Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član mlabos

Upisao:

mlabos

OBJAVLJENO:

PROČITANO

806

PUTA

OD 14.01.2018.

Theravada budizam - Kronologija

Theravada budizam - Kronologija
Ovu kronologiju čine neki od najznačajnijih događaja i ličnosti u evoluciji theravada budizma

Theravada budizam

Kronologija

Ovu kronologiju čine neki od najznačajnijih događaja i ličnosti u evoluciji theravada budizma, a koji na ovaj ili onaj način imaju istaknuto mjesto u tekstovima drugdje na ovom web sajtu. Ovo svakako nije definitivna kronologija.

Pošto se u izvorima korištenim za pisanje ove kronologije (označenim zagradama { } i pobrojanim na kraju ovog dokumenta) često daju različite godine Budinog rođenja, povremeno je bilo potrebno interpolirati ih kako bi se različiti događaji međusobno uskladili (naročito se to odnosi na rane godine).

Pa ipak, ova kronologija bi trebalo da vam da prilično jasnu sliku slijeda događaja, ako baš i ne sasvim precizne godine kada su se oni odigrali.

Ako želite da steknete opću sliku o theravada budizmu, pogledajte "Što je theravada?".

 

B.E. Budistička era - godina u prvom redu

K.E. Kršćanska era - godina u drugom redu

-80.   -624/-560.

Bodhisatta (sanskrit: Bodhisattva), ili budući Buda, rođen je u Lumbiniju (u današnjem Nepalu) kao Siddhattha (skt: Siddhartha) Gotama, princ plemena Sakya.

-51.   -595/-531.

Boddhisatta odbacuje svjetovan život i odlazi u beskućnike (sa 29 godina)

-45.   -589/-525.

Dok je meditirao ispod bo drveta u šumi kraj Gaye (danas Bodhgaya, Indija) u noći punog mjeseca u maju, Boddhisatta postaje Buda, "Budni" (sa 36 godina).

Tokom noći punog mjeseca u julu, Buda izgovara svoju prvu propovijed blizu gradaVaranasi, upoznajući svijet sa Četiri plemenite istine i započinjući svoju 45-godišnju karijeru propovjednika učenja koje je nazvao "Dhamma-vinaya".

1.   -544/-480.

Parinibbana (skt.: parinirvana) smrt i konačno izbavljenje Budino, u Kusinari (danas Kusinagar, Indija) (sa 80 godina).

Tokom perioda monsuna (kada se monasi zadržavaju na jednom mjestu) koji je uslijedio neposredno poslije Budine parinibbane, sastaje se u Rađagahi, Indija, prvi sabor, tokom kojeg 500 monaha koji su već bili dostigli stupanj arahanta, predvođeni Mahakassapom, recitiraju čitavo Budino učenje. Ovo recitiranje je Vinaye za koje je bio zadužen Upali postaje prihvaćeno kao Vinaya pitaka; Dhammu je recitirao Ananda i ona postaje priznata kao Sutta pitaka.

100.   -444/-380.

100 godina poslije Budine parinibbane drugi sabor se sakuplja u Vesaliju kako bi raspravljao o razmimoilaženjima u tumačenju Vinaye.

Tu se i događa prvi raskol unutar sanghe, tako da se mahasanghika škola odvaja od tradicionalističkije sthaviravade. Problem je u tome što mahasanghika odbija da prihvati sutte i Vinayu kao krajnji autoritet u pogledu Budinog učenja.

Ovaj raskol je zapravo početak nastanka onoga što će kasnije evoluirati u mahayana budizam, koji će potom dominirati u sjevernoj Aziji (Kina, Tibet, Japan, Koreja).

294.   -250.

Treći sabor sazvao je Kralj Ašoka u Pataliputri (Indija). Rasprave oko tumačenja učenja vodile su do novih raskola i do podjele na sarvastivada i vibhajjavada školu.

Na ovom saboru je recitirana Abhidhamma pitaka, zajedno sa još nekim dodatnim dijelovima Khuddaka nikaye. Time je u suštini kompletirana suvremena pali Tipitaka, premda neki naučnici sugeriraju da su barem dva dijela kanona - Parivara u Vinaya pitaki i Apadana u Sutta pitaki -- možda kasniji dodaci.

297.   -247.

Kralj Ašoka šalje svog sina Mahindu u misiju prenošenja budizma na Šri Lanku. Tamošnji kralj Devanampiya Tissa prihvaća budizam kao državnu religiju.

304.   -240.

Mahinda osniva Mahaviharu (Veliki manastir) u Anuradhapuri (Šri Lanka). Vibhajjavada zajednica koja u njemu živi postaje poznata pod nazivom theravada.

Mahindina sestra, Sanghamitta, stiže na Šri Lanku donoseći izdanak onoga bo drveta pod kojim je Buda doživio prosvjetljenje i osniva red budističkih monahinja (bhikkhuni-sangha).

444.   -100.

Glad i raskoli na Šri Lanki ukazuju na potrebu da se Tipitaka zabiljeđi i time sačuva Budino učenje. Kralj Vattagamani saziva četvrti sabor, na kojem 500 recitatora i pisara iz Mahavihare po prvi put zapisuje pali Tipitaku i to na palminim listovima.

544.   1.

Počinje naša era.

644.   100.

Theravada budizam se prvi put javlja u Burmi i centralnom Tajlandu.

744.   200.

Budistički monaški univerzitet u Nalandi, Indija, na vrhuncu je slave i ostaje svjetski centar proučavanja budizma tokom više od 1000 godina.

969.   425.

Buddhaghosa sakuplja različite sinhaleške komentare kanona - oslanjajući se uglavnom na Maha atthakathu (Veliki komentar) sačuvan u Mahavihari -- i svoj rad prevodi na pali. Na ovaj način sinhaleška budistička učenost postaje dostupna čitavom theravadinskom svijetu.

Kao kamen temeljac svoga rada, Buddhaghosa sastavlja kapitalno djelo Visuddhimagga (Staza pročišćenja), koja kasnije postaje klasičan priručnik budizma na Šri Lanki.

oko 1100.   oko 600.

Započinje proces dugog, laganog propadanja budizma u Indiji i taj proces dovest će do njegovog potpunog nestanka u zemlji u kojoj je nastao.

oko 1100? 1400?   6. vijek? 9. vijek?

Dhammapala sastavlja komentare o onim dijelovima kanona koje je propustio Buddhaghosa (kao što su Udana, Itivuttaka, Theragatha i Therigatha), zajedno sa obimnim podkomentarima Buddhaghosinog djela.

1594.   1050.

Monaška zajednica u Anuradhapuri, zbog čestih invazija sa juga Indije, prestaje da postoji.

1614.   1070.

Bhikkhui iz Pagana stižu u Polonnaruwu (Šri Lanka) da nastave prekinutu liniji theravadskog zaređenja na otoku.

1708.   1164.

U stranoj invaziji uništena je Polonnaruwa. Uz pomoć dva monaha šumske linije škole mahavihara - Mahakassape i Sariputte - kralj Parakramabahu ponovo ujedinjuje sve monahe na Šri Lanki u mahavihara školu.

1780.   1236.

Bhikkhui iz Kańcipurama (Indija) stižu na Šri Lanku da ožive liniju theravadskog zaređenja.

1823.   1279.

Posljednji pisani trag o jednom theravada ženskom manastiru (u Burmi).

1831.   1287.

Pagan razaraju mongolski osvajači; počinje njegova propast.

oko 1900.   13. vijek

Šumska linija šrilankanskog zaređenja stiže u Burmu i Tajland. Theravada se širi na Laos. Tajlandski theravada samostani prvo se pojavljuju u Kambodži, neposredno prije nego što su se Tajlanđani oslobodili kmerske dominacije.

oko 2000.   oko 1400.

Još jedna šumska monaška linija je uvezena sa Šri Lanke u Ayudhayu, tajlandski glavni grad. Nova linija zaređenja je takođe prenijeta u Burmu.

2297.   1753.

Kralj Kirti Sri Rajasinha dovodi bhikkhue sa tajlandskog dvora da obnovi liniju monaškog zaređenja, koja je ponovo prekinuta na Šri Lanki. Ovo je vrijeme nastanka Siyam nikaye.

2312.   1768.

Burmanci razaraju Ayudhayu (tajlandski glavni grad).

2321.   1777.

Kralj Rama I, osnivač danas aktuelne dinastije u Tajlandu, pribavlja prepise Tipitake sa Šri Lanke i financira sabor koji ima zadatak da standardizira tajlandsku verziju Tipitake. Njeni prepisi su potom razaslati samostanima širom zemlje.

2347.   1803.

Šrilančani zaređeni u burmanskom gradu Amarapuri donose Amarapura nikayu na Šri Lanku kako bi dopunila Siyam nikayu, koju su priznavali samo brahmini iz brdovitog predijela oko Kandija.

2372.   1828.

Tajlandski princ Mongkut (kasnije kralj Rama IV) osniva Dhammayut pokreta, koji će kasnije postati Dhammayut škola.

oko 2400.   oko 1800.

Šrilankanska sangha propada pod pritiskom dvovijekovne europske kolonijalne vlasti (Portugalci, Holanđani, Britanci).

2406.   1862.

Šumski monasi predvođeni Pańńanandom odlaze za Burmu radi ponovnog zaređenja. Vraćaju se na Šri Lanku slijedeće godine i polažu temelj Ramańńa nikaye.

Prvi prijevod Dhammapade na jedan zapadni jezik (njemački).

2412.   1868.

Peti sabor održan u Mandalaju (Burma); pali kanon uklesan na 729 mramornih ploča.

2417.   1873.

Mohottivatte Gunananda pobjeđuje kršćanske misionare u javnoj debati, budeći tako ponos čitave nacije na svoju budističku tradiciju i želju za njenom obnovom.

2423.   1879.

Sir Edwin Arnold objavljuje svoju epsku poemu Light of Asia (Svjetlost Azije), koja postaje bestseler u Engleskoj i SAD, podstičući na Zapadu šire zanimanje za budizam.

2424.   1880.

Helena Blavatsky i Henry Steel Olcott, osnivači Teozofskog društva, stižu iz SAD na Šri Lanku, prihvačaju budizam i počinju kampanju za obnovu budizma na otoku otvaranjem budističkih škola.

2425.   1881.

T.W. Rhys Davids osniva u Londonu Pali Text Society; veći dio Tipitake objavljen je u latiničnoj transkripciji i tokom narednih 100 godina u prevodu na engleski.

2435.   1891.

Nezaređeni budistički sljedbenik sa Šri Lanke Anagarika Dharmapala osniva u Indiji Maha Bodhi Society, nastojeći da ponovo oživi budizam u Indiji.

2443.   1899.

Prvi Zapadnjak theravada monah (Gordon Douglas) zaređen u Burmi.

oko 2444.   oko1900.

Ajahn Mun i Ajahn Sao oživljavaju šumsku tradiciju meditacije u Tajlandu.

2445.   1902.

Tajlandski kralj Rama V objavljuje zakon o sanghi, koji formalno obilježava početak mahanikaya i dhammayut škola. Upravljanje sanghom, koje je do tada bilo u rukama laika kojeg je imenovao kralj, predato je u ruke samih monaha.

2493.   1949.

Mahasi Sayadaw postaje glavni učitelj u iz državnih fondova sponzorisanom meditacionom centru u Rangunu (Burma).

2498.   1954.

Burmanska vlada je pokrovitelj šestog sabora u Rangunu.

2500.   1956.

Buddha Jayanti godina; navršilo se tačno 2,500 godina postojanja budizma.

2502.   1958.

Nyanaponika Thera osniva Buddhist Publication Society na Šri Lanki s namjerom da se objavljuju knjige o theravada budizmu na engleskom.

Sarvodaya Shramadana pokret osnovan na Šri Lanki s ciljem da se budistički ideali iskoriste za rješavanje nagomilanih socijalnih problema.

Dva Nijemca zaređuju se u kraljevskoj tajlandskoj ambasadi u Londonu, i to je prvo puno theravada zaređenje na Zapadu.

oko 2504.   oko 1960.

Budistička vihara osnovana u Washingtonu - to je prva theravada monaška zajednica u SAD. ( i Bhavana Society brošura)

oko 2514.   1970.

Izbjeglice iz Vjetnama, Kambodže i Laosa stižu u SAD i Europu, osnivajući čitavu mrežu budističkih zajednica na Zapadu. Taungpulu Sayadaw i dr Rina Sircar, iz Burme, osnivaju Taungpulu Kaba-Aye Samostan u Sjevernoj Kaliforniji.

Ajahn Chah osniva Wat Pah Nanachat, šumski Samostan u Tajlandu namijenjen obuci monaha sa Zapada.

Insight Meditation Society, meditacioni centar za nezaređene, osnovan u Masačusetsu (SAD).

Ajahn Chah putuje u Englesku kako bi postavio temelj za malu zajednicu monaha u Hamsptead vihari, koja se kasnije preseljava u Saseks (Engleska) i stvara Wat Pah Cittaviveka (Chithurst šumski manastir).

oko 2524.   oko 1980.

Meditacioni centri za nezaređene stiču sve veću popularnost u SAD i Europi.

Prvi theravada šumski manastir u SAD (Bhavana Society) osnovan je u Zapadnoj Virdžiniji. Amaravati Buddhist Monastery osniva u Engleskoj Ajahn Sumedho (učenik Ajahn Chaha).

oko 2534.   oko 1990.

Nastavlja se ekspanzija theravadske sanghe na Zapadu: samostani tajlandske šumske tradicije osnovani su u Kaliforniji (Metta Forest Monastery, osnivač Ajahn Suwat; Abhayagiri Monastery, osnivači Ajahn Amaro and Ajahn Pasanno).

Budizam se širi i na cyberspace: pojavljuju se budističke kompjuterske mreže; nekoliko izdanja pali Tipitake postaje dostupno online.

Napomene

1. BE = Budistička era. Prva godina budističke ere jeste godina Budine parinibbane (smrt i konačno oslobođenje), a to znači kada je Buda imao 80 godina (480. pre n.e. prema "historijskoj" kronologiji; 544. pre n.e. prema tradiciji).

Točna godina Budinog rođenja je nepoznata. Prema budističkoj tradiciji, Buda se rodio 624. pre n.e, premda neke novije procjene smiještaju njegovo rođenje znatno kasnije - možda čak 448. pre n.e.

Godina 560. pre n.e. je opčeprihvaćen datum Budinog rođenja i "historijski" datum tog događaja koji je ovde prihvaćen.

Događaji u kronologiji prije -250. K.E. ovdje su prikazani sa dvije K.E. godine: prva je zasnovana na "tradicionalnom" rođenju 624. prije n.e., a druga na "historijskom" rođenju 560. prije n.e.

Poslije -250 K.E. "historijski" datumi su izostali, pošto su bitniji samo u razmatranju ranijih događaja.

Da biste izračunali K.E. godinu koja odgovara nekom događaju u tradicionalnom budističkom kalendaru, oduzmite 544 godine od B.E. godine.

Godine B.E. dobro dokumentiranih historijskih događaja (naročito onih u dvadesetom vijeku) mogu biti i drugačije za jednu godinu, pošto kalendari K.E. and B.E. počinju godinu u različitim mjesecima (u januaru i u maju). K.E. = Kršćanska era. Prva godina odgovara 1 AD (Anno Domini) u Kršćanskom kalendaru

3. Događaji posljednjih nekoliko decenija još uvijek su suviše svježi u kolektivnom sjećanju da bi se mogao objektivno odrediti njihov pravi historijski značaj.

Izvori

{1} R.H. Robinson & W.L. Johnson: The Buddhist Religion: A Historical Introduction (četvrto izdanje), Belmont, California: Wadsworth, 1996.
{2} H. Saddhatissa: The Buddha's Way, London: Allen & Unwin, 1971.
{3} Wilhelm Geiger: Pali Literature and Language, New Delhi: Oriental Books, 1978.
{4} Samanera Bodhesako: Beginnings: the Pali Suttas, Kandy: Buddhist Publication Society, 1984.
{5} H.R. Perera: Buddhism in Sri Lanka, Kandy: Buddhist Publication Society, 1966.
{6} The Path of Purification (Visuddhimagga) (uvod Bhikkhu Ńanamoli), Kandy: Buddhist Publication Society, 1975.
{7} A.K. Warder: Indian Buddhism (drugo izdanje), Delhi: Motilal Banarsidass, 1980.
{8} Richard Gombrich: Theravada Buddhism: A Social History from Ancient Benares to Modern Colombo, London and New York: Routledge and Kegan Paul, 1988.
{9} Michael Carrithers: The Forest Monks of Sri Lanka: An Anthropological and Historical Study, Delhi: Oxford University Press, 1983.
{10} Mahasi Sayadaw: The Progress of Insight, Kandy: Buddhist Publication Society, 1994.
{11} World Buddhist Directory, The Buddhist Information Centre, Colombo, Sri Lanka: Buddhist Information Centre, 1984.

http://www.znanje.org

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba

DUHOVNOST U TRAVNJU...

TRAVANJ...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    dragi ljudi, nemojte zaboraviti ići na izbore. Lp

    17.04.2024. 08:21h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, kako je prošla pomrčina sunca?

    09.04.2024. 06:53h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, želim vam sretan i blagoslovljen Uskrs. Lp

    31.03.2024. 07:20h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    "Tako mi smokve i masline, i Sinajske gore, i grada ovog sigurnog." Kur'an

    24.03.2024. 19:53h
  • Član bglavacbglavac

    Cvjetnica. Idemo posvetiti maslinovu grančicu. Lijep dan vam želim!

    24.03.2024. 06:34h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Lp

    21.03.2024. 06:56h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je i Dan očeva. Sretno!

    19.03.2024. 08:06h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Što je theravada budizam? Theravada i mahayana budizam