Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član mojanostalgija

Upisao:

mojanostalgija

OBJAVLJENO:

PROČITANO

717

PUTA

OD 14.01.2018.

Poslijeporođajna depresija pojavljuje se kod 19 posto novih majki

Poslijeporođajna depresija pojavljuje se kod 19 posto novih majki
Pokazalo se je da djeca čije majke su imale naglašenije simptome postpartalne depresije češće razviju nesiguran i manje kvalitetan odnos sa majkom, te da se slabije razvijaju na kognitivnom planu.

Piše: Ines Denona, mag. spec. kliničke psihologije i geštalt psihoterapeut    

Postpartalna ili poslijeporođajna depresija predstavlja niz promjena u psihičkom i emocionalnom stanju majke koje nastaju nakon poroda.

Kod većine majki psihičke i emocionalne promjene su blagog intenziteta i ne utječu značajnije na njihovu psihičku stabilnost i prilagodbu na ulogu majčinstva. Međutim, kod oko 19% žena ove promjene imaju značajnije psihičke posljedice, ne samo na majku i njeno mentalno zdravlje, nego i na psihički razvoj djeteta.

Blaga slika poslijeporođajne depresije, odnosno poslijeporođajne tuge obično se pojavljuje u prvim tjednima nakon poroda i prolaznog je karaktera. Majka obično pokazuje pojačanu tugu, lako se rasplače, zabrinuta je i razdražljiva.

Ako ima primjerenu emocionalnu podršku i pomoć oko djeteta majka obično vrlo brzo prođe kroz ovu «emocinalnu krizu».

Ozbiljnija slika poslijeporođajne depresije može se pojaviti odmah nakon poroda, ali i nekoliko mjeseci nakon poroda. Ovaj oblik depresije prepoznaje se po izraženijim simptomima poput većih promjena u raspoloženju (od vrlo dobrog raspoloženja do duboke tuge),  problema sa spavanjem, gubitka apetita, pretjerane tuge, osjećaja krivnje, osamljenosti...  Ovi simptomi  traju dulje od dva tjedna i zahtijevaju određeni oblik stručne pomoći, bilo u vidu propisane medikamentozne terapije ili uključivanjem u psihoterapiju.

Foto: Shutterstock

Važnost prepoznavanja simptoma i uključivanja u primjereni oblik stručne pomoći podupire i činjenica da se posljedice ovog oblika postpartalne depresije nepovoljno odražavaju na razvoj ranog odnosa između mame i djeteta, a time i na njegov kasniji psihološki razvoj.

Pokazalo se je  da djeca čije majke su imale naglašenije simptome postpartalne depresije češće razviju nesiguran i manje kvalitetan odnos sa majkom, te da se slabije razvijaju na kognitivnom planu.

Uzroci nastanka ovog poremećaja nisu sasvim jasni. Neki autori pokušavaju ga objasniti biološkim i psihološkim promjenama koje se javljaju nakon poroda, dok drugi svoja objašnjenja temelje na karakternim osobinama žene. Smatra se da su za nastanak ovih problema na određen način važna i socijalna očekivanja koja ulogu majke promatraju kao nešto što svaka žena zna sama po sebi i u kojoj ima mjesta samo za ugodne emocije. Neugodne emocije poput tuge, nesnalaženja, nepokazivanja sreće i sl. naprosto se ne očekuju.

Zašto dolazi do poslijeporođajne depresije?

OBJEDINJAVANJEM VIŠE PRISTUPA DOŠLO SE DO ZAKLJUČKA DA SU ZA POJAVU I NASTANAK POSTPARTALNE DEPRESIJE BITNO NEKOLIKO TEMA KOJE UJEDNO OSLIKAVAJU I PROCES NJENOG RAZVOJA.

  1. Praktične životne promjene – rođenjem djeteta majka mijenja svoj dosadašnji način života, posao i ekonomska neovisnost odlaze u drugi plan, a u prvom planu je briga za dijete, kućanski poslovi i sl. Dosadašnji odnos sa partnerom također se mijenja, majka je sada više zaokupljena brigom za dijete i više se ne može posvetiti samo sebi i svom partneru.
  2. Očekivanja vezana uz majčinstvo – kao što sam predhodno spomenula, često je prisutna nepodudarnost između očekivanja vezana uz majčinstvo i onog kako ono doista izgleda.
  3. Povlačenje – ponekad žena osjeća sram i krivnju jer ne uspjeva ispuniti svoja očekivanja idealne majke, počne se osjećati neshvaćeno i neprihvaćeno što rezultira povlačenjem u sebe. Možemo reći da u takvoj situaciji žena treba pomoć i potporu drugih, ali je ne prihvaća ili čak i odbacuje.
  4. Promjene u doživljaju sebe (gubitak vlastitog ja)- odnosi se na doživljaj gubitka ili nedostatka kontakta sa sobom i udovoljavanja vlastitim potrebama. Pronalaženje vremena za sebe, osluškivanje potreba svog tijela, meditiranje i sl. mogu olakšati prolazak kroz ovu fazu.
  5. Povećana emocionalna osjetljivost i ranjivost podrazumijeva osjećaj bespomoćnosti i anksioznosti. Kod žene se javlja snažna potreba za brigom o drugima

Liječenje poslijeporođajne depresije

Foto: Shutterstock

Tretman i terapija ove vrste problema često je otežan zbog zaokupljenosti majke brigom o djetetu, što vjerojatno dovodi i do toga da velik broj slučajeva ostane neprepoznat. Za traženje stručne pomoći važna je i potpora okoline koja ponekad ne ide u željenom smjeru jer se od majke očekuje da se zna nositi sa situacijama u kojima se nađe.

Psihoterapijska pomoć može uvelike pomoći majkama da ojačaju doživljaj sebe u svojoj novoj ulozi i da umjesto ovisnosti i bespomoćnosti izgrade osjećaj kompetentnosti i ponosa na sebe kao majku. Na žalost, vjerojatno zbog gore navedenih okolnosti, iz mog iskustva mlade majke se rijetko u ovakvim situacijama obraćaju za stručnu pomoć, osim u situacijama kada su simptomi koje imaju toliko jaki da znatnije ometaju njihovo funkcioniranje.

Kao i kod većine psihičkih problema, važan oblik prevencije je informiranje i edukacija o stvarnoj slici i zahtjevima koje majčinstvo i uloga majke doista postavlja pred ženu.

U današnje vrijeme kada žena očekuje od sebe da ima profesionalan život i da nije samo kućanica, uloga majke poprima nove zahtjeve koji na neki podrazumijevaju traženje balansa između svojih potreba i potreba vezanih uz majčinstvo, što u svakom slučaju nije niti idealan niti lagan zadatak. To je situacija koja traži od žene da bude svjesna svoje snage i kompetencije i da se na njih nauči osloniti.

Foto: Shutterstock

 

http://ordinacija.vecernji.hr/zdravlje/zdravlje-zene/poslijeporodajna-depresija-pojavljuje-se-kod-19-posto-novih-majki/

 

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba

DUHOVNOST U TRAVNJU...

TRAVANJ...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Danas ujutro pogledam broj posjetitelja , a ono iznenađenje: 59.009.626 dakle pedesettevetmilijona pregleda. Impozantno. Lp

    26.04.2024. 07:13h
  • Član bglavacbglavac

    dragi ljudi, nemojte zaboraviti ići na izbore. Lp

    17.04.2024. 08:21h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, kako je prošla pomrčina sunca?

    09.04.2024. 06:53h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, želim vam sretan i blagoslovljen Uskrs. Lp

    31.03.2024. 07:20h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    "Tako mi smokve i masline, i Sinajske gore, i grada ovog sigurnog." Kur'an

    24.03.2024. 19:53h
  • Član bglavacbglavac

    Cvjetnica. Idemo posvetiti maslinovu grančicu. Lijep dan vam želim!

    24.03.2024. 06:34h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Lp

    21.03.2024. 06:56h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info