Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član cyberbaka

Upisao:

cyberbaka

OBJAVLJENO:

PROČITANO

978

PUTA

OD 14.01.2018.

BABICA, BABLJAK, BADNJAK, BAJANJE ili ISTJERIVANJE, BAZGA, BAZILISK

BABICA, BABLJAK, BADNJAK, BAJANJE ili ISTJERIVANJE, BAZGA, BAZILISK
Možemo li zamjeriti tim ženama što su se pokušale zaštititi od užasa javne osude i izopćenja zbog nečega zašto nisu bile odgovorne, a vidimo da moderni kristaloterapeuti i dan-danas koriste malahit na sličan način i za slične namjene...

BABICE su nosile prstenje i ogrlice od malahita, nadajući se tako osobitoj sreći kod svoje klijentele. Ako se rodilo nakazno dijete ili je pri porodu došlo do nesreće, često su babice bile optužene kao vještice. Babica je morala obavljati s djetetom razne, dijelom kultske, radnje da bi ga sačuvala od nevolja. —> Madež, — > Zepsti. 

Sve o Praznovjerju - Helmut Hiller
Naslov izvornika
Helmut Hiller Lexikon des Aberglaubens 
© 1986 Süddeutscher Verlag GmbH, 
München 
Digitalizacija knjige: Equilibrium ® 2007

 * * *

Malahit

IZGLED - Koncentrične svijetle i tamne pruge i rozete. Svih veličina, često kotrljan ili poliran

BOJA - Zelena

UČESTALOST - Lako dostupan

IZVOR - Rumunjska, Zambija, Narodna Republika Kongo, Rusija, Srednji istok

OSOBINE - Malahit je snažan kamen, ali zahtijeva da se s njim postupa pažljivo. Najbolje ga je koristiti pod nadzorom kvalificiranog kristaloterapeuta. Toksičan je i smije se koristiti samo u svom poliranom obliku. Izbjegavati udisanje njegovog praha. Malahit pojačava i pozitivnu i negativnu energiju. Prizemljuje duhovne energije na planetu. Neki vjeruju da malahit još evoluira i da će biti jedan od najvažnijih iscjeljujućih kamenja novog milenijuma. Malahit je već sada značajan zaštitni kamen. Lako apsorbira negativnu energiju i zagađivače, skupljajući ih iz atmosfere i iz tijela. Trebalo bi ga čistiti i prije i poslije upotrebe, stavljanjem na sunce na grozdu kvarca. Malahit upija plutonijumsko zagađenje, štiti od svih vrsta radijacije. Također čisti elektromagnetno zagađenje i iscjeljuje zemljinu energiju. Čisti i aktivira čakre i povezuje s duhovnim vodstvom. Položen na treće oko aktivira vizualizaciju i natčulni vid. Na srcu donosi ravnotežu i harmoniju. Otvara srce bezuslovnoj ljubavi. Psihološki, malahit je kamen preobražaja. Život se mnogo intenzivnije živi pod utjecajem ovog avanturističkog kamena, koji podržava preuzimanje rizika i promjenu. Nemilosrdno ukazuje na ono šta blokira vaš duhovni rast. Malahit izvlači najdublje osjećaje i psihosomatske uzroke, raskida neželjene veze i izlizane modele, podučava kako da se preuzme odgovornost za vlastita djela, misli i osjećaje. Oslobađa inhibicija i potiče izražavanje osećaja. Ovaj kamen razvija suosećanje, ublažava stidljivost, podržava prijateljstvo. Malahit je korisan za psiho-seksualne probleme, posebno kada su oni izazvani traumatičnim seksualnim iskustvima u prošlim životima. Mentalno, malahit seže do korjena problema, pojačavajući intuiciju i uvid. Pomaže da se ublaže mentalni poremećaji, uključujući psihijatrijske bolesti, suprotstavlja se disleksiji. Jača sposobnost upijanja i prerade informacija, utječe na bolje opažanje i pomaže kod shvaćanja teških koncepata. Položen na solarni pleksus, malahit olakšava duboko emotivno iscjeljivanje. Oslobađa negativnih iskustava i starih trauma, izvlači potisnute osjećaje na površinu i obnavlja sposobnost dubokog disanja. U toj točki usklađuje srčanu s pupčanom čakrom, otkrivajući uvide. Na emotivnom nivou, može raspoloženje učiniti intenzivnijim, ali i promjenljivijim.

LIJEČENJE - Malahit je izuzetno prilagodljiv iscjeljujući kamen. Posebno je korisan za grčeve, uključujući menstrualne grčeve, olakšava porođaj. Odgovara ženskim spolnim organima i liječi sve spolne nezdravosti. Ovaj kamen snižava krvni pritisak, djeluje na astmu, artritis, epilepsiju, frakture, natekle zglobove, izrasline, putnu mučninu, vertigo, tumore, očni živac, gušteraču i slezenu. Usklađuje staničnu DNA strukturu, poboljšava imuni sustav. Malahit stimulira oslobađanje toksina iz jetre, smanjuje stvaranje kiseline u tkivu. Djeluje na dijabetes kada se nosi oko struka.

POLOžAJ - Nositi na lijevoj ruci ili staviti na treće oko. Za liječenje staviti gdje god odgovara. Staviti na solarni pleksus da upije negativne emocije. Koristiti polirani malahit ili indirektnu metodu za pripremu eliksira. Eliksir koristiti samo izvana.

Napomena - Malahit može izazvati blago lupanje srca, tada ga treba odmah ukloniti i zamijeniti ružičastim kvarcom ili rodonitom. 

Izvor teksta: Judy Hall "Enciklopedija Kristala"

http://www.prirodnolijecenje.net/malahit.html

 * * *

BABICA U SANJARICAMA

BABICA: Bolest u kući. Biti babica - saznat ćete naku tajnu. 
BABICA
 ~ biti babica - otkrit ćete važu tajnu
PRIMALJA (BABICA) - vaše tajne će biti otkrivene

U vremenima u kojima su se sva djeca rađala doma, a ne u bolnici, babica je bila jedina osoba koja je zalazila u sve kuće, zar je onda čudno što je znala sve tajne i što njezinu pojavu u snovima povezuju s otkrivanjem tajni. No, sjetimo se da je ona često (i onda i sada) jedina pomoć uplašenoj rodilji i prihvatimo tu pozitivnu simboliku i u snovima.

 * * *

Primalje u životima žena i obitelji

Primalja je osoba koja je uz ženu kod porođaja, a trebala bi biti uz nju i tijekom cijele trudnoće i babinja

Mnogi nas pitaju: što vi to uopće radite? Primalja nije liječnik ni medicinska sestra. U hrvatskom nazivu zapravo je jasno vidljivo – to je osoba koja prihvati («primi») novorođenče kod porođaja, a u narodskom izričaju zovu je i babica. Primalja je osoba koja je uz ženu kod porođaja, a trebala bi biti uz nju i tijekom cijele trudnoće i babinja. Primalja ostvaruje partnerski odnos sa ženom/parom, pruža informacije i time pomaže klijentima (ženama i njihovim obiteljima) u ostvarivanju prava na izbor. Primalja je osoba koja treba dati znanje, savjete, ljubav, uvažavanje, poštovanje i poticaj; ona nazoči najljepšem i najmoćnijem događaju kojim je priroda obdarila čovjeka. Ako se pitate što rade primalje i tko su one uopće- sjetite se da ste i vi rođeni u nečije brižne ruke koje su vas nježno stavile na majčina prsa. To je bila vaša primalja s kojom je vaša majka podijelila intimni i čarobni trenutak vašeg rođenja.

Primalja je osoba koju ćete prvu sresti u rodilištu, to je osoba koja će uz vas biti cijelo vrijeme vašeg porođaja, te prva primiti vaše dijete u svoje ruke. Primalja je osoba koja će vam pomoći kod prvog podoja i kasnije za vrijeme dojenja, pomoći će vam i ona tri dana boravka u rodilištu nakon porođaja.

Većina žena nije toga ni svjesna, ali primalje su osobe koje vas prate kroz vašu trudnoću, porođaj i puerperij (period nakon porođaja).

Trudnički kalendar

Što je sve potrebno znati o trudnoći, savjetuje Barbara Finderle, primalja i licencirana savjetnica za dojenje!

PRVI MJESEC

Ako sumnjate na trudnoću, prva stvar koju trebate napraviti je provjeriti svoje sumnje. To možete učiniti tako da u ljekarni kupite test za potvrđivanje trudnoće ili da posjetite liječnika te izvadite krv koja se zatim šalje na analizu. Kroz prvi mjesec trudnoće možete proći bez ikakvog znaka promjene te ćete možda napraviti test tek u drugom mjesecu trudnoće. Većina žena obično sazna da je trudna oko šestog tjedna trudnoće.

Obavezno:

  • Predbilježite se za prvi pregled.

  • Ako želite podijelite sretnu vijest s ljudima koji vam nešto znače u životu.

  • Usporite i ležernije pristupajte stvarima, čak i ako još ne osjećate nikakve promjene u tijelu.

  • Obratite pozornost na ono što jedete, pijete i udišete.

  • Izbjegavajte uzimanje lijekova, a ako neki lijek uzimate kao trajnu terapiju, odmah se posavjetujte s liječnikom

Ako želite:

  • Porazgovarajte sa svojom mamom o njezinim trudnoćama. Ukoliko ne možete, porazgovarajte s vama bliskom ženskom osobom koja ima iskustvo majčinstva.

  • Počnite voditi trudnički dnevnik.

DRUGI MJESEC

Primijetit ćete blage promjene u svom tijelu. Možda ćete se osjećati teško ili napuhnuto – slično osjećaju koji imate prije menstruacije. Vjetrovi su uobičajena trudnička tegoba, ali u prvom tromjesečju trudnoće znaju biti pravi problem. Razlog tome može biti gutanje veće količine zraka u pokušaju da ublažite mučnine. Dojke se mnogim ženama značajno povećaju, a znaju biti i bolne. Mnoge žene već će u ranoj trudnoći osjećati umor i pospanost; možda ćete morati na spavanje sat ili dva ranije nego prije.

Obavezno:

  • Obratite pozornost na hranu koja vam uzrokuje mučnine te je izbjegavajte.

  • Ukoliko je potrebno, prilagodite veličinu grudnjaka – grudnjak mora biti dovoljno velik i podržavati težinu dojki: ukratko, mora bit udoban

  • Obavite prvi pregled u trudnoći i uživajte gledajući svoju «mrvicu» na ekranu.

  • Obavijestite svog liječnika ako se pojavi krvarenje ili ako osjetite bilo kakvo peckanje ili svrbež u vagini.

  • Drijemajte kad god možete; na poslu povremeno prošećite i protegnite se.

  • Pitajte svog liječnika koja su testiranja i pregledi potrebni i kada ih trebate obaviti.

  • Čitajte što više o svojoj bebi i tjelesnim promjenama kroz koje prolazite.

Ako želite:

  • Kupite knjigu o trudnoći i porodu.

  • Potražite svoje stare igračke i slikovnice koje ste sačuvali za svoje dijete.

  • Provodite vrijeme s prijateljima koji imaju djecu.

TREĆI MJESEC

Vaš trbuh polako počinje rasti i odjeća vam sada može biti malo preuska u struku. Ruke su vam uvijek tople zbog pojačane cirkulacije, a mučnine se ublažavaju, za razliku od vaših promjena raspoloženja.

Obavezno:

  • Potražite savjet u vezi prehrane i vježbanja. Trudnoća nije vrijeme za gubljenje kilograma, ali kontrola težine je važna.

  • Ne uzimajte nikakve lijekove bez prethodne konzultacije sa svojim liječnikom.

  • Nemojte uopće piti alkohol i, ako već niste, smanjite broj cigareta ili, još bolje, prestanite pušiti.

  • Poslušajte poruke koje vam šalje vaše tijelo te se odmorite i opustite.

Ako želite:

  • Počnite planirati izmjene u sobi koju ste namijenili djetetu.

  • Pročitajte knjigu ili priču koja nema nikakve veze s trudnoćom.

  • Odmarajte se čim više možete.

  • Ne obavljajte nepotrebne kućanske poslove i tražite pomoć kada vam je potrebna.

  • Neka vas netko fotografira sada kada ste na kraju prvog tromjesečja trudnoće.

ČETVRTI MJESEC

Sada definitivno «rastete» i vaš trbuščić postaje očigledniji osobama oko vas. Vjerojatno već nosite široku odjeću. Razina energije bi vam uskoro trebala opet porasti i opet ćete biti ona stara. U svakom slučaju, nakon 12. tjedna trudnoće ćete „procvasti“.

Obavezno:

  • Ako već niste, obavijestite poslodavca o svojoj trudnoći.

  • Raspitajte se o porodiljnim naknadama.

  • Pobrinite se da vaš radni prostor bude siguran.

  • Počnite razmišljati kakav porod želite. Iako vam se može činiti da je sada još prerano za to, ne ostavljajte odluku za zadnji trenutak jer je tada teško donijeti velike odluke i napraviti promjene.

  • Kontaktirajte bolnice i domove zdravlja i vidite kakve programe nude trudnicama.

  • Upišite se na tečaj vježbanja za trudnice. To je izvrsno jer tamo svi izgledaju i osjećaju se slično vama.

  • Prođite kroz trgovine trudničkom odjećom i vidite što nude. Nemojte popustiti impulsu da već sada nešto kupite. Ili pretražite svoj i partnerov ormar tražeći širu odjeću.

  • Mnogim trudnicama poraste libido u 4. mjesecu trudnoće. Ukoliko nema nikakvih zapreka, uživajte u vođenju ljubavi i izmjenjivanju nježnosti sa svojim partnerom.

Ako želite:

  • Slušajte ugodnu glazbu u autu te u svom radnom i životnom prostoru.

  • Radite vježbe disanja za opuštanje.

  • Priuštite si masažu ili kozmetički tretman. Moguće je da vam koža u ovom razdoblju bude pretjerano suha ili masna.

PETI MJESEC

Sada već imate pravi trudnički trbuščić! Možda ćete primijetiti da su vam desni otečene, a nos začepljen. To je uobičajeno stanje u trudnoći, a izazvano je hormonima. Česta je pojava žgaravice. Jedite manje obroke i pazite što jedete. Pogotovo prije spavanja. Ponekad pomogne cuclanje papaje ili Donat Mg.

Obavezno:

  • Naručite se na pregled kod zubara.

  • Zabilježite datum kada ste prvi put primijetili bebine pokrete (otprilike oko 20. tjedna trudnoće – ovisi o tome koja vam je ovo trudnoća).

  • Odlazite na sve dogovorene preglede u trudnoći, no ne treba pretjerivati – posavjetujte se sa svojim ginekologom.

  • Pazite na držanje tijela – loš položaj može dovesti do bolova u leđima, što je uobičajeno kada vam se promijeni težište tijela.

  • Odaberite udobnu obuću – stopala nose cijelu vašu težinu.

  • Sada je vrijeme da se predbilježite na tečaj za trudnice.

Ako želite:

  • Povedite mamu ili partnera sa sobom na pregled.

  • Priuštite si nove udobne sandale ili cipele (po mogućnosti one koje se ne vežu).

  • Vježbanje u vodi je korisno, a i osvježava.

ŠESTI MJESEC

Moguće je da su vam krajem dana otečene ruke i stopala te da vas muče grčevi u nogama. Više od pola trudnoće je iza vas i tijekom ovog mjeseca bit ćete svjesniji bebinih pokreta.

Obavezno:

  • Kupite sigurna, blaga ulja za aromaterapiju i priuštite si masažu ruku ili stopala kako biste smanjili oticanje.

  • Svaki dan priuštite svojim umornim nogama svježu kupku.

  • Kada ste žedni, pijte tekućinu, ali pijuckajte polagano kako bi tekućina mogla biti apsorbirana, a ne da samo projuri kroz vaš organizam. Birajte napitke bez dodanog šećera.

Ako želite:

  • Raspitajte se o opremi koju trebate kupiti za bebu.

  • Počnite detaljnije planirati dječju sobu.

  • Krenite na tečaj meditacije i počnite se povezivati sa svojom nerođenom bebom.

  • Ne zaboravite fotografirati se sada kada ste na kraju drugog tromjesečja trudnoće.

SEDMI MJESEC

Možda osjećate da teško dišete pa se usredotočite na pravilno držanje i vježbanje. Bježi li mokraća kod kihanja ili kašljanja (naročito ako ste višerotke )? Radite Kegelove vježbe za učvršćivanje mišića dna zdjelice.

Obavezno:

  • Moguće je da ćete imati ogroman apetit. Pobrinite se da jedete zdravu i kvalitetnu hranu.

  • Krenite na tečaj za trudnice koji će vam pružiti priliku da uistinu istražite svoje osjećaje.

  • Nastavite čitati i informirati se. Znanje je moć!

  • Spavajte kad god možete.

Ako želite:

  • Zapišite sve lude snove koje sanjate u svoj dnevnik trudnoće (ako ga pišete).

  • Uživajte u izlasku s dobrom prijateljicom i razgovarajte o tome kako se osjećate.

  • Ako ne spavate dobro, nabavite biljni lijek protiv nesanice koji smiju koristiti i trudnice.

OSMI MJESEC

Pupak vam je sada potpuno ravan i moguće je da često osjećate Braxton-Hicksove kontrakcije. Vaša se maternica priprema za porod. Zbog povišene razine endorfina u tijelu, moguće je da ćete primijetiti da ste zaboravljiviji nego inače.

Obavezno:

  • Ako imate pripremne trudove, iskoristite ih da vježbate disanje.

  • Ako namjeravate prestati raditi krajem ovog mjeseca, pobrinite se da dovršite sve poslove kako vas ne bi gnjavili dok ste kod kuće. Preporučljivo je uzeti nešto slobodnog vremena prije dolaska bebe.

  • Educirajte se o dojenju (trudnice često puno čitaju o trudnoći i porodu, no treba se educirati i o dojenju, ponekad dojenje ne “dolazi samo od sebe” već vam je potrebna pomoć i znanje koje sada imate priliku dobiti)

Ako želite:

  • Ispišite bebino obiteljsko stablo. Razmatrajte imena za bebu.

  • Nađite svoje i partnerove fotografije iz najranijeg djetinjstva.

  • Počnite raditi perinealnu masažu kako biste pripremili međicu na porod (nije dokazano da pomaže, ali sigurno neće odmoći).

  • Povežite se s onim prijateljima i članovima obitelji koji su pozitivni i puni ohrabrenja.

  • Napišite bebi pismo o tome kako se osjećate dok se približava veliki dan.

DEVETI MJESEC

Sada lakše dišete, ali vaš mokraćni mjehur nije presretan budući ga opterećuje težina maternice jer se beba počinje spuštati dublje u vašu zdjelicu. Ovo je zadnji mjesec prije poroda – uživajte!

Obavezno:

  • Uživajte u mirnoj, romantičnoj večeri sa svojim partnerom.

  • Porazgovarajte kako želite odgajati dijete i koje biste osobine voljeli da dijete naslijedi od svakog od vas.

  • Pripremite torbu za rodilište i provjerite koji je najkraći put do bolnice. (Nemojte se smijati; mnogi se nervozni očevi izgube dok voze žene u rodilište, čak i ako znaju put do bolnice.)

  • Dovršite dječju sobu – ili barem pokušajte.

  • Preraspodijelite teške poslove i prepustite ih drugima.

  • Odmarajte se i opuštajte čim više. Mentalna priprema za porod je podjednako važna kao i tjelesna priprema.

  • Dovršite sve nedovršene poslove.

  • Napravite popis ljudi koje želite nazvati da biste im javili sretnu vijest.

Ako želite:

  • Napravite novu frizuru.

  • Kupite nešto lijepo i posebno za svoju bebu.

  • Uživajte u sanjarenju, ono se događa s razlogom.

  • Zadržite pozitivan stav i ne priželjkujte da beba izađe prije vremena.

BABLJAK 

Korijen babljaka štitio je,prema vjerovanju, od kapi, ako ga se iskopa u Ivanjoj noći /24.06./ u ponoć, ušije u platno i nosi na koži. Ako je babljak rastao na grobu, govorilo se da se mrtvac muči u čistilištu.

Sve o Praznovjerju - Helmut Hiller
Naslov izvornika
Helmut Hiller Lexikon des Aberglaubens 
© 1986 Süddeutscher Verlag GmbH, 
München 
Digitalizacija knjige: Equilibrium ® 2007

* * *

 

Babnjak

 

Je izuzetno korisna i višestruko primenjiva biljka. 
On se, takođe, zove 
divizma, ili mala divizma. Sa ove stabljike, koja može dostići visinu od 1 do 2 m, pružaju se mali dlačicama obrasli, svetlo-žuti, crveni, purpurni i crvenkasto-braon cvetovi. Plod babnjaka je u obliku čahure. Ova biljka raste u svim oblastima, može se naći kako u gradskim tako i u seoskim predelima.Babnjak je dugo godina, u svim zemljama u kojima raste, korišćen u lekovite svrhe. Od lišca ove biljke priprema se čaj koji deluje umirujuće na sluzokožu i uspešno savladava bolesti žuci, bubrega i jetre, otklanja nervozu i uopšte deluje na stezanje tkiva (kao stipsa). Babnjak je primenjivan kao lekovito sredstvo protiv plućnih i srčanih tegoba, ali zbog svog umirujućeg dejstva na ove organe smiruje i bolesti bubrega i žuci i jača nervni sistem, Starosedeoci američkog kontinenta koristili su lišce ove biljke za pušenje umesto duvana. Kada se puši ili sagoreva kao tamnjan utiče na smirivanje plućnih tegoba i njihovih posledica — astme i bronhitisa.
Ulje dobijeno iz cveta babnjaka dugo vremena je korišćeno za lečenje bolova u uhu, bradavica, podliva, ogrebotina. Spolja primenjen, čaj uspešno leči hemoroide, čireve, tumore, otoke guše i slabost mišica.Recepti
Za jačanje vida

Svež cvet babnjaka (divizme) prelije se bademovim ili maslinovim uljem i ostavi da odstoji na toplom 4-6 nedelja. Ovim uljem mazati oči dva do tri puta dnevno.
Lek za prehladu, promuklost i kašalj
Cvet babnjaka (divizme) pomeša se sa jednakim delovima podbela, belog i crnog sleza i žalfije. Tri velike kašike mešavine prelije se sa pola litre ključale vode, tome se doda tri velike kašike meda, potom se poklopi i ostavi da odstoji sat vremena, a nakon toga se procedi. Piti jednu do dve šoljice dnevno. Ovaj čaj idealan je i za lečenje bronhitisa, pije se po jedna velika kašika na svakih sat vremena. 

https://sites.google.com/site/veselavezbaonica/ishrana/lekovite-biljke-1 

 

* * *

Divizma kao lijek

 

 

Opis:
Za divizmu se još koriste i nazivi divizam obični, divlji duhan, lepuh i sviječnjak. Spominje se u grčkoj mitologiji gdje je bila zaštitnik Odiseju od čarobnice Kirke. Poznate su i suhe stabljike divizma koje su se namakale u loj te rabile kao ukrasne svjetleće baklje. Cvjetove divizma žene su rabile za bojenje kose.
Divizma je dvogodišnja biljka sa uspravnom stabljikom, koja naraste i do 2 metra, a na vrhu je razgranata. Listovi su joj dlakavi, sjedeći, veliki, jajasti do lancetasti i smješteni u rozetu. Veliki cvjetovi žute boje cvatu pojedinačno ili u čupercima. Prašnici divizmesu obojeni i vunasti. Plod je tobolac pun sitnih sjemenki koje su blago otrovne. Cijela biljka je gusto dlakava. Prve godine razvija samo listove, a drugu stabljiku. Kod nas raste mnogo vrsta Verbascuma, kao što su V. phlomoides – divizam obični, V. thapsiforme, V. thapsus, V. macrurum itd.
Cvate od svibnja do kolovoza. Aromatičnog je mirisa po medu, a okus joj je sluzav i gorak.
Najviše raste na suhim, sunčanim i kamenitim mjestima, uz puteve, potoke, rijeke, nasipe, zidove, te na šumskim čistinama. Pri branju za preradu sabiru se cvjetovi po suhom i sunčanom vremenu, za vrijeme cvatnje. Cvjetove brzo sušimo tako da ih rasprostremo u tankom sloju na toplom i prozračnom mjestu, te ih pohranimo u hermetičku suhu ambalažu (suhi cvjetovi gube brzo ljekovito svojstvo ako su izloženi svjetlosti i vlazi). Listove možemo rabiti svježe ili ih sušimo na toplom prozračnom mjestu te ih ustitnimo.
Staklenka puna svježe ubranih cvjetova, koju dobro zatvorimo i izložimo djelovanju sunca, nakon čega počinje ispuštati ljekovitu tekućinu – ulje – može dati dobar i djelotvoran lijek za mazanje oboljelih mjesta reume i gihta.

Zapadna pučka medicina divizmu rabi za liječenje respiratornog trakta (kašlja s bronhilnim kongnestijom, bronhitisa, pneumenie, astme, emfizema, kronične opstruktivne plućne bolesti, prehlade, upale grla – grgljanje, tuberkuloze itd), za liječenje kožnih oboljenja (infekcija, upalnih stanja, opeklina, ekcema itd), kod infekcija oka (konjuktivitis, infekcija, nadražaja, iritiranosti, suzenja itd), kod proljeva (diareje, dezinterije itd), za liječenje hemeroida itd.

Iz povijesti divizme vidljivo je da su narodi biljku cijenili kao velikog zaštitnika od bolesti (kađenje kućnih prostorija sa cvjetovima divizme na dan Svetog Ivana, 24. lipnja), ali i kao veliki lijek za respiratorni sustav – plućna oboljenja (sluzavosti pluća, astme, kihavice, hripavca, bronhitisa, kroničnog bronhitisa itd), u prvom redu za smirivanje raznih vrsta kašlja (rabi se cvijet – suhi, nadražajni – iritirajući, jaki – antitusik), za izbacivanje katara dišnih organa i puta (cvijet – ekspektorant, antikatarik), kod napadaja astme (cigarete koje su se izrađivale od cvjetova i lista divizma).

Ljekovito djelovanje divizme:
-Osim za liječenje respiratornog sustava, divizmu se još koristi za
- ublažavanje grčeva (cvijet i list – antispazmodik)
- kod tegoba s očima, kod upalnih stanja stavljamo obloge koje smo močili u čaju od cvjetova, a ako napravimo ulje od cvjetova tada njime mažemo oči
- cvijet se može kuhati u mlijeku sa medom, može se napraviti čaj, svježi sok, stavlja ga se u rakiju ili ulje za masažu reumatskih oboljenja
- za bolesti kože (infekcije, čirevi, tumori) ili rana, kad se koristi u obliku obloga
- u pučkoj medicini rabi se još i za liječenje tjeskobe, drhtanja, tegobe sa srčanim ritmom, neuralgije itd
- svježi list divizme rabimo kao sredstvo koje razmekšava kožu
- za obloge koje staljamo na otekline, hemeroide, čireve
- za liječenje katara crijeva, zaustavljanje proljeva, za pripremu čaja u mješavinama sa cvijetom divizma

http://www.svijetokonas.net/zanimljivosti-iz-prirode/prirodno-je-zdravo/ljekovita-svojstva-divizme/

 

* * *

Ja ovu biljku poznajem pod lokalnim narodnim imenom šamprela...

U djetinjstvu sam je sa svojim ujnama skupljala za otkup i mogu vam reći da su nam na otkupnoj stanici dobro plaćali...

Napisala: Barbara Finderle, primalja i licencirana savjetnica za dojenje

Foto: arhiv Hrvatske Komore primalja i Thinkstock

Ukoliko želite za vrijeme trudnoće porazgovarati s primaljom vezano za trudnoću, porođaj ili dojenje, nazovite u Hrvatsku Komoru primalja i dogovorite individualne konzultacije!

http://www.roditelji.hr/trudnoca/porod/2093-primalje-u-zivotima-zena-i-obitelji/

 * * *

Dočekivati novi život na svoje ruke je ogromna radost, ali i još veća odgovornost...

Uvijek je bilo kompliciranih poroda i djece koja su na ovaj svijet došla možda s malformacijama, a nije uvijek bilo liječnika porodničara...

Bila su vremena kad je babica bila jedini svjedok i sretnih i nesretnih završetaka, ali i jedina zaslužna ili jedini krivac, ovisno, od slučaja do slučaja...

Biti kriva zbog nesretnih okolnosti je zastrašujuće...

Ne moći se ničim opravdati pred primitivizmom i neznanjem i biti proglašena zbog toga vješticom, bio je užas s kojim su te žene stalno obavljale svoj teški posao...

Vjerujem da Hillerov zapis izvire iz tih vremena...

Možemo li zamjeriti tim ženama što su se pokušale zaštititi od užasa javne osude i izopćenja zbog nečega  zašto nisu bile odgovorne, a vidimo da moderni kristaloterapeuti i dan-danas koriste malahit na sličan način i za slične namjene...

BADNJAK 

Ako se željelo saznati nešto o budućnosti, trebalo je izgovoriti molitvu, i u ponoć, na raskršću, položiti uho na zemlju. Šumovi koje se tada čuje ukazuju na buduće događaje - npr. ako se čuje tutnjava kao kod bubnjanja, treba uskoro očekivatirat. Isto se tako vjerovalo da se na Badnjak može čuti govor životinja u staji. —> Božić, — >Ponoćka, —> Uskrs, —> Jezik životinja, —> Pogovor str.214.

Sve o Praznovjerju - Helmut Hiller
Naslov izvornika
Helmut Hiller Lexikon des Aberglaubens 
© 1986 Süddeutscher Verlag GmbH, 
München 
Digitalizacija knjige: Equilibrium ® 2007

* * *

Na internetu i u literaturi je more tekstova o koloritu koji prati Badnjak, Božić, Uskrs kod nas i u svijetu, a još je mnogo elementa sačuvano u narodnoj predaji, a da ih još nitko nije zapisao...

Čitajući te tekstove čini se da svako selo, svaki grad, svaka etnička skupina ima svoju priču...

Sjećam se recimo da smo u mojoj obitelji pozorno pratili na koga će krenuti dim kad ugasimo svijeću oko koje smo molili molitve vezane za Badnjak i dolazeći Božić, jer nam je teta govorila da će onaj na koga krene dim prvi umrijeti...

Sva sreća, ta praznovjerica se nije ostvarivala, ali nas to nije sprečavalo da svake godine na Badnjak, širom otvorenih očiju, pratimo taj kobni tračak dima ugašene svijeće, prema kome će krenuti...

U našim dječjim umovima smrt je bila nepojmljiva i neprihvatljiva i zato smo zatravljeno pratili prema kome će krenuti dim upravo ugašene svijeće...

Moja sjećanja na folklor koji prati takve dane su nježna, zanesena, dječja; bilo da sežu u moje djetinjstvo ili u vrijeme kad sam mojoj djeci pripremala blagdansko ozračje takvih dana...

Ne dvojim oko toga da u tom koloritu ima i puno praznovjerica, ali to su posebni dani koji će valjada zauvijek biti na rubu između mita i stvarnosti, da ih je šteta dirati...

To je kao da radimo obdukciju kolektivnog pamćenja...

Na ovu temu pogledati članke na magicusu...

ČAROBNI PROSINAC – BLAGDANI SVJETLA 

Badnji dan, Badnjak, Badnjica

NEKI BOŽIĆNI NARODNI OBIČAJI

Zapravo, na sve što je Hiller spomenuo ( —> Božić, — >Ponoćka, —> Uskrs, —> Jezik životinja, —>) imamo more tekstova na našem portalu...

BAJANJE ili ISTJERIVANJE

Time se u slučaju bolesti ljudi ili životinja, pomoću utvrđenih jezičnih formula i ritualnih radnji, mogla izazvati sreća, ali i nesreća. Osoba koja je bajala djelomično je željela steći tajnu moć nad onim kojem baja. —> Prizivanje mrtvih.

Sve o Praznovjerju - Helmut Hiller
Naslov izvornika
Helmut Hiller Lexikon des Aberglaubens 
© 1986 Süddeutscher Verlag GmbH, 
München 
Digitalizacija knjige: Equilibrium ® 2007

* * *

Činjenica je da se u zadnje vrijeme ritualna magija koja bez bajalica ne može, rabi i zlorabi u svim mogućim i nemogućim situacijama...

Ispada da su za sve što se čovjeku ne sviđa krivi uroci, kletve, magija...

Jako se zauzimam za to da se stvari u ovom području demistificiraju, a ne dodatno izmistificiraju, zakukulje i zamumulje...

E sad, pošto su meni bajalice zanimljive samo kao dio narodne predaje i običaja, dio mitologije raznih kultunih skupina, neću previše o njima... 

Evo jedne zgodne bajalice:

Čuči čovek sam u šumi
čudo čudno rukom šara.
Čudne reči čovek stvara.
Čudne reči progovara.

Čudan čovek reče reči,
od uroka oči leči.
to pričaju stare babe,
malu decu plaše džabe.

Dalje pročitajte ovaj etnološki prikaz

bajalica...



 

Milica Kralj: Bajalice kao najarhaičnije govorne formule narodne medicine by Varjag

Neki od tih lijepih običaja, oni su možda posljedni čuvari magličaste granice između mita i stvarnosti, ma kako se praznovjerni činili...

BAZGA 

Smatralo se da se bolesnici mogu izliječiti već i ako samo spavaju pod bazgom ili u njezinoj sjeni. Prva voda u kojoj je okupano novorođenče, izlijevala se pod bazgu, vjerujući da će to doprinijeti jačanju djeteta.Kao sredstvo za sprečavanje vrućice pod bazgu se zakapao kruh i sol. Kora bazge navodno je djelovala kao sredstvo za čišćenje ako bi se gulila odozgo prema dolje, a ako se gulila odozdo prema gore, smatralo se da izaziva povraćanje. Pučko je vjerovanje bazgi pripisivalo i moć da odbija munje, a za obranu od vatre na Silvestrovo bi se narezalo bazgovo granje i, savijeno u kotač, vješalo u kuću. Koliko je taj grm bio važan za ljude,pokazuje i opomena da će onaj tko namjerno ošteti bazgov grm, doživjeti nesreću ili umrijeti.

 

Onaj komu su lopovi što ukrali morao je u osvit zore lijevom rukom savijati bazgovu granu prema suncu govoreći: »Bazgo, ja ću tebe savijati sve dok mi lopov ukradeno ne vrati!« Na slici pod br. 5: bazga, grm, grančica, cvijet i plod.

Sve o Praznovjerju - Helmut Hiller
Naslov izvornika
Helmut Hiller Lexikon des Aberglaubens 
© 1986 Süddeutscher Verlag GmbH, 
München 
Digitalizacija knjige: Equilibrium ® 2007

* * *

Bazga kao lijek

Najviše se povezuje s bolestima respiratornog sustava, ali i jača imunitet, korisna je za probavu i urinarni trakt, čisti od toksina. Proučite njena ljekovita svojstva, a potom iskušajte recepte naše ajurvedske suradnice za čaj, parne kupke, obloge...

Bazga, zova, baza, bazgovina, crna bazga, zovika, aptovina, bujad, aptika... neka su od narodnih imena biljke koja u proljeće zabijeli i snažno zamiriše kako bi nas pozvala na branje svojih ljekovitih cvjetova.

Godinama pripremam sok od bazge. Mnogo prije negoli sam krenula izučavati prirodne metode liječenja, bila sam zaljubljena u njen osvježavajući i ugodan okus, a tek sam kasnije imala sreću učiti i o ljekovitosti. Bazga je predivan cvijet. Širok, poput dlana otvoren, skriva stotine sitnih cvjetova intenzivne bjeline što leže na grmu koji može narasti i do nekoliko metara visine u područjima šuma, šumskih rubova i vlažnijih, suncem osvijetljenih staništa.

Što se sve može iskoristiti?

Iako se najviše govori o ljekovitosti bazgina cvijeta, bolji će poznavaoci ljekovita bilja isticati njen plod, ali i s oprezom uvijek napominjati kako se može, ali samo znalac, okoristiti i korom i listom i plodom. Dok se u proljeće beru cvjetovi, a plodovi i kora sakuplja ujesen, lišće možemo brati tijekom cijelog perioda vegetacije, ali samo ono posve razvijeno.

Njena ljekovitost

Željezo, natrij, kalij, eterična ulja, tanin, vitamin C, vitamini B i A... neki su od ljekovitih sastojaka prelijepe biljke čija kora i list sadrže alkaloid sambunigirin i purgativne smole. Ne moramo otići u daleku prošlost da bismo saznali kako su još naše bake bazgom liječile gripu, prehladu, virozu, groznicu, začepljenja sinusa...

Dobro su znale za njeno svojstvo izazivanja znojenja koje je, gledajući ajurvedski, iznimno korisno jer pomaže uklanjanju toksina iz tijela te se na taj način, biljnim moćima potpomognut, čovjek lakše oporavlja i izbacuje iz sebe otrovne tvari. Zbog tog joj se svojstva priklonite u početnim stadijima gripe, prehlada ili viroze.

Bazgu povezujemo najviše s bolestima respiratornog sustava. Bronhitis, astma, kašalj, gušenje u prsima, početni stadiji upale pluća, upale i infekcije grla... samo su neke od bolesti i stanja kojima pomaže njena ljekovitost. Koristi se kao biljni lijek za poticanje imunološkog sustava, a kao i većina bobičastih ljekovitih biljaka, izvor je antioksidansa. Bazga je blagi laksativ pa ju je preporučeno uzimati kod crijevnih i probavnih poremećaja, a ugodna je okusa, što posebno cijene djeca. Njena diuretička svojstva gode radu naših bubrega i urinarnog trakta.

Doziranje

Često je u obliku tinkture, tekućeg ekstrakta, pastila, sirupa, kapsula. Kao i kod bilo kojeg lijeka ili biljnog dodatka, slijedite upute liječnika ili ispisane doze na etiketama proizvoda.

Čaj od cvjetova bazge:

3-5 grama suhih cvjetova prelijte s 250 ml (1 šalica) kipuće vode. Ostavite da odstoji 10 - 15 minuta. Ovaj čaj potiče znojenje i učinkovit je kod liječenja viroza, gripa i prehlade.

Parna kupka:

Prelijete s 400 ml vruće vode 1 čajnu žlica suhog cvijeta bazge i 1 žlicu suhog cvijeta kamilice. Pustite da odstoji 10-ak minuta. Pokrijte se tkaninom, parite i inhalirajte.
Ovaj postupak učinkovit je kod svih respiratornih oboljenja, nakupljene sluzi, sinusnih upala kao i infekcija te upale grla. Povoljno djeluje na kožu te umiruje oči.

Oblozi od listova:

Svježe listove usitnite, omotajte ih gazom i stavljajte kao oblog na bolna mjesta.
Lišće je djelotvorno i kao oblog za hemoroide.

Potencijalne nuspojave:

Svježa biljka je otrovna i ne smije se konzumirati bez kuhanja. Sirove bobice su jestive, no mogu izazvati mučninu i povraćanje.
Zabranjena je trudnicama i dojiljama.

Senka Kušer Mijić, ajurvedska savjetnica

http://www.sensaklub.hr/clanci/ljekovito-bilje/bazga-kao-lijek

* * *

Bazga- biljka pred kojom bi čovjek trebao skinuti kapu    

 

Unatoč činjenici da nutricionisti navode bazgu kao vrlo poželjnu namirnicu u našoj prehrani, da njeni grmovi samoniklo rastu u našoj neposrednoj blizini i da su upravo ovih dana u punom cvatu, bazga je ipak zapostavljena biljka i najčešće je smatrana korovom. Na policama trgovačkih centara uistinu je prisutna velika ponuda različitih, vrlo ukusnih čajeva i sirupa. Međutim, najljepši je osjećaj sebi i drugima ponuditi ukusan, ali i zdrav napitak, za čiju smo pripremu koristili svježe ubrane „plodove prirode”. Budući da smo mi ipak samo dio prirode koja ima svoje ritmove, te ritmove je važno poštovati te u prehrani koristiti namirnice kojima je upravo „sezona” i koje s razlogom postoje u našem podneblju. Jedna od takvih namirnica je i bazga (Sambucus nigra) – listopadni grm ili stablo koje se uzgaja zbog svojih brojnih ljekovitih, ali i ukrasnih svojstava, koja su još od davnina poznata čovjeku.

Narodna uzrečica „Čovjek bi pred bazgom trebao skinutu kapu” sama za sebe dovoljno govori.
Zreli plodovi bazge su koštunice modre boje koje sadrže veliki udio biljnih pigmenta antocijanina - prirodnih antioksidansa, a bogate su i vitaminima (C, A i B skupine) i mineralima (kalijem, fosforom i kalcijem), zbog kojih su vrlo poželjan sastojak u ljudskoj prehrani. Plodovi koji zbog navedenog biljnog pigmenta mogu poslužiti kao prirodno bojilo i mogu se koristiti kao dodatak ili glavni sastojak u kolačima, marmeladama, kompotima, sirupima, octu, likerima… Nezreli plodove bazge, kao i nekuhan sok od njenih nezrelih plodova, mogu dovesti do neželjenih probavnih smetnji.

Cvjetovi bazge vrlo su vrijedni budući da sadrže eterična ulja. Mogu se koristiti kao dodatak različitim tijestima (posebno su zanimljive palačinke s bazginim cvjetovima), u spravljanju čaja, sokova i sirupa. Cvjetni pupovi se mogu ukiseliti te koristiti na sličan način kao kapare. Cvjetove je preporučljivo brati što dalje od prometnica i to tijekom sunčanih i suhih dana, jer u protivnom brzo izgube mliječnu boju, pocrne i nisu preporučljivi za uporabu.

U narodnoj medicini bazga se često koristi u liječenju različitih oboljenja. Na tržištu postoje i kemijski preparati koji sadrže ekstrakt bazge.

Bazga (ili zovina kako je često nazivaju u Dubrovniku) izuzetno je ljekovita biljka, ali ujedno je i otrovna jer sadrži toksine koji su smješteni u kori, listovima, mladicama i nezrelim plodovima. Stoga oprez!

Osim u kulinarstvu i farmaciji bazga svoju primjenu može naći i kao ukrasna biljka. Početkom proljeća na grmu bazge  počinju se otvarati cvjetovi koji ovisno o sorti mogu biti bijele, žućkaste ili ružičaste boje. Cvjetovi su skupljeni u velikim cvatovima, nalik na suncobran, promjera i do 25 cm. Opojan, ali ujedno nenametljiv i blag miris, koji se širi iz prekrasnih cvjetova bazge ovu biljku čini još zanimljivijom i poželjnijom.

Bazga je biljka skromnih zahtjeva koja raste posvuda. Korijen joj prodire relativno plitko u tlo te ne stvara nikakvu prijetnju okolnim građevinama.  Pogoduju joj osunčani, ali i djelomično osunčani položaji kao i hranjivo tlo. Najčešći način razmnožavanja je reznicama. Poželjno je obavljati orezivanje u svrhu uklanjanja bolesnih, oštećenih, grana kao i u svrhu poticanja rasta novih grana.

Imati u svom vrtu biljku lijepog izgleda i opojnog mirisa koja uz to i pridonosi zdravlju, a koju je moguće koristiti u različite svrhe, uistinu bi trebalo predstavljati posebno zadovoljstvo.


Zrinka Kesić, dipl.ing.agr.

  http://www.dubrovniknet.hr/kolumna.php?id=24030#.U_xD_XnlrIU  

* * *  

Bazga

Engleski naziv: elder; Latinski naziv: Sambucus;

Studija objavljena u European Journal of Clinical Nutrition sa Sveučilišta u Grazu pokazala je da ekstrakt bazge zbog svog snažnog antioksidativnog djelovanja smanjuje oksidaciju LDL kolesterola čime se smanjuje rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti.


 

Opis i podrijetlo

Bazga (Sambucus) ili zovina je biljni rod listopadnih grmova ili niskog drveća.
Sambucus dolazi od grčkog sambyx, naziv za crvenu boju olovnog spoja minija, na koju naliči crveni sok plodova. Kod naziva crvene bazge, lat. Sambucus racemosa, racemosus znači grozdast oblik cvjetova i plodova. Ebulus je rimsko ime ove vrste bazge. Kao ljekovita biljka koristila se još u doba Hipokrata, Plinija, Galiena, Heraklija.

U starom Rimu žene su bojale kosu sokom od zrelih bobica – gnječile su tamnoljubičaste bobice i tako dobivale sok koji je davao njihovoj kosi lijepi crvenkasti odsjaj.

Kod starih naroda bazga je bila simbol smrti i rođenja, služila je za zaštitu od zlih sila, ali i kao saveznica vještica. Vjerovalo se da grančica bazge u džepu štiti od reume. Vino od bazgovih bobica (koje je uistinu dosta jako) smatralo se vilinskim pićem: onaj tko bi ga popio, navodno je stjecao moć da vidi vile i s njima komunicira. Do kraja 19. stoljeća vinu od bazginih bobica bilo je mjesto na londonskim ulicama, gdje se u hladnim zimskim danima (i noćima) prodavalo kako bi osvježilo i ugrijalo putnike i radnike.

Konzumacijom proizvoda od bazge kao što je sok ili čaj potiče imunološki sustav.Bazga spada među najstarije i najljekovitije bilje naših krajeva i Europe. Bazga je također jestiva, odnosno neki njezini dijelovi. Stablo (grm) bazge raste 3 do 10 metara u visinu, listopadno je drvo,  kora je debela i svijetlosive boje. Grane su šuplje i drvenaste, ispunjene su mekanom srži. Listovi su svijetlozeleni i perasti, jajasti i ušiljeni.

Cvjetovi su dvospolni mirisni (jak i intenzivan miris) sastavljeni štitci, bijele ili žućkaste boje. Cvate od travnja do lipnja. Iz cvjetova nastaju oprašivanjem plodovi koji su u početku zelene boje, pa prelaze u ljubičastocrvenu da bi na kraju postali potpuno crni. Plodovi su bobe veličine 3-6 mm sa po 3 sjemenke i sadrže sočan crveni sok.

Staništa su joj šumske čistine, rubovi šuma, uz putove uz naselja. Voli dosta svjetla, vlažnu i propusnu zemlju, a najlakši način razmnožavanje je korijenskim izdancima i poluzrelim reznicama ljeti. Često se sama zasijava sjemenom.

Energetska i nutritivna vrijednost

Energetska vrijednost 100 g svježih bazginih bobica iznosi 73 kcal/305 kJ. Od toga sadrži 18,4% ugljikohidrata, 0,7% proteina i 0,5% masti.

Od minerala u bazgi se nalaze kalcij (38 mg što čini 5% RDA), željezo (1,6 mg što čini 11,5% RDA), magnezij (5 mg što čini 1,3% RDA), fosfor (39 mg što čini 5,6% RDA), cink (0,1 mg što čini 1% RDA), bakar (0,06 mg što čini 6% RDA) i selen (0,6 mcg što čini 1% RDA).

Od vitamina bazga u značajnijim količinama sadrži vitamin C (36 mg što čini 45% RDA), tiamin (0,07 mg što čini 6,4% RDA), riboflavin (0,06 mg što čini 4,3% RDA), niacin (0,5 mg što čini 3% RDA), pantotensku kiselinu (0,14 mg što čini 2% RDA), vitamin B6 (0,23 što čini 16% RDA) i vitamin A (30 mcg što čini 4% RDA).

Od ostalih nutrijenata bazga na 100 g sadrži značajan udio vlakana 7 g.

Ljekovitost

Bazga je u našim krajevima dobro poznata i cijenjena ljekovita biljka koja se stoljećima koristi u narodnoj medicini. U posljednjih dvadeset godina znanstvena zajednica provodi istraživanja koja potvrđuju ta brojna ljekovita svojstva.

Najviše istraživanja bavilo se utjecajem bazge na liječenje simptoma gripe, prehlade, kašlja i sličnih bolesti. Rezultati nekoliko studija upućuju da je ekstrakt bazge usporediv s lijekovima kao što je Tamiflu kod liječenja gripe. Ljekovita bazga pomaže u brzom oporavku, a bez loših nuspojava. Važno je napomenuti da se u ispitivanjima koristi ekstrakt bazge koji ima puno jače koncentracije sastojaka nego u prirodnom obliku.

Također je zanimljivo da se po svojim antioksidativnim svojstvima bazga izdvaja iznad brusnica, borovnica, jagoda i drugog bobičastog voća. Antioksidativni potencijal zahvaljuje vitaminu C i raznovrsnim fitokemikalijama, kao što su antocijani, flavonoidi, terpeni i dr. Istraživanja Centra za hranu u Karlsruheu u Njemačkoj potvrdila su da antocijani iz bazge imaju jači antioksidativni učinak od vitamina E i C.

Studija objavljena u European Journal of Clinical Nutrition sa Sveučilišta u Grazu pokazala je da ekstrakt bazge zbog svog snažnog antioksidativnog djelovanja smanjuje oksidaciju LDL kolesterola čime se smanjuje rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti.
Vino od bazginih bobica smatralo se vilinskim pićem, onaj tko bi ga popio navodno je stjecao moć da vidi vile i s njima komunicira.
Konzumacijom proizvoda od bazge kao što je sok ili čaj doprinosi se poboljšanom vidu i potiče imunološki sustav. U izraelskom centru Hadassah za istraživanje raka provode se obećavajuća ispitivanja ljekovitog utjecaja sastojaka bazge na oboljele od raka i AIDS-a.

Preliminarna istraživanja pokazuju obećavajuće rezultate utjecaja bazge na gubitak težine. Studija je provedena na Sveučilištu u Freiburgu u Njemačkoj. Osim gubitka težine zabilježeno je smanjenje visokog tlaka, poboljšanje fizičkog i emocionalnog stanja, a klinička ispitivanja vezana uz ovaj problem još se provode.

Kupovanje i čuvanje

Cvjetove možete brati kada su suhi i topli dani dok potpuno ne procvatu, a nikako poslije kiše. Bazgu koristite neposredno nakon što je ubrana. Cvjetove bazge možete sušiti obješene na propuhu da ostanu prirodne bijeložute boje, a osušene čuvajte na suhom i tamnom mjestu u staklenim posudama s poklopcem ili celofanskim vrećicama do 12 mjeseci. Ako cvjetovi potamne, trebate ih baciti.
Bobice berite krajem ljeta kada sazriju.

Priprema jela s bazgom

Od bazge možete pripremati sok za razrjeđivanje pa za pripremu na dvije litre vode dodajte dva kilograma šećera, 3-4 narezana limuna pa prokuhajte dok se šećer ne rastopi. Rashlađeno prelijte preko 20-25 grozdova - cvjetova bazge, posudu prekrijte pa ostavite na sobnoj temperaturi dva dana, a potom procijedite  i konzumirajte razrijeđeno s vodom u omjeru 1:3.

Kod pripreme čaja na jednu šalicu vrele vode uzmite 2,5 g suhih cvjetova ili jednostavno 2 čajne žličice, a zasladite šećerom, medom ili nekim slatkim voćnim sirupom kao što je od višnje ili jabuka.

Gazirani sok od bazge pripremite tako da cca 20 većih cvjetova bazge dodajte 800 g šećera, 700 g cvjetnog meda, 200 ml jabučnog octa i 5 limuna rezanih na ploške i 15 litara vode. Držite u posudi da nije metalna nekoliko dana na suncu, a kada provrije, procijedite i nalijte u veću staklenu bocu pa tako čuvajte pet do šest tjedana uz povremeno propuštanje pritiska koji se stvara u posudi. Ponekad se takav gazirani, pomalo alkoholni sok, naziva i bazgov pjenušac.
U starom Rimu žene su bojale kosu sokom od zrelih bobica bazge.

Pohane cvjetove bazge možete pripremati dok su cvjetovi bazge manje procvali. Pripremite tijesto kao za palačinke uz dodatak tučenog čvrstog bjelanjka ili pivsko tijesto pa pržite u dubokom ulju, a kad je prženo, poslužite kao slani prilog uz nježna bijela mesa i šparoge te razna rižota ili kao slatko uz dodatak šećera u prahu, cimeta, lješnjaka, badema, nekog voćnog sirupa ili sirupa od Terana.  

Za marmeladu od bobica bazge potrebno vam je cca 2000 g propasiranih zrelih bobica bazge uz dodatak 600 g šećera, soka od jednog limuna, 50 g vanilin šećera i cca 100-150 ml vode. Lagano kuhajte dok tekućina ne ispari pa ohlađenu marmeladu spremite u staklenke.

Ako želite skuhati aromatičniji kompot, u njega uz miješano voće ili samo jabuke možete dodati svježih ili suhih cvjetova bazge, no ako želite da je k tome i neobičan, možete u kompotu kuhati i svježe ubranih boba bazge.

Kuhani sok od boba zrele bazge je pravi osvježavajući napitak, no nikad ne konzumirajte svježe sirove bobe koje vam mogu učiniti nepoželjne smetnje.

http://www.coolinarika.com/namirnica/bazga/

* * *

Eto, kad zdravorazumski sami eliminiramo natruhe praznovjerja, ostanu samo čudesne moći i koristi ove jedinstvene biljke...

BAZILISK 

To biće iz bajki, s pogledom koji ubija, razvijalo se, prema tadašnjem vjerovanju, isto kao i zmaj, iz crnih pijetlova, pa su se zato crni pijetlovi većinom brzo ubijali.

 

Sve o Praznovjerju - Helmut Hiller
Naslov izvornika
Helmut Hiller Lexikon des Aberglaubens 
© 1986 Süddeutscher Verlag GmbH, 
München 
Digitalizacija knjige: Equilibrium ® 2007

* * *

Bazilisk u BIBLIJI

BAZILISK

" I gle, puštam na vas otrovnice protiv kojih nema čarolija; (treba BAZILISKE, zmije koje svojim pogledom ubijaju)."

Drugi Biblijski monstrumi
" Ovako u viđenju vidjeh konje i njihove jahače: imahu oklope ognjene, plavetne i sumporne boje; glave im kao u lavova, iz usta im sukljao oganj, dim i sumpor. "

" vidjeh: iz mora Zvijer izlazi sa deset rogova i sedam glava; "

Jahvu, Boga svoga, koji te izveo iz zemlje egipatske, (15) koji te proveo kroz onu veliku i strašnu pustinju, kroz zemlju plamenih zmija i štipavaca

I vidjeh i začuh orla: letio posred neba i vikao iza glasa: "Jao! Jao! Jao pozemljarima od novih glasova trubalja preostale trojice anđela koji će sad-na zatrubiti!"

" Skakavci bijahu izgledom nalik na konje za boj spremne. Na glavama im kao neki zlatni vijenci, lica im kao u ljudi, (8) kose kao u žena, a zubi kao u lavova. Imahu oklope kao od željeza, a šum krila njihovih kao štropot bojnih kola s mnogo konja što u boj jure. Repovi im kao u štipavaca, sa žalcima, a u repovima im moć da ude ljudima pet mjeseci. "

U sredini prijestolja, oko prijestolja, četiri bića, sprijeda i straga puna očiju: prvo biće slično lavu, drugo biće slično juncu, treće biće s licem kao čovječjim, četvrto biće slično letećem orlu. (8) Ta su četiri bića - u svakoga po šest krila - sve naokolo i iznutra puna očiju. Bez predaha dan i noć govore: "Svet! Svet! Svet Gospodin, Bog Svevladar, Onaj koji bijaše i koji jest i koji dolazi!"

http://ljhg.bloger.index.hr/post/biblijavelika-bajka/1444108.aspx

* * *

Možda niste znali... BAZILISK

 

Upisao: alsmit

 

Mitološko čudovište, kombinacija pijetla, zmaja i guje; u kršćanstvu simbol Đavola i Antikrista. Vjerovalo se da ima pogled koji ubija i dah koji truje. Bazilisk je dugo vremena simbolizirao kraljevsku moć, smrtnu opasnost i razvratnu ženu. Vjerovalo se da je nesavladiv, pa se za njegovo uništavanje koristilo zrcalo. Ako bi se, naime, bazilisk pogledao u zrcalo, od stakla bi se odbio njegov smrtonosni pogled (ili dah) i on bi ga ubio. Sigurna zaštita od baziliska mogla se naći jedino u okrilju anđela.
U alkemiji bazilisk simbolizira vatru koja pustoši, ali i predhodi pretvorbi metala u zlato. Ako bi se koristio sa drugim sastojcima, bazilisk bi navodno bio dragocijen u iscjeliteljstvu. Budući se, prema vjerovanju, razvijao iz jajeta kao i crni pijetlovi, dugo vremena su crni pijetlovi smatrani lošim predznakom zbog čega su ubijani ili trovani.

* * *

BAZILISK


Upisao: THOTH

Tog ocaravajuceg reptila prvi put u svojem djelu "Prirodoslovlje" opisuje Plinije Stariji. latinski pisac iz prvog stoljeca. Prema Pliniju, Bazilisk je mala zmija otrovnica, dugacka tek 30 cm, a zivi u sjevernoj Africi. Poznat i kao "kralj zmija" zbog sara na glavi koja nalikuje kruni, Bazilisk se plijenu nije priblizavao vijugajuci po tlu, poput drugih ostalih zmija, vec uspravna tijela, a svojim dahom moze, navodno, zapaliti grm ili prepoloviti kamen.

BAZILISK je meni definitivno najomiljenije cudoviste. Ovisno o tome od koga citamo ili slusamo pricu oBAZILISK-uBAZILISK je ili punokrvna himera sa glavom i krilima pijetla, te tijelom zmije, ili zmija otrovnica, ili pak leteci zmaj, nerijetko i divlji guster. No, BAZILISK je definitivno zastrasujuce bice, a susret s njim cesto moze biti poguban, obzirom da posjeduje moc ubiti zrtvu samim pogledom.

 

ZRCALOM PROTIV BAZILISKA

Tog nadasve ocaravajuceg reptila prvi put u povijesti opisuje Plinije Stariji, latinski pisac iz prvog stoljeca poslije Krista, cija nadaleko poznata knjigaPRIRODOSLOVLJE odrazava mnoga vjerovanja Rimskog Carstva o svijetu Prirode. Prema samom Pliniju, BAZILISKje mala zmija otrovnica, dugacka tek tridesetak centimetara, a zivi u sjevernim krajevima Afrike. Poznat i po nazivu "kralj zmija" zbog sara na glavi nalik kruni (basiliskos na grckom znaci "mali kralj"), BAZILISK se plijenu nije priblizavao vijugajuci po tlu , poput ostalih zmija, vec uspravna tijela, a svojim dahom, navodno, moze zapaliti grm ili prepoloviti kamen. BAZILISK zivi najcesce u pustinji, ali ne zbog vlastite sklonosti pustinjama, vec zbog toga, gdje da god zivi, svojim plamenim dahom zemlju s vremenom pretvara u pustinju. 

Plinije Stariji biljezi da je BAZILISK-ov otrov toliko jak, da bi, kada bi ga jahac probio kopljem, otrov od vrha koplja stigao sve do jahaca, te ga usmrtio zajedno s konjem.

Ako i Zmije mogu imati Ahilovu petu, kaze predaja, tada ihBAZILISK ima dvije: ne moze podnijeti miris lasice i pijetlovo kukurikanje. Da bi ga se usmrtilo uz pomoc lasice, potrebno ga je namamiti u lasicju jazbinu, a zatim zatvoriti ulaze i izlaze, tako da zmija podlegne lasicjim mirisima. Usmrcivanje pijetlom je mnogo jednostavnije, jer, prema pisanju rimskog pisca Claudivsa Elijana, sam zvuk pijetlova kukurikanja kod BAZILISK-a izaziva napadaje grcenja i smrt. No, definitivno je najbolji nacin obrane od ovog ocaravajuceg reptila pred BAZILISK-apostaviti zrcalo, te njegov poguban pogled okrenuti protiv njega samog, jer ce reptil tako umrijeti od straha.

Poput mnogih imaginarnih bica, BAZILISK je vjerojatno utemeljen na stvarnoj zivotinji - u ovom slucaju rijec je oEGIPATSKOJ KOBRI, ciji je otrov smrtonosan i koja se krece uspravne glave ukrasene sarom na kruni. Medjutim, kao sto je u drevno doba bilo uobicajeno, pisci su opisivali bica i obicaje iz stranih zemalja iako uopce nisu napustali svoj dom. Zapise su temeljili na kazivanjima putnika koji su u mnogim slucajevima svoje price nedvojbeno preuvelicavali, ne bi li bile zanimljivije. Prepricavanjem takvih prica, jacala je predaja o reptilu BAZILISK-u.

Srednjovjekovne popularne knjige o mitoloskim bicima opisivale su BAZILISK-a kao bizarno cudoviste s tijelom zmije (u grckim i rimskim predajama BAZILISK je u potpunosti zmija), te glavom i krilima, a katkada i nogama pijetla. Ta inacica BAZILISK-a, koja se po predajama i dan danas moze naci u Engleskoj, te u Africi, bila je poznata i pod nazivom COCKATRICE. Neobicna kombinacija zmije i pijetla ocito je proizasla iz price o dolasku tog reptila na svijet, a price govore da se BAZILISK izlijeze iz pijetlova jajeta iznesenoga na obronku, na kojemu je neko vrijeme sjedila ZABA KRASTACA. (Koja je tada uloga kokosi bila, obzirom da pijetao ne nese jaja, ne znam.) Ta je predodzba BAZILISK-a, tijela katkada prekrivena perjem, a katkad i ljuskama, bila opce poznata i cesta tema srednjovjekovne umjetnosti i viteskih grbova na njihovim stitovima.

SUVREMENI BAZILISK - GUSTER ISUSA KRISTA

Suvremeni imenjak mitoloskog BAZILISK-a jest neobican tropski guster koji zivi u prasumama Srednje i Juzne Amerike. Kao clan obitelji Iguane, zivi na drvecu, te medju kamenjem i sposoban je na straznjim nogama, te gotovo uspravna tijela trcati po povrsini vode. Izvanredan je plivac i penjac, a hrani se kukcima, paucima i ostalim malim zivotinjicama. Buduci da doslovce hoda po vodi, katkada ga nazivaju i gusterom Isusa Krista.

 

U danu pod vladavinom Nocnog Svjetla - Mjeseca, 1. kolovoza Ljeta Gospodnjega 2011. godine u Budapest, Magyarország.

* * *

Starinske bajke su nezamislive bez zmajeva i sličnih čudovišta, kao I mitologija…

Činjenica je da povijest umjetnosti, povijest religija i mitologija jednako obiluju zmajolikim i zmijolikim čudovištima. David Icke je u svojim knjigama dao jednu novu dimenziju tim reptilima, a Holywood tu glad za mitskim obilato koristi u svojoj horor produkciji…

Kraljevski i plemićki grbovi također čuvaju uspomene na ta zagonetna bića…

Je li to neka vrsta Himere, koju i Daniken opisuje u svojim knjigama, uspoređujući to sa starogrčkom himerom ili neko zasebno biće, bitno je da u čovjeku postoji glad za zagonetnim i da ga istovremeno podilazi jeza od tog čudovišnog, zagonetnog i nepoznatog…

Mislim da ta mitološka bića primarno imaju psihološku funkciju, jer uče čovjeka kako izaći na kraj sa onim nesavladivim teškoćama u životu pojedinca i vrste…

 

 

 

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba

DUHOVNOST U OŽUJKU...

OŽUJAK...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    "Tako mi smokve i masline, i Sinajske gore, i grada ovog sigurnog." Kur'an

    24.03.2024. 19:53h
  • Član bglavacbglavac

    Cvjetnica. Idemo posvetiti maslinovu grančicu. Lijep dan vam želim!

    24.03.2024. 06:34h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Lp

    21.03.2024. 06:56h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je i Dan očeva. Sretno!

    19.03.2024. 08:06h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je blagdan sv. Josipa. Sretan imendan svima koji nose to ime. Lp

    19.03.2024. 08:03h
  • Član bglavacbglavac

    Sretan vam dan žena , drage moje žene. Lp

    08.03.2024. 06:52h
  • Član iridairida

    a najavili su nam olujno vrijeme..., ali hvala ti, i tebi ugodan dan...:-)))

    04.03.2024. 14:15h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSong of SilenceSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiSmart studioHipnoza ZagrebSvijet jogeInfo izlogMagnezij tajne

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

ASTMA, ARNIKA, ASTROLOGIJA, ATROFIJA MIŠIĆA BEDRINAC ili SILJEVINA, BEZBOŽNICI, BIČ