolne upale usta i grla. Sušene bobice se koriste i za liječenje hemoroida, obzirom da zaustavlja krvarenje, a djeluje i na poboljšanje lošeg varenja i na slab apetit...

Suve bobice sprječavaju proliv, pogotovo kod male djece, dok svježe djeluju kao blago sredstvo za pročišćavanje. Sok značajno ublažava smetnje sa varenjem i pojačava apetit. Borovnica djeluje i kao blago sredstvo protiv dijareje i katara u crijevima, te raznih promjena na sluznici...

Od zrelih plodova borovnice se pravi poseban ekstrakt od kojeg se prave tablete koje povoljno utiču na oštrinu vida.

Obzirom da je taj lijek dosta skup, najbolje je da se pije sok od borovnice, a za istu  namjenu može da se napravi kompot od sušenih zrelih plodova. Zrele bobice su dijetetsko  sredstvo koje se koristi i za jačanje krvne slike.

Brojna ispitivanja ovog bobičastog voća daju izvanredne rezultate. Kao prvo, od 40 raznih vrsta plodova voća i povrća, borovnica je proglašena za najbogatiji izvor antioksidanata. Pored toga, istraživanja su pokazala da borovnica usporava proces starenja,  blokira početnu fazu za razvoj karcinoma, poboljšava vid, kao i cirkulaciju, pomaže u kontroli dijabetesa itd.

Sastav: Sušene bobice sadrže flobatanin, mješavinu raznih antocijanskih heterozida koji soku od borovnice daju boju, zatim šećere, organske  kiseline (uglavnom limunsku i jabučnu kiselinu), pektin, vitamin C, karoten... List sadrži pirokatehinske tanine, arbutozide, kao i nekoliko flavonskih heterozida.

Slatko od borovnice

Borovnice se peru i čiste od listova. Redaju se u plitku posudu velikog prečnika, red borovnice, red šećera, tako da šećer bude zadnji sloj na površini. Ostavi se 24 sata, da borovnice puste sok. Zatim se smjesa kuva 20-ak minuta i pri kuvanju se skida pjena i dodaje po malo vanile. Voda se ne stavlja. Kada se slatko ohladi, sipa se u tegle.

Borovnica protiv dijabetesa

U litar vode se kuva 60 grama sušenih listova borovnice. Potom se procijedi i pije tri puta na dan. 

Tinktura od borovnice protiv dizenterije

Odlična tinktura za liječenje dizenterije se dobija tako što 250 grama suvih bobica borovnice stavite u litarsku bocu i prelijete sa prepečenom rakijom. Bobice treba da stoje bar 6 mjeseci, a onda se rakija procijedi i filtrira. Tinktura se uzima tri puta dnevno sa šoljom mlake prokuvane vode ili istom količinom domaćeg crnog vina.

Sirup od borovnica

Za pripremu sirupa potrebno je borovnice probrati, oprati, odstraniti im peteljke, staviti ih u cjediljku, a zatim ih izgnječiti i ostaviti preko noći na hladnom mjestu da odstoje. Sutradan, izgnječene borovnice propasirati i procijediti kroz čisto tanko platno ili višestruko savijenu gazu.
Dobijeni sok sipati u čistu šerpu, zagrijati do ključanja i zatim dodati šećer. Na svaki litar soka ide jedan kilogram šećera. Mješavinu soka i šećera vratiti da ponovo provri, a u toku kuvanja skidati pjenu koja se stvara na površini. Skuvani sirup sipati u pripremljene flaše još dok je vruć, a zatim ih zatvoriti dvostrukim celofanom.

http://www.zenasamja.me/zdravlje/433/cudesna-borovnica

* * *

Bosiljak – začin i ljekovita biljka Basilicon je grčka riječ i znači vladar (kralj) pa neki kažu da je obrok s bosiljkom kraljevski obro  

Ocimum basilicum L. je aromatična jednogodišnja biljka, poznati začin, ali i lijek. Prvobitna domovina bosiljka je Indija i Iran, gdje uspijeva kao višegodišnja biljka. Basilicon je grčka riječ i znači vladar (kralj) pa neki kažu da je obrok s bosiljkom kraljevski obrok. Još je važnije da je bosiljak znanstveno ispitana biljka i dokazano je njezino začinsko, mirisno, ali i ljekovito djelovanje. To znači da bosiljak nije samo začin jelu i ukrasna biljka, već pomaže i našem zdravlju.

Što su sorte bosiljka niže, to su aromatičnije. Naš mediteranski bosiljak ima blagi okus limuna i omiljen je začin. Kao začin koriste se osušeni cijeli ili usitnjeni listovi i cvjetni vršci bosiljka, a najbolji su svježi listovi.


Bosiljak sadrži u listićima 0,3-0,8 posto eteričnog ulja s glavnim sastojkom metil avikolom, koji podsjeća na aniš, saponine, timol, gorke tvari, tanine...

Ljekovito djelovanje

Bosiljak u hrani ili kao čajni napitak pomaže kod upala unutarnjih organa, odnosno potiče probavu, otvara apetit, uklanja upale, grčeve i katar želuca i crijeva te probavne plinove. Čaj od bosiljka pomaže i kod prehlade, kašlja, astme i općenito bolesti dišnih puteva jer eterična ulja djeluju dezinfekcijski i antibakterijski. Ako se čaj pije prije spavanja, olakšava san i smiruje, uklanja nemir i nervozu.

Dvije kapi eteričnog ulja bosiljka u žličici meda uklonit će mučnine i smiriti nagon na povraćanje (slično djelovanje na mučnine i povraćanje ima i đumbir). U Indiji listovima bosiljka trljaju mjesta uboda kukaca, a smatraju ga i afrodizijakom.
Stare recepture naših baka preporučuju nam da uz postelju stavimo grančice bosiljka i tako rastjeramo dosadne komarce.
Ako je vaša kosa ili koža masnija ili na koži imate osip i/ili crvenilo, pripremite čaj od bosiljka i okupajte se u njemu, tj. isperite kosu.
Bosiljak možete kombinirati s komoračem, kaduljom i borovnicom te smiriti upalu želuca i crijeva te smanjiti mučnine.
Ako ga kombinirate s odoljenom, osigurat će vam miran san, dobar odmor i oslobađanje od stresa i napetosti.
Možete ga pomiješati i sa sljezom, majčinom dušicom i nekim drugim ljekovitim biljem što će vam pomoći kod astme i bronhitisa.
Sve čajeve kuhajte u količini od jedne litre. Na litru vode stavite dvije jušne žlice čaja, zasladite medom i pijte u gutljajima, malo po malo kroz cijeli dan. Tako će se ljekovite tvari bolje resorbirati u organizmu i ostvariti svoju punu ljekovitost.
Ako čaj pripremate za probavne tegobe, svakako ga pijte nezaslađenog.

Bosiljak kao začin

Bosiljak je začin za mnoge umake, tjesteninu, povrće, jela od rajčice, graška i graha. Stavljamo ga u juhe, svježe salate, namaze, u tekućinu za kuhanje ribe i na pržene ribe. Idealan je uz sir i češnjak kao namaz za predjelo.

Trgajte ga prstima jer metalni nož oduzima bosiljku većinu najvažnijih sastojaka. Kao začin jelu dodajte ga na kraju kuhanja kako se vrijedni i ljekoviti sastojci ne bi raspali dugim kuhanjem.
Bosiljak možete kupiti u rasadnicima, a u svom domu ga postavite na sunčano, svjetlo i toplo mjesto i zalijevajte ga. Njegujte ga i budite pažljivi s njim, a on će vam to svojom ljepotom, mirisom i ljekovitošću trostruko vratiti.   http://www.adiva.hr/bosiljak-zacin-i-ljekovita-biljka.aspx  

* * *

Nitko se ne bi naspavao s kvrgavim šišarkama pod jastukom, a pogotovo ne mala djeca, iako bi ugodan miris borovine vrlo stimulativno djelovao na dišne puteve, pa je možda to vjerovanje o borovim češerima na tom tragu...   Božićni i novogodišnji ugođaj je skoro nezamisliv bez bar ponekog češera u ukrašavanju doma i općenito češeri su omiljeni dodatak u cvjetnim aranžmanima...   Istina je da bobičasto voće, pa i borovnice u snovima narod često tumači kao najavu bolesti, a obzirom na ljekovitost tih bobica ne možemo zamjeriti narodu njegovu priprostu logiku...   Bosiljak kao i sve ostale začinske biljke spada u magijsko bilje koje se koristi pri magijskim ritualima ili u religijskim ceremonijama posvećenja...   Eto, šta reći osim da ne valja stvari izvlačiti iz konteksta i isticati samo negativne konotacije bilo čega...  

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba

DUHOVNOST U TRAVNJU...

TRAVANJ...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    dragi ljudi, nemojte zaboraviti ići na izbore. Lp

    17.04.2024. 08:21h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, kako je prošla pomrčina sunca?

    09.04.2024. 06:53h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, želim vam sretan i blagoslovljen Uskrs. Lp

    31.03.2024. 07:20h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    "Tako mi smokve i masline, i Sinajske gore, i grada ovog sigurnog." Kur'an

    24.03.2024. 19:53h
  • Član bglavacbglavac

    Cvjetnica. Idemo posvetiti maslinovu grančicu. Lijep dan vam želim!

    24.03.2024. 06:34h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Lp

    21.03.2024. 06:56h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je i Dan očeva. Sretno!

    19.03.2024. 08:06h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

BLAŽENSTVO, BLIZANCI, BLJEDILO OD MALOKRVNOSTI BOŽIĆ, BOŽJI SUDOVI, BOŽUR