Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član Ljubica

Upisao:

Ljubica

OBJAVLJENO:

PROČITANO

710

PUTA

OD 14.01.2018.

Sindrom iritabilnog crijeva

Sindrom iritabilnog crijeva
Ono što jedete (ili ne jedete!) može uvelike utjecati na neugodne simptome iritabilnog crijeva. Pročitajte kako si prehranom možete pomoći!

Sindrom iritabilnog crijeva

 

Muče vas bolovi i grčevi u donjem dijelu trbuha, poremećaji stolice s čestim izmjenjivanjem zatvora i proljeva, nadimanje, podrigivanje, pojačani vjetrovi, žgaravica? Vjerojatno je riječ o sindromu iritabilnog crijeva, jedne od najčešćih dijagnoza iz gastroenterologije koju postavljaju liječnici opće prakse. Od tog poremećaja boluje čak 20 posto populacije, a koliko on može biti neugodan, najbolje govori podatak da je riječ o drugom najčešćem razlogu izostanka s posla, odmah nakon prehlade.

Liječenje sindroma iritabilnih crijeva obično je dugotrajno i uključuje niz elemenata, od lijekova do psihološke potpore i promjene životnih navika, no jedan od ključnih je prehrana kojom se neugodni simptomi ovog poremećaja mogu znatno ublažiti. Iako ne postoji jedna određena dijeta koja bi bila učinkovita za sve, postoje neka pravila koja vrijede za sve oboljele.

Za stolom

Općenito, preporučuje se normalna ishrana, uz smanjen unos ili potpunu eliminaciju stimulativnih ili nadražujućih namirnica poput čaja, kave, alkohola i gaziranih pića, koji izazivaju fermentaciju u crijevima. Te namirnice treba zamijeniti fermentiranim mliječnim napicima i jogurtom. U nekim slučajevima, posebno ako postoje jaka bol u trbuhu, nadutost i vjetrovi, treba ograničiti konzumaciju ili potpuno izbaciti iz prehrane zeleno lisnato povrće, grah, neke vrste voća (jabuke grožđe, banane, lješnjake) te mliječne proizvode koji sadrže laktozu. Prednost treba dati namirnicama s malim postotkom masnoće i visokom proteinskom vrijednošću. Ako je jedan od simptoma bolesti zatvor, ishrana treba biti bogata namirnicama s visokim postotkom celuloze, kao što su integralne mekinje, kruh i tjestenina te povrće i voće.

Smanjite ili posve izbacite alkohol

Alkohol djeluje izuzetno nadražujuće na gastrointestinalni trakt. Već samo jedno piće kod nekih osoba može biti dovoljno da izazove pojavu nekog od simptoma iritabilnog crijeva. Ako se baš nikako ne možete suzdržati od konzumiranja alkohola, nastojte ne pretjerivati s količinom te nikada ne piti na prazan želudac. Također, budite oprezni s alkoholnim pićima koja sadrže:

  • ugljični dioksid (pivo, šampanjac),
  • kafein, mliječne proizvode (pina colada, krem likeri),
  • voćne sokove s visokim udjelom fruktoze.

Ti sastojci kod mnogih osoba koje pate od sindroma iritabilnih crijeva izazivaju pojavu simptoma.

Zaboravite kavu, čak i onu bez kofeina

Kafein je otponac za većinu simptoma sindroma iritabilnog crijeva. Uz to, zrna kave (uključujući i ona dekafeinizirana), sadrže enzime koji nadražuju probavni trakt te mogu uzrokovati razne probavne smetnje neovisno o sindromu iritabilnog crijeva.

Oprezno s mlijekom

Ako osjećate da loše podnosite mlijeko i mliječne proizvode, moguće je da imate netoleranciju na laktozu. To znači da vaš organizam ne može probaviti laktozu (šećer prisutan u mlijeku) te bi bilo dobro da o tome porazgovarate sa svojim liječnikom.

  • Mlijeko i mliječni proizvodi mogu predstavljati problem za neke pacijente sa sindromom iritabilnog crijeva čak i ako nemaju netoleranciju laktoze, a uzrok tome može biti kazein ili sirutka.
  • Ako vam mlijeko i mliječni proizvodi uzrokuju takve smetnje da ih morate izbjegavati, pobrinite se da unesete u organizam potrebnu količinu kalcija putem drugih namirnica ili uz pomoć suplemenata.

Isprobajte probiotike

Dva nedavna istraživanja pokazala su da su osobe koje su uzimale suplemente na bazi probiotika (s takozvanim "prijateljskim" bakterijama") imale vrlo pozitivne učinke na opće stanje te da su imale duže periode bez ikakvih simptoma ili su se simptomi javljali u blažem obliku.

U svakom slučaju, probiotici, poput laktobaccillusa, mogu ublažiti bolove u želucu i nadutost uzrokovanu crijevnim plinovima. To su bakterije koje izazivaju fermentaciju mlijeka i koje su danas dostupne u visokim koncentracijama, raznim količinama i kombinacijama. One koloniziraju crijeva i ponovno uspostavljaju narušenu ravnotežu bakterijske crijevne flore. Mliječni fermenti, fermentirani mliječni napici i jogurt, to jest svi preparati koji sadrže žive bakterije pridonose uravnoteženju crijevne bakterijske mikroflore, narušene uslijed bolesti, nepravilne ishrane i stresa.

Smanjite unos masnoća

Masna hrana može uzrokovati kontrakcije crijeva te bolne grčeve u trbuhu te dodatno pogoršati simptome sindroma iritabilnog crijeva.

Izbjegavajte umjetna sladila

Umjetna sladila, poput sorbitola ili ksilitola, kakva se koriste u proizvodnji žvakaćih guma bez šećera, slatkiša, soda pića i drugih namirnica, mogu uzrokovati stvaranje plinova u crijevima i nadimanje.

Pažljivo s izborom pića

  • Nastojte svaki dan popiti šest do osam čaša vode jer voda, u kombinaciji s vlaknima unesenim hranom, održava tonus mišića probavnog trakta i čini stolicu rjeđom, što olakšava njezino izlučivanje. To je vrlo važno za sprečavanje problema zatvora ili proljeva.
  • Izbjegavajte pića koja sadrže ugljični dioksid. Mnoga soda pića sadrže kafein i/ili umjetna sladila, a oba sastojka djeluju nadražujuće na probavni trakt. Ugljični dioksid može djelovati kao otponac za pojavu simptoma poput nadimanja, plinova u crijevima i grčeva u trbuhu.
  • Dobar izbor su biljni čajevi koji ne sadrže kafein, poput kamilice, mente ili komorača.

Ne žvačite hranu brzo i zaboravite žvakaće gume

Obje navike uključuju gutanje zraka, što pridonosi stvaranju plinova u crijevima i akutizaciji simptoma iritabilnog crijeva.

Ulje od peperminta pomaže

Ulje od peperminta sadrži mentol koji opušta meka mišićna tkiva, kao što su ona u probavnom traktu. Može se kupiti u obliku kapsula, no najbolje je da se posavjetujete s liječnikom koji će vam preporučiti na koji način i u kojoj količini ga uzimati.

Jedite manje obroke, ali češće

Umjesto tri velika obroka, trudite se dnevno imati četiri ili pet manjih obroka. Na taj način izbjeći ćete da dođete u stanje pregladnjelosti nakon kojeg slijedi prejedanje. Osim toga, veliki obroci mogu uzrokovati grčeve i proljev.

Uravnotežite unos vlakana

Dobrodošla su vlakna: u odgovarajućoj količini ona pridonose povećanju fekalne mase, stabiliziraju vodu i povećavaju brzinu prolaska kroz crijeva te na taj način sprečavaju zatvor. U malim količinama mogu imati suprotan učinak: ublažiti proljev, apsorbirati vodu i učiniti stolicu kompaktnijom.

Povećan unos vlakana može biti od pomoći ako imate simptome sindroma iritabilnog crijeva, no nemojte pretjerivati jer previše vlakana može izazvati stvaranje plinova i grčeve. To posebno vrijedi za netopljiva vlakna, poput onih prisutnih u pšeničnim mekinjama i sirovom voću i povrću. Prednost dajte topljivim vlaknima jer se ona otapaju u vodi te apsorbiraju višak tekućine u crijevima, što pomaže u sprečavanju proljeva. Osim toga, ona stolici daju veći volumen i na taj način olakšavaju njezin prolazak kroz crijeva i izlučivanje te sprečavaju zatvor.

Nekoliko savjeta za unos vlakana

  • Konzumirajte što više namirnica koje su bogate topljivim vlaknima, poput riže, zobenog brašna, kvinoje, ječma, krumpira, mrkve, repe, buče i gljiva.
  • Isprobajte suplemente na bazi topljivih vlakana, primjerice psyllium. Nekoliko istraživanja pokazalo je da takvi suplementi mogu pomoći u ublažavanju simptoma iritabilnog crijeva.
  • Ne pretjerujte s konzumacijom sirovog voća i povrća. Sjeckanje, kuhanje i priprema pirea smanjit će rizik od pojave problema koje mogu uzrokovati netopljiva vlakna prisutna u voću, povrću, mahunarkama i lješnjacima.
  • Postupno povećavajte unos vlakana za 2 do 3 grama dnevno jer ćete na taj način smanjiti rizik od stvaranja plinova i pojave grčeva.

Vodite dnevnik prehrane

Stručnjaci preporučuju oboljelima da vode dnevnik prehrane u koji bi trebalo upisivati sve namirnice i pića koja osoba konzumira tijekom dana te opis simptoma koji se javljaju i njihovu učestalost. To je važan korak u otkrivanju namirnica koje djeluju kao otponci za pojavu tipičnih simptoma.

  • Izvor: Vita
Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba

DUHOVNOST U TRAVNJU...

TRAVANJ...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    dragi ljudi, nemojte zaboraviti ići na izbore. Lp

    17.04.2024. 08:21h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, kako je prošla pomrčina sunca?

    09.04.2024. 06:53h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, želim vam sretan i blagoslovljen Uskrs. Lp

    31.03.2024. 07:20h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    "Tako mi smokve i masline, i Sinajske gore, i grada ovog sigurnog." Kur'an

    24.03.2024. 19:53h
  • Član bglavacbglavac

    Cvjetnica. Idemo posvetiti maslinovu grančicu. Lijep dan vam želim!

    24.03.2024. 06:34h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Lp

    21.03.2024. 06:56h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je i Dan očeva. Sretno!

    19.03.2024. 08:06h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Sindrom iritabilnog kolona Dijeta kod bolesti probavnog sustava