Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član testt11

Upisao:

testt11

OBJAVLJENO:

PROČITANO

989

PUTA

Sve što trebate znati o tradicionalnoj kineskoj medicini

Sve što trebate znati o tradicionalnoj kineskoj medicini
Vodič za početnike za razumijevanje tradicionalne kineske medicine

Vodič za početnike za razumijevanje tradicionalne kineske medicine

Tradicionalna kineska medicina (TCM) je izraz koji se koristi za opisivanje širokog spektra filozofija, medicinskih tretmana i duhovnih praksi iz Kine. To je jedna od najvećih i najraširenijih grana tradicionalne medicine . Postoje milijuni ljudi diljem svijeta koji prakticiraju neki oblik ili element tradicionalne kineske medicine.

Izvan Kine, izraz tradicionalna kineska medicina koristi se za pokrivanje čitavog niza praksi. Obuhvaća toliko različitih praksi da područje tradicionalne kineske medicine ponekad može sadržavati proturječne savjete. Međutim, većina praksi unutar ove grane tradicionalne medicine temelji se na istim temeljnim filozofijama.

Koncept Yin i Yang, kao i 5 elemenata, vode većinu praktičara tradicionalne kineske medicine. Ova vjerovanja mogu se datirati još u doba dinastije Shang (1500-1100 pr.n.e.). Ove prakse su starije i od starih Grka i od starih Rimljana.

Tijekom posljednjih 3500+ godina, tradicionalna kineska medicina koristila je svoju temeljnu filozofiju za liječenje boli i bolesti unutar ljudskog tijela. Mnogi od njegovih ključnih elemenata danas su relevantni kao što su ikada bili – uključujući masažu (tui na), tjelovježbu (qigong), biljne lijekove, akupunkturu i dijetalnu terapiju.

Međutim, mnogi moderni znanstvenici odbacuju tradicionalnu kinesku medicinu i prednosti koje ona može ponuditi svojim praktičarima.

U ovom vodiču ćemo vam reći što je tradicionalna kineska medicina, kako se prakticira i tko je može prakticirati. Također ćemo razgovarati o tome što znanost ima za reći o tradicionalnoj kineskoj medicini.

 

Sadržaj

  1. Što je tradicionalna kineska medicina?
  2. Kakve prakse koristi tradicionalna kineska medicina?
  3. Radi li tradicionalna kineska medicina?
  4. Tko bi trebao koristiti tradicionalnu kinesku medicinu?
  5. A tko bi trebao izbjegavati korištenje tradicionalne medicine?
  6. Sažetak

 

Što je tradicionalna kineska medicina?

Tradicionalna kineska medicina je drevna duhovna i medicinska praksa koja je započela u Kini prije oko 3500 godina. Izraz Tradicionalna kineska medicina pokriva širok raspon praksi koje potječu iz Kine i njezinih bivših teritorija. Ove prakse uključuju, ali nisu ograničene na – akupunkturu, masažu, Tai Chi, biljnu medicinu i gua sha.

Puno elemenata tradicionalne kineske medicine od tada je usvojila kineska religija taoizam (ili daoizam).

Najraniji elementi tradicionalne kineske medicine mogu se pratiti do dinastije Shang, koja je trajala od oko 1500. godine prije Krista do 1100. godine prije Krista. Dok su neki elementi TCM-a ostali isti tijekom posljednjih 3000 godina, drugi su se elementi razvili kako smo naučili više o ljudskom tijelu.

TCM je i duhovna i medicinska praksa – izgrađena oko koncepta qi (vitalne energije koja prolazi kroz tijelo). Upravo taj fokus na qi stvara mnogo trenja između TCM-a i zapadne medicine. Puno se raspravlja o tome da li qi ne postoji ili je to nešto što znanost još nije otkrila kako izmjeriti.

Rani praktičari znali su mnogo o ljudskom tijelu što je tek nedavno potvrdila zapadna znanost.

 

Energija tijela

Ključna uvjerenja koja podupiru tradicionalnu kinesku medicinu potječu iz filozofije Yinyangizma . Ova filozofija kombinira vjeru u Yin i Yang s 5 elemenata.

To su drevne filozofije koje smo stvorili mnogo prije nego što su liječnici mogli pogledati unutar tijela pomoću MRI skeniranja, x-zraka i unutarnjih kamera. Međutim, praktičari tradicionalne kineske medicine vjeruju da je energetski rad koji se obavlja tijekom liječenja važniji od drevnih studija tijela. I da energetski rad time nije sputan.

 

Što su Yin i Yang?

Praktičari TCM vjeruju da je svaki fenomen u svemiru sastavljen od kombinacije dviju energija – Yin i Yang. Jedna od najstarijih analogija Yina i Yanga su osunčane i sjenovite strane brda. Također se vjeruje da je spol povezan s Yin (ženski) i Yang (muški), kao i s Mjesecom (Yin) i Suncem (Yang).

Nijedna energija nije dobra ili loša, samo su različite. Ključni element Yin i Yang ideje je ravnoteža. Sve mora imati ravnotežu i Yina i Yanga kako bi ispravno funkcioniralo.

TCM također slijedi ovu ideju. Većina TCM praksi ima za cilj vratiti ravnotežu tijelu. Vjeruje se da se problemi javljaju u tijelu kada ono padne iz ravnoteže. Previše jedne vrste energije može dovesti cijelo tijelo u neravnotežu.

Smatra se da donji dio tijela ima Yin energiju, dok su gornji dio tijela i leđa puni Yang energije.

 

Što je 5 elemenata

5 elemenata su metal, vatra, drvo, zemlja i voda.

5 elemenata i nizovi koji ih povezuju snažno utječu na to kako se bolesti liječe u TKM-u. Teorija koja stoji iza toga naziva se Zang-Fu, također se naziva i 5 faza.

Svaki od 5 elemenata ima utjecaj na tijelo, pa se stoga može koristiti za liječenje različitih problema unutar tijela. Svaki element ima jedan organ koji jača i jedan koji oštećuje u tradicionalnoj kineskoj medicini.

Vatra = Srce i tanko crijevo

Zemlja = Slezena i želudac

Metal = pluća i debelo crijevo

Voda = bubrezi i mjehur

Drvo = Jetra i žučni mjehur

Prvi skup organa (poznati kao zang organi) su dijelovi tijela koji stvaraju i pohranjuju qi. Dok je drugi skup organa (poznat kao fu organi) odgovoran za kretanje qija po tijelu. Ako jedan dio tijela ne funkcionira dobro, onda će tjelesna proizvodnja qi-a biti jako pogođena.

 

Struktura tijela

Razgovarali smo o tome kako se tradicionalna kineska medicina usredotočuje na vrstu energije zvane qi koja se proizvodi unutar tijela. Prolazi koje qi koristi za putovanje kroz tijelo nazivaju se meridijani . Povezuju se sa svim organima u tijelu i drugim funkcionalnim dijelovima tijela. Meridijani se često nazivaju ley linijama tijela.

Qi, Jing-luo, Xue i Jinye ključni su elementi načina na koji tradicionalna kineska medicina gleda i tretira tijelo.

 

Qi

Različite verzije TCM vjeruju da je qi odgovoran za različite aspekte našeg zdravlja. Međutim, većina TCM praktičara vjeruje da qi ima pet glavnih funkcija.

Zadržavanje – zadržavanje tjelesnih tekućina u tijelu

Transformacija – dobivanje hrane iz hrane i pića

Obrana – zaštita tijela od 6 ekscesa

Zagrijavanje – održavanje topline tijela

Aktivacija – fizičke funkcije tijela

Kratkoća daha, nemogućnost probave hrane, tuga, nedostatak energije, neželja govoriti, znojenje, nedostatak snage, nedostatak duha i blijeda koža – sve su to simptomi nedostatka qi-ja.

Qi se može dobiti iz hrane, pića i zraka. Ova tri elementa tijelo se može transformirati u qi i Jinye.

 

Jing-luo (ili meridijani)

Meridijani su povezani sa svim organima u tijelu, kao i sa drugim važnim područjima - poput dijelova tijela za koje su drevni učitelji mislili da su odgovorni za probavu, kontrolu temperature i disanje. Neki praktičari još uvijek koriste originalne Meridian karte, dok drugi koriste moderniju kartu tijela temeljenu na suvremenim spoznajama o ljudskom tijelu.

U TKM-u postoji 12 “pravilnih” i 8 “izvanrednih” meridijana – kao i manji meridijani koji se granaju na organe.

 

Jinye (ili tjelesne tekućine)

Jinye je regenerativna tekućina koja se može izvući iz hrane i pića. Pomaže tijelu da kreće qi po tijelu, a također pomaže u uspostavljanju ravnoteže između Yina i Yanga u tijelu. Također pomaže tijelu da prirodno izlučuje toksine.

Ponekad će se Jinye manifestirati u fizičkom obliku kada apsorbira toksine. To će se manifestirati kao tjelesne tekućine poput znoja, urina i suza.

 

Xue (ili krv)

Xue je jedina stavka na ovom popisu koja je uvijek fizička. Xue je ono što bismo sada nazvali krvlju. U TKM krv pruža sljedeće funkcije – umiruje svijest kako bi se omogućilo spavanje, održava tijelo dovoljno vlažnim i hrani organe.

 

Kakve prakse koristi tradicionalna kineska medicina?

Kao što smo spomenuli, tradicionalna kineska medicina je opći pojam koji se odnosi na mnoge različite vrste medicinskih i duhovnih praksi koje potječu iz Kine. Neće svi sljedbenici TCM-a sudjelovati u svim različitim vrstama praksi.

Međutim, postoje 4 različite vrste prakse koje su danas najčešće u svijetu. To su biljna medicina, akupunktura, masaža (tui na) i tjelovježba.

 

Biljna medicina

Iako se ovaj element TKM-a često naziva biljna medicina – liječenje često uključuje mješavinu biljnih i životinjskih dijelova.

Drevni zapisi sadrže preko 100 000 različitih mješavina biljaka i životinjskih dijelova koji se mogu koristiti u TKM-u. Dok se danas još uvijek koristi samo oko 13.000 njih.

Raspon životinjskih dijelova koji se tradicionalno koriste u TCM-u može biti prilično uznemirujući za ljude koji žive na zapadu. Osobito, jer se dijelovi tijela pasa redovito nalaze u TCM biljnim lijekovima.

Ostali neobični predmeti uključuju dijelove tijela ugroženih vrsta (poput tigrova, nosoroga i pangolina), kravlje žučne kamence, medvjeđu žuč i zmijski otrov. Ako ste zainteresirani za biljne lijekove koji uključuju životinjske dijelove, trebali biste provjeriti jesu li etički dobiveni jer se neki sastojci mogu prikupiti na okrutne načine – ponajprije žuč medvjeda i krljušti pangolina.

Mnogi sastojci se više ne koriste jer je otkriveno da su štetni za zdravlje, a ne da imaju ljekovita svojstva. Sastojci poput leda i škorpiona u prahu primjeri su sastojaka koji se više ne koriste iz sigurnosnih razloga.

Postoji određeno preklapanje filozofija između terapije hranom u TKM-u i biljne medicine.

 

Četiri prirode

U tradicionalnoj kineskoj medicini postoji vrsta liječenja biljnom medicinom koja se oslanja na četiri prirode. Četiri prirode su – topla, topla, hladna i hladna.

Bolesti koje imaju hladnu energiju liječe se toplim i toplim sastojcima. Vrući sastojci su moćniji od toplih sastojaka.

Bolesti koje imaju vruću energiju liječe se hladnim i hladnim sastojcima. Hladni sastojci su moćniji od hladnih sastojaka.

 

Pet okusa

Drugi važan koncept TCM biljne medicine je pet okusa. Pet okusa su kiselo, slatko, slano, gorko i kiselo. Svaki okus ima svojstvo koje se može koristiti za liječenje problema unutar tijela. Na primjer, slanost se koristi za "odvod" oteklina i za razbijanje "tvrdih" nakupina u tijelu.

Sastojci mogu imati više od jednog okusa i stoga mogu imati više od jedne upotrebe. Također je moguće da sastojak nema okus (poznat kao bljutav) i stoga se ne koristi u TMC-u.

 

Dijelovi ljudskog tijela

Dok su se dijelovi ljudskog tijela nekada koristili u TCM-u, to više nije slučaj. To je protuzakonito u većini zemalja diljem svijeta i opće je poznato kao opasna praksa.

Neki praktičari još uvijek koriste ljudsku posteljicu kao dio svojih lijekova.

 

Akupunktura

Akupunktura je oblik alternativne medicine koji igra veliku ulogu u mnogim praksama tradicionalne kineske medicine.

Koristeći meridijansku kartu tijela, vrlo tanke iglice se zabadaju u kožu s namjerom da se liječe širok raspon stanja manipuliranjem i ispravljanjem protoka qi-ja kroz tijelo. Igle se ubacuju u akupunkturne ili akupresurne točke, koje sve imaju značajne veze s drugim dijelovima tijela.

Tradicionalno, akupunktura se koristi u kombinaciji s drugim metodama tradicionalne kineske medicine – poput terapije hranom ili tjelovježbe (poput Tai Chija). Iako su neki ljudi tvrdili da su vidjeli koristi od same uporabe akupunkture.

Akupunktura je popularna diljem svijeta, čak i kod ljudi koji ne prakticiraju nikakav drugi oblik TKM-a. Vjeruje se da ova industrija vrijedi više od 50 milijardi dolara godišnje. S tim da većina tog novca dolazi iz Europe. Praksa je toliko popularna da postoje mnogi praktičari sekularne akupunkture koji ne vjeruju u koncept qija ili meridijana.

Najraniji zapis koji imamo o akupunkturi potječe iz knjige pod nazivom  Unutarnji klasik Huang Dija (Huang Di se otprilike prevodi kao Car Sunca ili Žuti Car). Ova knjiga je objavljena 100. godine prije Krista – ali praksa je možda mnogo starija. U vrijeme kada je ova knjiga napisana, vjerovalo se da mjesečevi ciklusi mogu učiniti liječenje više ili manje učinkovitim.

Kako smo saznali, u TKM-u bolest je uzrokovana neravnotežom u tijelu – previše Yin energije, previše Yang energije, nedovoljno Qi-ja, previše Qi-ja. Akupunktura ima za cilj vratiti ravnotežu u tijelo dodirujući tjelesne meridijane i manipulirajući protokom Qi-ja kroz kanale.

Akupunktura je općenito sigurna praksa – sve dok se provodi na čistom mjestu i ako je praktičar dobro obučen. Liječnik će s vama razgovarati o tome kako patite (gdje je bol, imate li bolesti itd.) te će na temelju vaših odgovora sastaviti akupunkturni plan. Možda ćete imati igle postavljene na različitim mjestima svaki put kada posjetite.

Kada se igla uvuče, trebali biste doživjeti de-qi osjećaj (buđenje qija). To može doći u obliku utrnulosti, navala vrućine, bodljikave kože ili čak hladnoće. Ako to ne osjećate, igla možda nije na pravom mjestu ili dovoljno duboka.

 

Masaža

Pronađeno je mumificirano tijelo staro 5000 godina , na kojem je bilo 15 tetovaža. Sve te tetovaže bile su na mjestima koja su koristili praktičari akupunkture i Tui Na za liječenje bolova u donjem dijelu leđa i trbuha. Studije provedene na tijelu pokazale su da je patio od stanja koja bi uzrokovala obje vrste boli.

Ovi dokazi sugeriraju da bi sustavi Tui Na i akupunkture mogli biti puno stariji od 2000 godina – zapravo, mogli bi potjecati iz ranog brončanog doba.

Tui Na je terapijski sustav masaže, oblik je alternativne medicine i prakticiraju ga mnogi sljedbenici TKM-a. Sličan je Shiatsuu, iako se čini da su se prakse razvile potpuno odvojeno.

Tui Na je vrlo sličan akupunkturi, koristi pritisak kako bi manipulirao načinom na koji qi teče kroz tijelo i vratio ravnotežu u tijelo. Međutim, Tui Na koristi pritisak vrhova prstiju da stvori ovu manipulaciju, a ne igle. Potpomognuto istezanje također je uobičajeno obilježje Tui Na.

Neki praktičari će kombinirati Qigong meditaciju sa svojom masažom. Oni će voditi svog pacijenta kroz niz vizualizacija dizajniranih da uravnoteže i kultiviraju qi.

 

Gua Sha

Gua Sha također se oslanja na iste filozofije i kartu meridijana koju Tui Na i akupunktura koriste kao vodič. Umjesto korištenja igala ili prstiju, Gua Sha uključuje korištenje komadića žada (ili životinjske kosti) za aktiviranje akupresurnih točaka u tijelu. Žad se kotrlja naprijed-natrag po koži dok koža ne pocrveni.

Ovi tragovi obično nestanu oko 10 dana.

 

Proces puštanja krvi

Cupping također povlači iz koncepta meridijanskih linija i akupresurnih točaka. Ono što se cupping razlikuje je to što se može koristiti za pružanje masaže protiv pritiska. To ga čini izvrsnom opcijom za sportaše s bolnim mišićima i ljude koji imaju jake bolove u leđima. Umjesto guranja u tijelo, cupping odvlači težinu od tijela.

Kako cupping funkcionira?

Leđa su prekrivena uljem za masažu. Zatim se na poleđinu stavlja nekoliko staklenih čaša. Vježbač će tada zapaliti šibicu unutar šalice, što će zagrijati zrak unutar šalice. Kada se zrak ohladi stvorit će se vakuum i čaše će biti pričvršćene na stražnjoj strani. Zatim se mogu pomicati oko leđa ili ostaviti da se odmaraju preko određene akupresurne točke.

 

Disanje i tjelesne vježbe

Ono što nazivamo svjesnošću u 21. stoljeću je nešto što je važan dio tradicionalne kineske medicine već više od 3000 godina.

Jedan od načina na koji se qi može obnoviti, kultivirati i uravnotežiti u tijelu je kroz namjerne pokrete i meditaciju. Tai Chi i Qigong meditacija dva su najpopularnija načina za to.

 

Tai Chi

Tai Chi ima reputaciju aktivnosti koju stari ljudi rade u parku rano ujutro. Međutim, to bi bilo pretjerano pojednostavljenje drevnog oblika vježbe i duhovne prakse.

Da, Tai Chi je popularan kod starijih generacija jer se vjeruje da izgrađuje snagu i pomaže u ravnoteži – bez previše opterećenja na zglobove ili preintenzivan. Ali, postoji mnogo više koristi od razvijanja redovite Tai Chi prakse.

Tai Chi je kineska borilačka vještina koja se može vježbati za natjecanje, ali se također može vježbati za formu i meditaciju. Tai Chi trening uključuje prolazak kroz niz pokreta koji se prelijevaju jedan u drugi. Često slijede meridijanske linije u tijelu i osmišljene su da pomognu u ravnoteži tijela i usredotočenju uma.

 

Qigong

Mnogo toga što mi na zapadu smatramo Tai Chi je zapravo Qigong. Iako su granice između njih dvoje često nejasne - osobito u niskim intenzivnim treninzima Tai Chija. Neki povjesničari vjeruju da se Tai Chi zapravo razvio iz Qigong prakse.

Qigong su prakticirali budistički i daoistički redovnici, kao i konfucijesti znanstvenici.

Gdje je Tai Chi borilačka vještina, Qigong je tehnika meditacije koja je sličnija jogi. Postoje tri vrste Qigong prakse – dinamička praksa, statička praksa i meditativna praksa. Postoje prednosti prakticiranja svake vrste Qigonga.

Qigong je niz pokreta, vježbi meditacije i vježbi disanja koje su osmišljene da dovedu ravnotežu u tijelo i proizvode qi. Međutim, na drugim mjestima diljem svijeta, koristi se samo kao oblik nježne vježbe (slično kao joga).

Qigong je alternativa sjedećoj meditaciji. Duboko disanje, spori pokreti i ritmična glazba čine praksu pristupačnijom mnogima od sjedeće alternative.

Meditacija je izuzetno korisna za ljude svih dobnih skupina. Mnogi ljudi smatraju posredovanje korisnim alatom na svom putu do samoprihvaćanja. Dokazano je da obuzdava tjeskobu, pa čak i pomaže ljudima da se lakše nose s boli.

 

Radi li tradicionalna kineska medicina?

Odgovor na ovo pitanje će se razlikovati ovisno o tome koga pitate. Postoje milijuni praktikanata diljem svijeta koji će vam reći da je tako. Međutim, njihovi dokazi su samo anegdotski - što znanost ima za reći o TCM?

Pa, na ovo je pitanje teško odgovoriti, budući da je bilo vrlo malo studija o ključnim elementima TKM-a – ponajprije akupunkturi i Tai Chiju. Glavni problem s studijama tradicionalne kineske medicine je da je većina studija provedena u Kini i da ih šira znanstvena zajednica ne priznaje. Već dugo postoji napetost između praktičara moderne zapadne medicine i tradicionalne kineske medicine.

Biljni lijekovi su najmanje proučavana područja tradicionalne kineske medicine. Bilo je malo ili nimalo priznatih studija o liječenju. Međutim, mnogi se ljudi zaklinju u ove lijekove .

nekoliko studija koje su učinili u akupunkturi su pokazala da redovito liječenje može spriječiti migrene i smanjiti bolove u cijelom tijelu - uključujući i sindrom karpalnog tunela, bol u donjem dijelu leđa i ramena bol. Također se pokazalo da učinkovito smanjuje bol za oboljele od osteoartritisa.

Područje TKM-a koje je najviše proučavano je meditacija. Meditacija je duhovna praksa koja se koristi u cijelom svijetu i ključni je dio većine velikih religija. Istraživanja su pokazala da meditacija ne samo da pomaže u borbi protiv tjeskobe i drugih mentalnih bolesti već i da doslovno mijenja naš mozak . Dugotrajne prakse meditacije mogu trajno promijeniti način na koji razmišljate – čineći vas sretnijom, mudijom osobom i strpljivijom.

Vjeruje se da je Tai Chi odlična vrsta vježbe za starije osobe. Može poboljšati ravnotežu i snagu čak i kod ljudi koji pate od bolesti poput Parkinsonove bolesti i demencije. Također se vjeruje da elementi medijacije Tai Chija pomažu u izgradnji samopouzdanja praktičara.

 

Tko bi trebao koristiti tradicionalnu kinesku medicinu?

Tradicionalna kineska medicina nudi širok raspon tretmana od kojih mnogi ljudi mogu imati koristi. Sustav se sastoji od toliko različitih elemenata da se većina ljudi neće mučiti pronaći vrstu liječenja koja će odgovarati njihovim potrebama.

U Kini se TCM koristi kod ljudi svih dobnih skupina – od novorođenčadi do starijih osoba. Neke prakse poput masaže mogu koristiti ljudima u svim fazama njihova života. Meditacija je ista. Međutim, postoje neke vrste TCM tretmana koji su najprikladniji za određene skupine ljudi.

Na primjer, cupping i akupunktura mogu imati nevjerojatne prednosti za sportaše - ali liječenje može biti manje učinkovito kod starijih osoba.

Ako postoji vrsta liječenja koju želite isprobati, praktičar će vam reći hoće li biti prikladan za vas ili ne. Također bi vam moglo biti korisno razgovarati sa svojim liječnikom prije nego što primite bilo kakve TCM tretmane.

 

A tko bi trebao izbjegavati korištenje tradicionalne medicine?

Postoji nekoliko skupina ljudi koje bi trebale razmotriti savjetovanje sa svojim liječnikom prije nego što se upuste u bilo koje tradicionalne medicinske tretmane.

Trudnice bi trebale paziti što jedu, piju i što su činile svojim tijelima. Iako tretmani poput masaže mogu biti korisni za trudnice, postoje mnogi drugi TCM tretmani koje bi trebale izbjegavati.

Ako uzimate bilo koju vrstu lijekova tada ćete htjeti razgovarati sa svojim liječnikom prije nego što sudjelujete u bilo kojem TCM tretmanu.

Postoje mnogi biljni lijekovi koji mogu utjecati na moderne lijekove. Na primjer, sladić može opasno povisiti razinu krvnog tlaka . Svatko tko uzima lijekove za hipertenziju trebao bi izbjegavati korijen. Drugi primjer je da i valerijana i gospina trava mogu spriječiti tijelo da razgradi antidepresive.

S druge strane, postoje mnogi biljni lijekovi koji mogu pomoći kod zdravstvenih problema. Na primjer, cimet je izvrstan sastojak koji pomaže u regulaciji razine šećera u krvi.

Ako sumnjate u to možete li proći liječenje tradicionalne kineske medicine - razgovarajte sa svojim liječnikom o tome.

 

Sažetak

Tradicionalna kineska medicina je drevni oblik medicine u kombinaciji s duhovnom praksom. TCM prakse uključuju biljnu medicinu, akupunkturu, masažu, terapije hranom i tjelovježbu. Koristi se tisućama godina za liječenje ljudi diljem svijeta. Liječnici tvrde da se TKM može koristiti za liječenje velikog broja bolesti i zdravstvenih problema.

Joy Parry | Media Executive


C: TCM Tips

e:  joy@tcmtips.email

W: tcmtips.com

tcmtips.com

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba

DUHOVNOST U RUJNU...

RUJAN...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član iridairida

    rujan samo što nije....-)

    29.08.2024. 08:59h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, sretan vam današnji blagdan Velike Gospe! Lp

    15.08.2024. 07:59h
  • Član bglavacbglavac

    Šaljem vam lijep pozdrav iz suncem okupanog Ždrijelca. Lp

    05.08.2024. 07:49h
  • Član bglavacbglavac

    Kada ti zaželi netko nešto lijepo, barem mu kaži hvala. To te ništa ne košta!

    29.07.2024. 07:08h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Sretnu i radosnu nedjelju vam želim. Lp

    28.07.2024. 06:48h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, jedan podatak o posjećenosti naše stranice., sa 21.07.2024.g. posjetilo je magicus 61.065.690 čitatelja. JUčer je bilo 22.352 pregleda. Lijepo zar ne?

    21.07.2024. 06:54h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, kako proživljavate ovu vručinu? Želim vam svako dobro. Lp

    13.07.2024. 06:32h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info