Spavaća soba
Simbolički, spavaća soba predstavlja, nakon epiderme, našu slijedeću kožu, naša najbliža i time najvažnija "četiri zida", kaže Ivana Cicarelli, feng shui savjetnica pri Otvorenom učilištu Biovizija. Mjesto je čovjekove intime, u kojem bi se trebao osjećati mirno, tiho i sigurno te se osnažiti.
Stoga bi spavaća soba trebala biti što dalje od uličnih pročelja, okrenuta prema dvorištu ili vrtu, unutar stana u takozvanom mirnijem, pasivnijem dijelu, koji je povučen i izdvojen od bučnijeg, aktivnijeg dijela u kome je dnevna soba s ostalim zajedničkim prostorijama. Poželjno je da hvata jutarnje zrake sunca s istoka.
Idealan oblik spavaće sobe je pravokutnik ili kvadrat. Za dvije osobe, dimenzije manje od površine cca od 14 do 18 m2 čini osobe "stisnutim" u svim aspektima življenja.
Neka bude prozračna
Morate li spavati u manjem prostoru, nemojte ga zatrpati namještajem. Bojama, materijalima, rasvjetom i dekoracijom učinite da prostor izgleda lakši, svjetliji, topliji, prirodniji, prozračniji, transparentniji. Svakako mora imati vrata, inače nema privatnosti i sigurnosti.
Idealno je krevet postaviti što dalje i na suprotnu stranu, po dijagonali sobe, od ulaznih vrata, na takozvanu "točku moći" spavaće sobe, tako da s uzglavljem na punom zidu, pogledom imamo kontrolu nad vratima i prozorom. Pri tome krevet ne smije biti skroz u kutu, već pri sredini glavnog zida, tako da uokolo kreveta ima prostora na sve strane i sprijeda, u podnožju.
Radiestezijskom detekcijom valja ustanoviti je li tako postavljen krevet izvan dohvata različitih zračenja koja mogu nauditi zdravlju čovjeka.
Izbjegavajte postavljanje uzglavlja kreveta uza zid kuhinje ili kupaonice u kojem su razne instalacije (voda, plin, struja, jako elektromagnetsko polje) te da je uzglavlje u blizini radijatora ili klima uređaja ili utičnica, kao i da li je iznad ili ispod naše spavaće sobe kuhinja (kotlovnica, garaža, zatrpan, ustajali podrum-drvarnica) ili kupaonica (sauna, bazen, bunar-cisterna).
Pokušajte se zaštititi od oštrih kutova zidova, stupova ili namještaja, pogotovu pozicije između dva stupa ili u niši između dva zida, spuštenih stropova, kosih stropova, greda na stropu, namještaja i opreme, koji djeluju na nas poput nevidljivih strjelica.
Izbjegavajte bilo koju poziciju kreveta pri kojoj nam je tjeme okrenuto vratima, krevet postavljen direktno nasuprot vrata, podnožjem ili bokom ili u centru sobe te da je krevet između dva prozora ili na propuhu između vrata i kreveta.
Dnevni boravak
Nakon spavaće sobe, u dnevnom boravku provodimo najviše vremena, a to je ujedno i prostor u kojem najčešće ugošćujemo druge ljude. Vjera Tomaš, savjetnica za feng shui i dizajnerica interijera, predlaže vam kako ga učiniti ugodnijim i zdravijim prostorom.
1) Raspored namještaja je bitan
Omogućite pravilno strujanje energije kroz prostor. Kad je energiji omogućeno da se kreće kako joj odgovara, tada ima pozitivne karakteristike i kao takva će povoljno djelovati na život stanara.
Garnituru za sjedenje potrebno je rasporediti tako da je glavni komad namještaja (trosjed ili duži krak kutne garniture) prislonjen uza zid. Ostali komadi mogu biti raspoređeni u prostoru bez zaleđa.
U modernim stanovima često je televizor u žarištu fokusa, što onemogućuje komunikaciju među članovima obitelji. Zato neka TV ne bude centralna točka, već malo pomaknut na stranu. Ovime potičemo kumunikaciju, druženje i bolju povezanost među članovima obitelji i prijateljima.
2) U jugoistočni kut stavite sobnu fontanu ili akvarij te nekoliko biljaka
Oni su dobri aktivatori blagostanja i financijske stabilnosti. Ukoliko u taj dio ne možete staviti biljke niti vodu, onda ih zamjenite slikama ili fotografijama na kojima su prikazani voda, more, rijeka, biljke, šuma ili neki drugi pejzaž.
3) Promjene su dobre
Dnevni boravak je najjavniji dio našeg doma. U njemu izlažemo umjetnička djela, suvenire, uspomene, fotografije i ostale ukrasne predmete te knjige.
Često godinama stoje na istom mjestu što dovodi do stvaranja takozvane ustajale energije. Poželjno je periodično ukrasima promjeniti mjesto, a pri tome ih dobro pregledajte - da li vam se oni i dalje sviđaju ili ih imate samo iz navike? Ponekad imamo uspomene koje su već odavno izgubile na značenju.
Također je povoljno povremeno mijenjati fotografije u okvirima, time prostor dobija na dinamici. Pregledajte i knjige - da li su vam i dalje sve potrebne ili neke već godinama niste uzeli u ruke?
Sve što ne koristimo stvara ustajalu energiju koja nas drži na mjestu i onemogućuje napredak. Kad maknete predmete koji vam više nisu potrebni, stvarate prostor za dolazak novih energija, ljudi i stvari u svoj život.
Kuhinja
U feng shuiju kuhinja predstavlja jednu od najvažnijih prostorija u stanu, kaže Irena Lučić iz Centra kreativnog življenja Zvončica. To je mjesto gdje se priprema hrana, pa se energija unijeta u obrok prilikom pripreme prenosi na sve ukućane. Ujedno, to je (najčešće kvadraturom mali) prostor na kojem se susreću vrlo snažni elementi vatre i vode.
Evo nekoliko savjeta koje jednostavno možete primijeniti u vlastitom domu:
1) Izbjegavajte smještaj sudopera/perilice izravno uz štednjak
Na taj način dovodite u kontakt vodu i vatru, dva suprotstavljena elementa. Idealno bi bilo kada bi se između našao cijeli kuhinjski element, no ukoliko to nije moguće, sudoper (kada se ne koristi) prekrijte drvenim poklopcem, a na mjesu kontakta sa štednjakom postavite malu zelenu biljku.
2) Organizirajte kuhinju tako da postignete kontinuitet pokreta prilikom pripreme hrane
Nije dobro da se stalno morate vrtjeti po prostoru tražeći potrebno posuđe, tanjure, pribor za jelo. Osim toga, idealno bi bilo smjestiti štednjak tako da kuhar ima pregled nad čitavom prostorijom. To pridonosi osjećaju sigurnosti i sklada te umiruje struju chi energije.
3) Raspoloženje osobe koja priprema obrok, prenosi se na hranu, a zatim i na one koji ju jedu
U dogovoru sa svojim feng shui savjetnikom odredite osobni energetski broj osobe koja najviše vremena provodi za štednjakom te se pobrinite da on/ona budu okrenuti u jednom od svojih povoljnih pravaca prilikom pripreme jela.
Zabilježio: Miroslav Wranka