Simbolika cvijeća
Simbolika siriša
Siriš je vrlo poznata i cijenjena biljka. Može narasti čak i do 2m visine, a oblik joj sliči kišobranu.
Stabljika joj je uspravna i šuplja dok su listovi nareckani. Cvjetovi su bijelo-zelene boje i rastu u velikim cvatovima, dok su plodovi sitni i izduženog oblika.
Cijenjena je zbog toga što se svi dijelovi ove biljke mogu iskoristiti, samo ju je potrebno koristiti u umjerenim količinama.
Listovi služe za pripremu čajeva, ali isto tako se vrlo često dodaju juhama i raznim umacima kao začin, dok osušeni korijen i plodovi najčešće služe za poboljšanje okusa mesa.
Korijen siriša se nekada žvakao kao prevencija od infekcija, dok danas se najviše koriste čajevi koji potiču iskašljavanje i poboljšavaju probavu. Korijen i plodovi se koriste i kod pripremanja likera.
U manjim količinama djeluju stimulirajuće, dok kod velikih količina postižu suprotan efekt i mogu izazvati depresiju.
Simbolika Maka
Mak je cvijet koji se može pohvaliti prastarom simboličkom tradicijom.
Simbol je duboka sna, zaborava i smrti, no, zbog obilja sjemenki u makovoj glavici također je i simbol obilja, bogatstva, plodnosti i ljubavi.
Žarkocrveni cvjetovi poljskog maka su simbol ljubavne vatre, no i prolivene krvi, to što naglo venu pokazuje na prolaznost ljubavi.
Grci su darivali vijence makova cvijeta kako bi osigurali lijepe snove i spokojan san.
U mnogim pjesmama su opjevavane žrtve ratova i u njima se uvijek pojavljivao mak, kao simbol prerane smrti ili sjećanja na palog junaka.
Simbolika perunike
Ovaj cvijet je bilo omiljen još u starom Egiptu.
Simbol je vladarskog dostojanstva, otmjenosti, trijumfa i slave.
Božica Iris je bila u svijetu grčkih mitova glasnica bogova, pa zato perunika može biti znak koji posvećenim izabranicima poručuje božju volju.
Iris je proljetno cvijeće koje je simbol novoga života i besmrtnosti, stoga se često zasađivala na grobovima jer izražava vjeru u ponovno rođenje i vječni život.
U dalekom Japanu perunika je također označavala plemenitost i hrabrost.
Kupka u vodi prekrivena perunikinim cvjetovima bila je dio tradicionalnog obreda zrelosti koji predstavlja prijelaz iz dječačkih godina u mušku zrelost.
Simbolika sunovrata
Sunovrat je još poznat i kao bijela narcisa.
Ovaj cvijet prvi proviri ispod snježnog pokrivača. Simbol je buđenja, ponovnog rođenja i vječnog obnavljanja prirode.
U brojnim kulturama simbolizira smrt, te je poznat kao pogrebni cvijet.
Sunovrat spaja motive smrti i ponovnog rođenja, prolaznosti i vječnog života.
U kršćanskoj ikonografiji sunovrat je simbol vjere i Marijine čistoće, slično kao i ljiljan. Često je ubrajan u rajsko cvijeće stoga može značiti vječni život, rajsku sreću blaženih duša te milost Božje ljubavi.
Sunovrat ima i pozitivnu simboliku i u islamskim zemljama. Budući da oblik cvijeta podsjeća na sjajno zrakasto okno, dali su mu ime „božje oko“, te muslimani kažu kako je onaj tko ima sunovrate u vrtu blizu Božjoj milosti i nebeskoj sreći.
Simbolika različka
Različak je cvijet koji je poznat po svojoj azurnoplavoj boji koja podsjeća na duboku modrinu vedrog neba. Upravo zbog toga ovaj cvijet je postao simbolom neba.
Dojam koji stvaraju latice modrih cvjetova nezaboravan je doživljaj o čemu svjedoče priče sa različitih krajeva svijeta koje nastanak različka povezuju s nebeskim bogovima.
Još u starom Egiptu ovaj cvijet je bio vrlo cijenjen, različak je umrle pratio u onaj svijet, stoga nije ni čudno da se u lijesovima faraona nalazilo puno različaka koji su trebali vladaru osigurati sretan put u nebesko kraljevstvo.
Također, u grčkoj mitologiji je bio poznat kao ljekovita biljka za zmijske ugrize te ugrize otrovnih gmizavaca.
U kršćanskoj ikonografiji različak je simbol vjernosti, postojanosti i nepokolebljive ljubavi, kao i predanosti te vječne vjernosti.
Simbolika tulipana
Simbolika tulipana je prilično skromna. U europsku kulturnu i likovnu umjetnost je došao prilično kasno. No, kada se pojavi nastupilo je opće oduševljenje.
Iz trgovačkih zapisa se saznalo kako su tulipani za nizozemskoj burzi dosezali vrlo visoke cijene.
Dolazi iz Perzije, te je tamo vrlo cijenjen kao ukras vrtova, a pjesnici su ga slavili kao simbol ljepote, ljubavne uznesenosti i i neutješne čežnje.
Tulipanov cvijet je u obliku čašice te je zbog toga u pjesništvu opjevan kao simbol nezaustavljive čaše ljubavnog zanosa i opojne naslade.
Turski sultani su ga izabrali za svoj heraldički cvijet te su u Carigradu svake godine organizirali poseban praznik tulipana.
Zbog svoje visoke cijene u umjetnosti s vrlo često susreće u motivu vanitas, tj. u prikazima koji govore o praznoj uobraženosti i prolaznosti čovjeka.
Simbolika mirte
Mirta je zimzeleni grm sa sitnim bijelim cvjetovima.
U zemljama Sredozemlja i Bliskog istoka je bila poznata kao sveta biljka koja simbolizira besmrtnost, čistoću, posebnu izabranost i najvišu ljubav.
U antici su martin vijenac dobivali prvaci ljubavne lirike dok je u staroj Grčkoj bila posvećena Ateni, božici mudrosti. Kao Atenina sveta biljka, mirta je bila simbolom čistoće, razboritosti i mudrosti.
Vijenac mirte kao znak posebna priznanja primali su i vojskovođe koji su uspjeli izvojevati pobjedu bez nepotrebna prolijevanja krvi. Upravo zbog tog običaja u antici je s vremenom postala simbolom mira i miroljubivosti.
Grci su je stavljali u grobove najmilijih vjerujući da mrtvima osigurava sreću u posmrtnom životu.
U kršćanskoj ikonografiji mirta je najviše poznata kao simbol pomirenja, opraštanja i Božje milosti.
Simbolika zumbula
Cvjetovi mogu biti bijeli, ružičasti, boje ciklame, purpurne ili plave boje.
Simbolizira ljepotu i njezinu kratkotrajnost, smrt i ponovno rođenje, strast ljubavi i ljubavnu nesreću, te božansku milost i najvišu mudrost.
Kod Grka je bio simbol ljepote, izvrsnosti i plemenitosti.
U kršćanskoj ikonografiji zumbul je zbog purpurne boje simbol Krista Kralja i Marije kao Nebeske Kraljice. Zumbulima su bili posuti travnjaci u trenutku Kristova rođenja a na taj način simbolizira i rođenje Spasitelja.
Tek u 16. stoljeću zumbulove lukovice su prvi put donijeli iz Turske u Zapadnu Europu te je Europljane uhvatio val oduševljenja.
Ljiljan
Ovaj cvijet je cijenjen još od starih Egipćana. Poseban je zbog visokog rasta, iznimne ljepote cvjetova te opojna mirisa.
Poštivan je u svim zemljama istočnoga Sredozemlja, Bliskog i Srednjeg istoka.
Simbol je ljepote i vladarskog dostojanstva. Također, smatrao se jedno vrijeme i svetom biljkom koja pripada nebeskim vladarima i bogovima.
Spomenut je i u Svetome pismu nekoliko puta, kao simbol najraskošnije ljepote, bezgrješnosti i odabranosti.
U kršćanskoj ikonografiji ljiljan je najomiljeniji kao Marijin cvijet, te simbolizira njenu nevinost i djevičanstvo, a pojavljuje se i u marijanskim himnama. U pravilu nikad ne nedostaje u motivu Navještenja, gdje je znak Marijine izabranosti i ukazuje na bezgrešno začeće.
U europskoj umjetnosti ima važnu ulogu i izvan kršćanskih okvira. Ljiljan je i jedna od najčešćih biljaka na grbovima koji se mogu pronaći u heraldici Zapadne Europe, iako, smatra se da je u tom kontekstu vrlo često bio pogrešno zamijenjen s perunikom.
Simbolika naranče
Drvo naranče je u antici važilo za rajsko drvo te je bilo simbol ljepote, bogatstva, plodnosti i vječnoga života. Neki crkveni pisci su čak vjerovali kako drvo spoznaje nije bila jabuka, nego narančino drvo.
Simbolizira besmrtnost zbog svojeg zimzelenog lišća koje je sjajno i tamnozeleno tijekom cijele zime.
U sredozemnim zemljama, na Bliskom i Srednjem istoku naranča je simbol otmjenosti i raskoši.
U grčko-rimskom svijetu naranča je postala znakom vladarskog dostojanstva te su je nazivali „zlatnom jabukom“.
Narančino drvo ima bijele cvjetove, a njih su nosile nevjeste još u staroj Grčkoj. Cvjetovi su simbolizirali njihovu čistoću i nevinost dok su zlatne jabuke bile obavezne na svečanim gozbama i vjenčanjima budući da su bile obećanje sreće i ljubavi u braku.
Simbolika Lotosa
Ovaj cvijet u zemljama od dalekog Japana do istočnog Sredozemlja važi za sveti cvijet.
Simbol je ljepote, neokaljanosti i savršenosti, a predstavlja i duhovnu izvrsnost, vječni život i ljubav.
Najpoznatiji je u Indiji i zemljama prednje Azije gdje su se ukorijenili hinduizam i budizam. Hinduističke svete knjige govore kako je na početku stvaranja svijeta iz pupka boga Višnua izrastao lotos i raširio svoje latice. Po priči se iz njega rodio Brahma – veliko božanstvo hinduističkog panteona, otac bogova i stvoritelj svijeta.
Plavi lotos je središnji cvijet egipatske umjetnosti, kulture, religije i mitologije.
Vjerovalo se kako miris lotosa jača i opušta duh, osvježava i daje novu snagu, te da u sebi nosi samu esenciju života.
U Europi nije samonikla biljka, stoga nije ukorijenjen u kulturnoj tradiciji europskih zemalja.
Đurđica
Cvate u mjesecu ljubavi, simbol je čežnje srca te skrivene nade u ljubavnu sreću.
Narodno ime je „Gospine suzice“ te govori kako su đurđice simbol Marijine žalosti i boli koju je pretrpjela zbog gubitka sina.
Svojom bijelom bojom simboliziraju Marijino djevičanstvo dok opojan miris ljupkost i slatkost njezine ljubavi.
Đurđica se pojavljuje i uz Krista, u motivu Isusova rođenja, gdje simbolizira utjelovljenje Spasitelja, ali i u motivu Posljednjeg suda gdje predstavlja nadu u milost Božju i iskupljenje duše.
Također, đurđica je bila cijenjena i kao lijek protiv brojnih bolesti, pronalazi se često i na portretima velikih liječnika i profesora medicine jer su ih renesansni liječnici odabrali kao zaštitni znak svoga stana.
Kod starogermanskih plemena đurđica je bila posvećena božici ljubavi, plodnosti i proljeća.
Cvijeće i njegove skrivene poruke
Bijeli ljiljan – Čistoća
Bršljan – Vječna ljubav i vjernost
Crveni tulipan – Izjava ljubavi
Cvijet jabuke – Dolaze dobra vremena
Đurđice – Poniznost
Gardenija – Tajna ljubav i radost
Kopar – Požuda
Lavanda – Odanost
Lijepa kata – Zadovoljstvo
Ljubičica – Vjernost
Ljutić – Djetinjastost
Metvica – Moć
Narančin cvijet – Brak i plodnost
Narcis – Viteštvo i poštovanje
Palmino lišće – Pobjeda
Runolist – Smjelost i hrabrost
Ružičasti karanfil – Zahvalnost
Šafran – Veselje
Tratinčice – Nevinost i čistoću
Visibaba – Nada
Zumbul – Postojanost
Žuti karanfil – Odbijanje
Značenje ruža prema boji
Crvena ruža – znači ljubav, požudu i romantiku. Ako tražite romantiku s crvenom ružom nikada ne možete pogriješiti.
Žute ruže – označavaju prijateljstvo i njima govorite kako vam je vaš odnos poseban.
Bijele ruže – označavaju čiste duhovne osjećaje. Bijele ruže su dobar poklon za kćer.
Ružičaste ruže – su lagane i slatke. Ako ruže dajte tek tako, neka budu ružičaste.
Simbolika ruže
Ruži zasluženo pripada naziv kraljice cvijeća. Po cijelom svijetu je poznata kao tradicionalni simbol ljubavi i ljepote.
Gotovo svi umjetnici veličaju ovaj cvijet, pjesnici, glazbenici i dr.
U svijet umjetnosti u punoj mjeri je ušla u razdoblju grčko-rimske antike gdje ju je u staroj Grčkoj pjesnik Anakreont u svojim Odama slavio kao čarobnu kraljicu cvijeća i cvijet bogova.
U antici osim kao cvijet ljubavi i sreće punog života bila je i simbol herojske hrabrosti, trijumfa i slave. Ruže su se stavljale na grobove palih junaka i povezivali ih s posmrtnim životom.
U Rimu su uveli čak i poseban praznik, tzv. Rosalia kada su se posipanjem ruža po grobovima i pripravom jela od njezinih latica sjećali pokojnih rođaka i prijatelja.
Rimljanima su ruže predstavljale raskoš, bogatstvo i izvrsnost.
Također, ruže su bile i atribut ljepotica na prodaju jer su se njima najradije kitile grčke hetere i rimske kurtizane. Zbog toga su se u 19. stoljeću prostitutke podrugljivo nazivale ruže, a javne kuće su nosile nazive „Kod crvene ruže“, „Kod ružinog vrta“ i sl.
U kršćanskoj ikonografiji nosi brojna značenja od rajske ljepote i vječnog života, Božje ljubavi i milosti, sve do nepokolebljive vjere i mučeničke smrti.
U europskoj kulturi ljubica je najpoznatija kao simbol poniznosti, skromnosti i tajne ljubavi.
Simbolička značenja povezana su s niskim rastom cvijeta koji svoje mirisne cvjetove saginje prema zemlji te ih stidljivo skriva među zelenim lišćem.
Ljubica je također simbol hrabrosti, ustrajnosti i otpornosti. Ovaj cvijet je Napoleon odabrao za svoj amblem.
U staroj Grčkoj je bio poznat kao svijet proljeća i ljubavi.
Kod kršćana ljubice su tradicionalni simbol Marijine poniznosti, predane ljubavi i milosti. Kad su naslikane kraj Kristova križa, simboliziraju snagu, otpornost i vječnost kršćanske vjere, te nezaustavljivo širenje kršćanstva.
Danas su glasnice proljetnog buđenja i ljubavi, a kitica ovog cvijeća je znak pažnje i naklonosti koja još nekako sramežljivo traži prave riječi.
Simbolika (značenje) cvijeća u snovima
Ambrozija ~ uzvraćena ljubav
Bagrem ~ otmjenost
Begonija ~ pesimizam
Bosiljak ~ netrpeljivost
Ciklama ~ suzdržanost
Dalija ~ nestalnost
Djetalina ~ netko misli na vas
Dunja ~ iskušenje
Gladiola ~ naglost
Gerberi ~ melankolija
Imela ~ savladavanje poteškoća
Ivančica ~ radost
Jaglac ~ milost
Jasmin ~ odanost
Jorgovan ~ poniženje
Kadulja ~ nostalgija
Kaktus ~ nelagoda
Kopriva ~ zloba
Lavanda ~ nepovjerenje
Lotos ~ razgovorljivost
Lovor ~ obnavljanje
Ljubičica ~ vjernost
Magnolija ~ ustrajnost
Majčina dušica ~ smirenost
Maslina ~ mir
Mimoza ~ ljubaznost
Mirta ~ vjernost
Maslačak ~ ljubomora
Narcis ~ samoljublje
Neven ~ neraspoloženje
Orhideja ~ poštovanje
Ruža ~ ljubav
Suncokret ~ divljenje
Visibaba ~ nada
Zova ~ žalost