Iznimno cijenjena i skupa gljiva mogla bi uskoro početi rasti u laboratorijskim epruvetama umjesto ispod korijenja drveća.
Francuska je početkom 20. stoljeća 'proizvodila' 1000 tona crnog tartufa godišnje, a te su brojke danas pale na 40 do 50 tona.
Početkom sezone tartufa francuska regija Corrèze potpisat će sporazum s Delpeyratom, koji se još od 19. stoljeća bavi očuvanjem tartufa, i kompanijom za prijevoz hrane STEF-TFE.
Zajedno su odlučili otkriti tajne crnog tartufa koje ga čine tako posebnim – tlo, klima ili drveće – i nadaju se da će oživjeti ovu industriju ugroženu razvojem konzistentnijeg uroda.
Projekt će uključivati i kultiviranje kloniranih tartufa zajedno s malim drvećem u epruvetama sve dok se ne razviju. Taj proces može trajati godinama. Jednom kad se razvije sjemeni zametak, tartufi će biti presađeni kako bi se dalje prirodno razvijali.
Tartufi se uglavnom ne uzgajaju nego pronalaze, i to obično ispod drveća starog najmanje 20 godina, a nalaze ih trenirani psi. Njihova cijena na tržištu doseže i do 860 funti po kilogramu.
Većina uroda se konzumira u samoj Francuskoj zajedno s uvezenim i puno jeftinijim tartufom iz Kine.
''Sve manje i manje ljudi želi 'proizvoditi' tartufe, okreću se žitaricama. Nisam protiv toga da pomognemo prirodi. Moramo znati koliko dobri će biti ovi tartufi. Nakraju sve ovisi o tome'', kaže Jacques Pebeyre poznat kao 'francuski kralj tartufa'.
Izvor: www.net.hr
|