KARMAN (karma)
Sanskrtska riječ sr. roda. Korijen kr = činiti. U franc. 1931. g.
VEDIZAM. čin, djelovanje djelo; snaga djelovanja.
brahmanizam, svećenički čin, obred što ga obavlja svećenik s ciljem da pospješuje dobre posljedice ljudskih djela.
BUDIZAM: djelo što se uzima u obzir, djelo što urađa po-Hljedicama, dobrim ili lošim, te time uvjetuje buduća rađanja.
hinduizam, počevši s upanišadama: plod djela, nagrada ili kazna, „bijela, siva ili crna" posljedica djela. U Brahmanizmu, karman je skupni (porodica, klan), a u Hinduizmu i Budizmu pojedinačni. Priznaje ga i Mahavana-budizam u ponešto drugačijem vidu.
doktrina O karmanu drži da svako djelovanje ima posljedice u ovome životu, a pogotovo poslije smrti, te čovjek u nebu za nj vječno prima nagradu ili biva privremeno kažnjen u paklu, odnosno biva nagrađen dijelom kad boravi u svijetu mana, a dijelom u novom utjelovljenju, pri čemu vrsta novog tijela, životinjskog ili ljudskog, ovisi o ranijem životu. Evo kako se prvi put spominje karman: „,0 tome ne smijemo javno razgovarati.' (...) Razgovarali su o djelu (karman)...: dobar se postaje dobrim djelom, a loš lošim djelom." (Brhaddranya-kaupanišad, III, 2 = Veda, sv. II, str. 627) (VI. st. pr. n. e).
5) U INDIJSKOM BUDIZMU karmanu (kamma, na paliju) se ne pridaje tolika važnost, više se ističe samsdra (transmigracija) nego pravedna naknada za prošla djela, manje se moralizira, a više se pažnje posvećuje prvenstveno izgradnji ličnosti (sankhdra).
„Ukoliko se čovjek dosljedno i postojano priklanja nekoj vrsti ponašanja, duševnom ustrojstvu, ponaša se poput psa... postat će pas. Tako i ja kažem: ljudi nasljeđuju svoja djela (kamma)." (Buddha, Majjhimanikdya, S.B.B, 5, 1926, sv. I, str. 390).
6) U zapadnom okultizmu bliskom Hinduizmu i pučkom (!) Budizmu, karman, tj. „karma" znači moralni zakon ili nad
naravnu silu što, s jedne strane, određuje kakav će biti prijelazni život (između smrti u jednom i rođenja u nekom drugom
tijelu) i, s druge strane, drugo utjelovljenje, novo tijelo, ovsno o tome koliko je lošega rečeno, mišljeno ili učinjeno u
prošlom životu (cf. npr. Annie Besant, Rćincarnation. Karma,
prij. izd. Adyar).
u-
V. metempsihoza, reinkarnacija, transmigracija, život poslije smrti.
B. P. Oltramarc, Hisioire des idtes thćosophiques de l'Inde, 1906, Musee Guimet, sv. II, str. 166. sq.
KARTOMANTIJA
v. mantika, Tarot.